Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua
  • Johnny Bravo

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 1.7 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Salut. Vreau sa imi iau alta masina. M-am gandit la Astra Clasic pentru ca e relativ ieftina si este foarte buna. Am vazut insa ce exista un discount de 1000 de euro pana la finalul anului la Astra H. Am incercat sa-mi configurez o masina insa nu prea reusesc. Informatiile de pe siteurile dealer-ilor sunt contradictorii. Pe unsite gasesc niste pachete si optonale, pe alt site gasesc alt ceva. Exista pachete care au componente comune (aer contitionat se afla in cel putin doua pachete) insa exista si alte componente pe care le-as dori. As avera deci, nevoie de ajutorul celor care si-au cumparat o astfel de masina si/sau al celor care au idee, sa imi configurez o masina.

Ce imi doresc:

Motor 1,6 twinport modelul Cosmo.
Aer conditionat automat, computer de bord, MP3 player cu difuzoare si in fata si in spate, geamuri si oglinzi actionate elecric, oglinzi incalzite, parbriz atermic, scut motor, comenzi radio pe volan.

Cam astea ar fi. Nu ma tenteaza sistemele electronice de stabilitate si de conducere interactiva deoarece sunt destul de scumpe si nici nu stiu exact la ce folosesc si cum functioneaza.
Exista tot felul de pachete care cuprind o parte din optiunile pe care le doresc. Care ar fi cea mai buna combinatie?
Skip ads

  • VIPER

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Pai modelul Cosmo de baza + pachetul Elegance/Cosmo Plus Pack (care aduce clima cu afisaj grafic - si aici bagam computer de bord cand vine masina Very Happy - , faruri de ceata, comenzi pe volan, tavita in portbagaj) + scut (pachet drumuri grele) + CD30MP3 (o sa ai 7 boxe, 2 in spate, 2 in fata + 2 tweetere in usi si un subwoofer in bord). Si gata masina.

Vezi ca diferenta intre Cosmo si Elegance este pielea de pe marginea scaunelor si (teoretic, eu inca nu-s convins) scaunele cu sprijin lateral un pic mai spre sport. De diferenta as pune pachetul Sight & Light (faruri automate, senzor de ploaie si oglinda retrovizoare interioara electocroma). Si mai ai de pus vopsea (rosie e mai ieftina, metalizata e cam cat diferenta intre Cosmo si Elegance). Pentru detalii si surprize te astept pe PM.
  • Johnny Bravo

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 1.7 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2004

  • Mesaj Privat
E aiurea ca pe site la Erebus zice ca la Cosmo am inclus MP3 Player-ul CD30MP3 dar si CD30 simplu Sad
  • fm

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Cel mai bine este sa faci o vizita la dealeri, ca sunt ceva diferente fata de ce e pe net. Plus ca mai poti sa tragi de pret la fata locului. Eu asa am facut. Bafta multa.
Skip ads

  • Johnny Bravo

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 1.7 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Desigur ca o sa fac si asta dar as fi vrut sa am o idee despre optionalele astea ca oamenii de la dealeri or sa incerce sa ma pacaleasca.
  • Johnny Bravo

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 1.7 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2004

  • Mesaj Privat
OK. Am fost Sambata la Erebus si am negociat pentru o masina care este pe stoc. Am obtinut o reducere de 1900 de euro in total. Masina este Astra H Elegance cu pachet lumini si vizibilitate 1 si Elegance Plus. Are cam tot ce imi doream sa pun. Am insa doua nelamuriri pe care nu am ajuns sa le discut la Erebus.
1) Zice ca am mp3 player pe masina. Asta inseamna ca am si 7 difuzoare sau doar 6? Ca am vazut in lista de optionale ca acest mp3 player vine cu 7 difuzoare.
2) Ce inseamna conducte de ventilatie in spate? Mai sunt niste guri de ventilatie intre scaunele din fata sau sunt sub scaunele din fata si sufla la picioarele pasagerilor din spate???
  • VIPER

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Daca are CD30MP3 vine si cu subwoofer in bord, si mai ales cu afisaj grafic!!! Ala o sa-l iubesti cand vine vorba de computer de bord!
Conductele sunt sub scaunele din fata si sufla la picioarele celor din spate, si o fac foarte bine.

Ai mare grija cand iei masina! Pachetul Elegance Plus Pack contine urmatoarele:

Elegance Plus pack = bancheta din spate rabatabila 40/20/40, comenzile sistemului audio pe volan, climatizare electronica, scaunul soferului reglabil in 6 moduri, faruri de ceata, cotiera centrala fata, spatiu pentru depozitare sub mocheta din portbagaj! Vezi ca se mai intampla ca dealerul sa "uite" de aceasta tavita extrem de utila si deloc ieftina! E vreo 90Euro DDP! Uite cum arata:


  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Am o parere f. proasta de toti dealeri de autoturisme, pentru ca se vand masini noi fabricate pentru Europa de Est, un fel de calitatea a II a si conteaza.Nu stiu daca si Opel face aceasta magarie dar la Ford am vazut unele chesti si sunt dezamagit.Daca tot bagi niste bani intr-o "caruta" eventual cauta bine cai la dinti!Glumesc...
Skip ads

  • VIPER

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Am avut o astfel de disputa cu altcineva pe alt forum si i-am demonstrat ca nu e asa, cel putin la Astra H. Demonstratia e lunga dar cine vrea, merg cu el la AAAuto si o punem langa una adusa din Germania. Diferentele vin intai de la echipare (in special cea standard).
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
AAA vinde masini care nu s-au vandut in Cehia.Preturi mari si stare tehnica jalnica. Am fost acolo sa vad oferta si nu am gasit nimic sa merite.Vorbesc despre SH, feriti-va de AAA.!!!
La cele noi, echipare sau nu, e vorba si de calitate, pentru ca nici un fabricant nu produce ceva perfect ci in limita unor tolerante. Prima calitate corespunde exigentelor unui anumite pieti si a II a alteia mai putin pretentioasa.Un exemplu rusinos este si cu echiparea Logan pentru export comparativ cu cea intern?!Eu personal am vrut sa iau un Logan Diesel dar cand am vazut unde se coteaza ca pret si nu are ABS serie, am considerat ca e o badjocora fata de clientul Ro.... am luat Zafira Elegance 2003, 10 airbags,ABS,TC,Automata,Klimatronic,Geamuri electrice,etc intradevar cu 100.000 km la bord.Toate masinile din semnatura le-am avut si le-am condus cu ultima(Galaxy masina firma)am 268.000km fara probleme.
  • Johnny Bravo

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 1.7 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2004

  • Mesaj Privat
In atasament este configuratia completa. Pe 17 ianuarie cica pot lua masina. Abia astept

[img=http://img439.imageshack.us/img439/3782/opelastra4fb.th.png]
  • Bogdan1974

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2005

  • Mesaj Privat
salutari, am citit atent diverse lucrui de pe forum si ca un nou venit ii felicit pe cei care au avut initiativa si il administreaza. Referitor la AAAAUTO chiar voiams a ridic intrebarea...au o Vectra C 1.8 cu 30 si ceva e mii la bord...Ce ziceti?
Skip ads

  • Johnny Bravo

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 1.7 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Hmmmm, am trecut si eu pe la astia inainte sa comand masina si ce am vazut acolo m-a dezamagit. Nu as recomanda nimanui sa cumpere de acolo. Preturi mari, masini infecte.
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Adevarat Johnny Bravo si eu am fost foarte dezamagit de AAA numai masini probabil ne vandute in Cehia.Deplorabil parc si preturi enorme nu se poate negocia poti sa uiti de AAA....
  • dadu

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2005

  • Mesaj Privat
am si io 3 intrebari;
1. cum se procedeaza in cazul in acre pun pe masina 4 pachete in care am de 3 ori proiectoarele de ceata, de 2 ori bandouri in culoarea cariseriei, de 2 ori volan multifunctional, etc... ?
2. de ce, de ex, unii dealeri au alte preturi la oprionale, cu cateva sute de e mai mari?
3. reducerile celea, se aplica la cip sau ddp? a zis cineva ca a primit`o la ddp ceea ce nu mi se pare normal si nici avantajos pt deler deoarece el ajunge sa`ti plateasca o parte din tva din profitul lui
  • Johnny Bravo

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 1.7 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2004

  • Mesaj Privat
3) reducerea se aplica la pretul DDP.
  • VIPER

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Nu ti se pare normal ca reducerea sa se aplice la DDP... Asta e tare Very Happy Da' ii obliga cineva sa faca reducere?
  • dadu

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2005

  • Mesaj Privat
lasa ca vedem noi, stiti ceva legat de 1. ?
  • VIPER

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Am intrebat si eu si raspunsul e simplu: fiind pachet, nu se poate defalca pe componente care, luate separat, costa mai mult. Deci daca nu alegi cu grija, platesti aceeasi optiune de cate ori intra in pachet. Eu insa nu am intalnit (la H e adevarat) vreo optiune pe care sa o pun de 2 ori.
  • fm

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2005

  • Mesaj Privat
dadu a scris:am si io 3 intrebari;
3. reducerile celea, se aplica la cip sau ddp? a zis cineva ca a primit`o la ddp ceea ce nu mi se pare normal si nici avantajos pt deler deoarece el ajunge sa`ti plateasca o parte din tva din profitul lui

Stai linistit. Nu cred ca interpretezi corect.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR