Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
o mica mare problema. am schimbat placutele de frana pe fata pe la 30 de mii de kilometri. erau destul de uzate, dar ar mai fi mers vreo 5 mii de km. in fine, am schimbat placutele, am cumparat unele de la Ferodo. aproximavtiv 10 mii de km au fost ok. acum insa a aparut un zgomot in momentul in care pun frana la viteze mici si masina tine de sa se opreasca. nu e un tiuit, asa ca la placutele ecologice. eu un vuiet si chiar cu o mica vibratie care insa nu se simte in directie ci doar putin in caroserie. ce parare aveti de placutele Ferodo? exista posibilitatea ca ele sa vibreze pe discuri ?

Astra classic 1,7 CDTI
Skip ads

  • tannu

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Placutele noi, in general, fac zgomot o perioada de timp pana se tocesc un pic. E normal.
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Placutele noi da, fluiera, dar omul le are montate de 10.000 km.
Poate incep sa se ovalizeze discurile de frina si de aceea apar vibratii si putin sunet, dar inainte de a trage o concluzie, verifica inca o data placutele, poate-s uzate si de aceea sunetul.
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
multumesc de raspunsuri. la ovalizare ma gandeam si eu, insa in cazul franelor la viteza mare 80, 100, 120 volanul nu trepideaza si nici acest vuiet ciudat nu se aude. cum am spus doar aproape de oprire se aude si abia atunci se simte si acea mica vibratie. trebuie sa vad in ce stare sunt placutele. dar totusi 10 mii km? alea originale au tinut 30 de mii si inca mai mergeau. placutele au fost schimbate in prezenta mea, etrierele au fost curatate, discurile erau impecabile ...fara santuri, fara acele margini de uzura inegala produse de placute.
Skip ads

  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Cind incep sa se ovalizeze se simte intii la viteza mica, pt ca ovalizarea e putina. Dar daca e putin mai merg. Bafta!
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
am inteles. mai stam amandoi putin....si eu si masina. Rolling Eyes bine ca discurile nu sunt scumpe.
  • tannu

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Ahh, n-am citit atent.. Scuze, dar n-am vazut partea cu "10 mii km"...
Pai, in cazul asta, pot fi placutele nasoale, pot fi discurile nasoale (usor ovalizate sau din cauza placutelor proaste sa fi capatat santuri si atunci se simte)
Scuze inca o data pt neatentie
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
aseara am iesit putin din Bucuresti sa vad cum se comporta frana la viteze mari. am pus cateva zeci de frane de la 100 pina la oprire. nu am trepidatii in volan si culmea nici nu a mai facut zgomot. s-ar putea sa fie de la multa mizerie. mai ales ca nu am mai iesit din oras in ultimele 2 luni. ideea e ca in oras fac in jur de o mie de km pe luna. adica zilnic strabat capitala asta dintr-un capat intr-altul. in week-end dau rotile jos sa vad in ce stare se afla placutele. oricum inainte de schimbarea discurilor osa mai fac un schimb de placute. schimb producatorul. in afara de ferodo ce ar fi mai bun?
  • xenty

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
si eu am aceeasi problema cu scartiitul la viteze mici dar si cand i-au un viraj se aude un scartiit ca si cum as pune frana si placutele ar fi tocite. nu stiu de la ce e acel scartz in viraj
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR