Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua
  • ripper

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
salut
precizez din start ca sunt un "noob" in materie de masini. carnetul abia mi l-am luat in decembrie anul trecut.
vreau sa imi cumpar un Corsa Enjoy 1.2i, manuala 5 viteze. si ca dotare extra pachetul 1 sau 2 (radio+ AC)
care este diferenta dintre modelul 2008 si modelul 2009 ? cel putin asa mi-a transmis un dealer in oferta.
apoi la care dealer din bucuresti sa apelez? care e mai "profesionist"?
vad ca acum toti au cam aceeasi promotie pe site-uri cu pachet 1 gratis etc

de exemplu un dealer mi-a transmis oferta: model 2008+vopsea met argintie+pachet 2+pachet drumuri grele+ oglinzi electrice si incalzie = 10700 EURO DDP , iar la model 2009 cu diferenta vopsea stralucitoare = 11000 EURO
alt dealer are pe site tot cam aceeasi de configuratie de mai sus la 10900 EURO
astea de mai sus se refera la livrare imediata
cam cum ar trebuie sa procedez? pot obtine un pret mai bun de atat? ma plimb la toti dealerii?
si apoi am multe alte intrebari legate de inmatriculare...dar macar sa ajung acolo sa am ce sa inmatriculez Smile
totusi...daca iau masina noua trebuie sa ma mai duc la RAR? sau asta are legatura doar cu CIV-ul masinii cu folia securizata care ti-l da dealerul ?

ms mult de ajutor si nu radeti prea tare de mine Smile
Skip ads

  • tannu

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Nu are nimeni de ce sa rada de tine.
In Bucuresti, dealerii iti livreaza cartea cu tot cu folie la un timp (scurt) dupa ce ti-ai luat masina. Te mai costa ceva in plus mi se pare. Nu mai trebuie sa te duci tu la RAR. Te duci doar la Politie sa o inmatriculezi.
Nu sunt decat vreo 4-5 dealeri Opel in Bucuresti. Da o tura pe la fiecare si vezi ce gasesti mai bine. In general, pretul e cam acelasi, dar exista sanse ca unul sa iti ofere ceva in plus fata de altul. Plus ca poate unul se nimereste sa aibe pe stoc culoarea si optiunile pe care le vrei tu. Nu se stie niciodata. O mica plimbare nu strica. Totusi sunt 11.000 euro in joc, nu 1.000 euro. Nu's de 'ici, de 'colo, asa ca, personal, te sfatuiesc sa faci plimbarea.
  • ripper

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
merci.
pai o sa fac plimbarea. deja am fost la unul azi sa testez piata. iar cand o sa am toti banii probabil in 2-3 sapt o sa ii iau pe toti la rand. si de la care obtin mai mult pt ce vreau eu ala e castigatorul.
  • tannu

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
ripper a scris:pai o sa fac plimbarea.

Daca tot faci plimbari pe la toti dealerii, fa si un test-drive cu Corsa, pe la unu din ei, ca sa vezi cum te simti in ea si cum merge. Toti au masini de test-drive (sau macar asa ar trebui).
Skip ads

  • ripper

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
tannu a scris:
ripper a scris:pai o sa fac plimbarea.

Daca tot faci plimbari pe la toti dealerii, fa si un test-drive cu Corsa, pe la unu din ei, ca sa vezi cum te simti in ea si cum merge. Toti au masini de test-drive (sau macar asa ar trebui).


dar ar fi ideal. adica asa as fi facut in mod normal. dar de cand am carnetul nu am condus decat f putin imediat o dacie break...si m-am chinuit ingrozitor.
oricum nici multe variante de masini nu am in pretul asta. dispun in jur de 11000 euro. m-am gandit si la o Fiesta 1.4 TDi dar nu cred ca se mai gasesc ca aveau super discount si au golit astia sa bage noul Fiesta (care arata super din punctul meu de vedere)...si alta varianta as mai fi avut Ibiza 1.4 benzina modelul vechi care e undeva la 10500 euro (f scump dupa mine)
dintre toate astea eu as prefera Corsa, e model mai nou, arata mai bine, e mai elegant...la detalii tehnice nu stiu ce sa zic ca nu ma pricep.

ai alte idei ce as putea lua in banii astia? dar fara frantuzisme Smile)
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
cee'd 1.4, dar e un pic mai mare pretul, 11700 euro
sau http://opeldibas.ro/ocazii.php
  • ripper

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
ms. dar vreau una noua max 11000 ...din alea de ocazii chiar m-ar tenta Corsa aia 1.3 tdi. chiar am am stat in ea la Dibas Smile dar avand in vedere ca e de test-drive nu stiu ce sa zic
  • tannu

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Sincer, parerea mea, avand in vedere ca ai un buget fix si vrei o masina pt inceput, si mai ales luand in considerare situatia pietei auto (care este "mai mult decat favorabila" celor care cumpara masini), chiar ti-as recomanda o masina second hand. Ai mult mai multe variante, la preturi foarte bune.
In maxim 9.000 euro iti gasesti si Corsa D si Fiesta si multe altele, cu rulaj de pana in 10.000 km. Deci, masini aproape noi, fara evenimente rutiere (accidente), aflate inca in garantie. In schimb, daca iti iei una noua, "din magazin", dai 11.000 euro pe ea acum si maine nu iti iei mai mult de 9.000 euro. Iar la anul, indiferent de km, o sa iti iei in cel mai fericit caz 7.000 euro.
Si nu ma refer la masini care au fost pt test-drive. Ma refer la o masina cumparata de la o persoana fizica. Si ca sa fii sigur ca nu s-a umblat la kilometrajul masinii sau pt a te convinge ca nu a fost lovita, poti solicita testarea masinii la un service autorizat (gen DiBas, Erebus, GTT pt marca Opel).
Gandeste-te bine (si mai ales practic). Cateva mii de km (5-6-7000 km) pt o masina nu reprezinta uzura aproape deloc, dar ii scad pretul cu ~30% la situatia actuala a pietei auto.
Skip ads

  • ripper

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
pai da dar nu am incredere in Romania mai ales ca nu ma pricep. poate sa imi zica ala ca e masina masinilor si eu sa nu am argumente contra....ma rog...exagerez... asa pot sa ma duc si in Germania si am pe cineva acolo care ma poate ajuta sa gasesc o masina ca lumea.
chiar nu stiu ce sa zic.
  • ripper

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
ca fapt divers merita masina aia de test drive de la DiBas?

OPEL CORSA 5 usi, 1.3 CDTI 90 CP motorina negru met. 11000 EURO ~ 4000 KM
Echipare E'NJOY+ aer conditionat, radio+cd MP3, 7 difuzoare, pachet drumuri grele, proiectoare de ceata, oglinzi electrice si incalzite.
posibilitate leasing, garantie pana in 2011
la pretul de catalog ar veni 14000 EURO sau chiar 14300 EURO daca mai pui si culoarea.
  • tannu

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Nu gandesti bine. Aici vorbim de masini cu cateva mii de km la maxim 2 ani vechime. Masini aflate in garantie. Asta o data.
Iar a doua la mana, Germania nu mai e de mult ce a fost. AutoHausurile sunt detinute de rusi, marocani, bulgari, romani, polonezi, etc. Si masinile sunt manarite. Nu mai e ce era inainte si nu prea se mai merita.

Despre Corsa aia.. nu stiu ce sa zic. Personal, mi se pare mult si din punctul meu de vedere nu merita. Iti zic si de ce. Cu o masina de drive-test nu te gandi ca au circulat doar 50 de potentiali clienti, fiecare cate 100 metrii. Cu masina aia si-au mai facut si angajatii treburile si fii sigur ca majoritatea au mers cu ea ca si cu o "masina de firma".
  • ripper

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
sunt perfect de acord cu tine. dpv economic e mai bine sa fac cum zici tu. doar ca eu o vreau noua.
pai si asta de drive test e inca in garantie. dar vb ta nu stii ce au facut aia cu aia...cum la fel daca e sa iei SH, chiar daca e veche maxim de 2 ani, tot nu stii ce au facut cu ea.
mie totusi imi pare atractiva masina asta dar e destul de riscant. d-aia astept si alte pareri.
daca nu si nu pana la urma raman la Corsa mea de 1.2
Skip ads

  • sorin7650

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2009

  • Mesaj Privat
foarte frumoasa si buna masina .
  • ripper

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
care masina?
  • Cypher

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2009

  • Mesaj Privat
eu ti-as recomanda Corsa aia 1.3cdti cu 7500 km. Arata bine,motor economic si nu in ultimul rand aproape noua sau unul dintre Opelurile astra alea cu (66.000km)
  • ripper

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
pai si eu mi-as dori 1.3 ... dar nu am bani de una noua. si nu o vreau nici cheala...o sa vad....postez aici cand imi iau masina Wink
  • Cypher

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Eu vorbesc de aia de la Di-Bas e 9400 deci e sub 10.000 deci e in buget. Eu zic ca e best-buy sau astra
EU totusi as alege Astra e un pic mai mare deci mai mult spatiu(nu stii cand e nevoie)
Dezavatanjul este ca are mai multi kilometri(64-66.000) dar an de fabricatie bun
  • ripper

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
o intrebare....e chiar asa puturos motorul de 1.2 la Corsa ? merita luata masina cu motorul 1.2? sau ar trebui sa ma "chinui" sa imi iau 1.4 si sa renunt la unele dotari. si inca ceva. eu nu vad botul masinii catusi de putin oricat as regla scaunul....mai am putin si dau cu capul de partea de sus si tot nu vad botul si nici macar partea din dreapta. si asta ma sperie (am carnet recent si am condus doar "frantuzisme") eu stau si ma gandesc si daca voi putea merge drept fara sa vad botul....nu ar trebui sa ma panichez ca ma voi obisnui sau care e treaba?...as spune ca asta ar putea fi lucrul care m-ar face sa imi caut alta masina decat Opel.
  • tannu

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Pana in 3000 ture trage.. normal. Deci cam puturos, dar dupa 3000 ture incep sa se simta bine aia 80 cp. Cu aia de 1.4 n-am mers si nu stiu cum trage. Stiu doar ca are 10 cp in plus, care, cred, conteaza destul de mult (asa ar trebui, cel putin)
Botul nu il mai vezi la multe masini, mai ales la clasele mici. Dar te vei obisnui cu timpul si vei reusi sa estimezi distanta dintre botul masinii si "obstacolul" din fata. Nu iti face griji.
  • ripper

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
hmm....mda....in comparatie cu seat ibiza nou ce ziceti? diferenta ar fi ca ala ar avea motor de 1.4 si ar costa vreo 300 Euro in plus (in rest dotarile esentiale pt mine cam aceleasi. nu stiu daca reusesc sa mai scot ceva de la dealer...desi el mi-a lasat de inteles ca mai baga o alarma, poate o culoare met ceva. totusi parca opel are mai multe dotari si totusi e opel.
stiu ca e club de opel asa ca probabil lumea va fi subiectiva.
poate nu m-am exprimat bine...cand ziceam bot ma refeream ca eu nu vad un pic din capota. dau cu capul in plafonul ala si tot nu vad nimic. deci de la linia de jos a parbrizului nu mai vad nimic din masina in fata. poate doar 1 cm de culoare cand stau ridicat cu scaunul sa intru cu capul in plafon. m-am urcat si in ford fiesta nou si la fel..nu vezi capota...vezi totusi daca stai mai inaltat un pic deasupra farurilor. probail e capota mai inaltata acolo. stiu ca ma plang ca o femeie...dar asta e...eu sunt mai rigid in anumite chestii. inclusiv la condus.

nu credeam sa ajung sa am banii si sa nu resuesc sa imi iau o masina ca sunt nehotarat.

LE mai e o varianta - Astra Classic II ... in jur de 10000 Euro (cu AC, geamuri electrice, inchidere centralizata si inca cateva chestii). sincer imi doream ceva mai de actualitate dar toti imi spun ca asta e o super masina,
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR