Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • BAZGANM

  • Mesaje scrise: 630
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
deci eu avind scaune tip recaro ar trebui sa le pot impinge inainte doar prin ridicarea manetei de pe spatar,aplecarea spatarului in fata si inpingerea scaunului cu totul?asta nu ar trebui sa fie o optiune sa inteleg?
Skip ads

  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
varza a scris:subscriu - doar scaunele SPORT culiseaza (si da recaro inseaman sport Razz)

Eu nu am scaune sport...am scaune normale!
  • varza

  • Mesaje scrise: 202
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2006

  • Mesaj Privat
@ovidium - eu spuneam doar ca scaunele sport au direct aceasta optiune.
Pentru cele normale este o optiune. (deci poti sa o ai sau nu) Laughing
  • BAZGANM

  • Mesaje scrise: 630
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
va multumesc pt ajutor!trag concluzia de aici ca eu avind scaune sport tip recaro dar care nu functioneaza in acest mod ca le am derfecte!
o sa ma interesez cind am sa pot sa vad ce p[ot rezolva!
inca odata multumesc!
Skip ads

  • Bolidul

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Am si eu o problema ... De 2 zile manerul de rabatare nu mai revine singur in pozitia de jos... adica ridic de el rabatez scaunul spre volan iar cand il dau inapoi nu mai revine manerul in pozitia de jos ca sa blocheze spatarul. Am despacut tapiteria din spate si nu am gasit nimic deosebit... ce e de facut ?
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Ar trebui sa existe un arculet ceva care iti aduce manerul in pozitia de repaus. Verifica - s-ar putea sa fie sarit sau rupt.
  • Bolidul

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Pai bun si cum ajung la acel arc ?
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Zici ca ai dat tapiteria jos...
Mai da-o o data si vezi la capetele cablului - undeva acolo ar trebui sa fie un arc ceva - sau pe ansamblul actionat de catre cablu...
OK - uite ca am gasit ceva poze dintr-un tutorial de-al meu mai vechi de pe alt forum:

Una la mana: verifica daca ai arculetul de la manerul de rabatare (imediat sub tetiera - la umeri cum ar veni) - in poza este in pozitie oblica:

Doi la mana: vezi daca in celalalt capat al cablului de actionare a sistemului de rabatare exista vreun arc - eu nu l-am prins in poza din pacate dar ar trebui sa fie pe undeva pe acolo, cred ca in ambele capete: si in stanga si in dreapta...



Skip ads

  • BAZGANM

  • Mesaje scrise: 630
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
am desfacut pina la jumatate tapiseria la scaune si imi pierd rabdarea!chiar nu inteleg cum sa o scot si apoi cum pot avea acces la mecanismul de rabatare unde sint prinse cablurile care apropo unul este pentru rabatare si unu pentru asa zisa memorie de ultima pozitie a scaunului!trebuie scos si airbag-ul?ca nu iese altfel tapiseria aia nenorocita,iar sarmele care fixeaza pe spatar un ia contact soferul cu spatarul trebuiesc taiate sau cum?cred ca sant si rupte cumva! spatarele sint lasate pe partea cu airbagu iar cel de la sofer deja cred ca o sa ma dau cu cracii in sus peste aia din spate!
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Scoate cele doua plasticuri in care giseaza tetiera si plasticul lateral, in interiorul caruia se gaseste levierul care "comanda" bascularea, dupa aceea tapiseria se va lasa scoasa usor... Rolling Eyes
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Vezi aici mai in detaliu:
https://www.clubopel.com/vie...96&highlight=
  • BAZGANM

  • Mesaje scrise: 630
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
bun tutorialul.am cautat si eu dar nu a fost de gasit.inca nu am luat cablurile dar sint hotarit pe treaba.nu inteleg ce sint cu arcurile alea de la suportii de tetiera si de ce sint scaunele asa rau lasate pe partea cu airbagul!cred ca sint rupte!dar nu se vede nici o fisura ceva!daca tragi de spatar se vede cum arcurile de la sistemul tetierei se misca si se lasa scaunul din cauza asta!in sfarsit intai caut cabluri!
Skip ads

  • Blanka2all

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Am urmarit si io discutiile voastre si am incercat la mine sa vad cum sta treaba. la mine faza e k dak ridici un pic manerul scaunul doar se rabateaza iar dak ridici manerul la maxim si il tii in continuare ridicat in momentul in care se apleaca in fata scaunul culiseaza singur deci si asta ar fi o chestie. incercati si asta inainte sa va apucati sa demontati poate rezolvati ceva. In cazul in care intradevar este stricat apelati cu incredere la ovidium k e tare omu' . Bafta! Smile
  • BAZGANM

  • Mesaje scrise: 630
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
exact!toate au memorie!doar ca cele care nu merg sint defecte! este complicat oricum.si daca cumva sint rupte de imi sta asa lasate de stanga respectiv dreapta nu vad cu as putea sa le sudez
  • silviulica

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Salut
Imi spune si mie cineva unde pot face pe comanda huse partial piele in Bucuresti pentru astra h caravan?
Multumesc
  • BAZGANM

  • Mesaje scrise: 630
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
pe colt la chirigiu langa piata de flori! 350 ron de scaun in piele zicea tipu si 350 toata cu huse de panza. preturi pentru g-ul meu
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR