Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett
  • sandman

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1986 18E
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Hello

De curand mi-am achizitionat si eu un Kadett GSI. Au trecut deja vreo 2 saptamani si m-a apucat groaza de cate am de facut la el. Incep sa ma gandesc daca merita sa-l pastrez sau nu. Asa ca va cer ajutorul si cateva pareri in unele probleme, poate totusi il aduc cel putin pe linia de plutire.
S-a lucrat la ea mai demult si s-au incercat a fi facute mai multe lucruri bune.
Ca descriere ar fi : Kadett gsi 1986, motor 18e (din pacate), spoiler spate/fata, praguri, aripi spate umflate, trapa, jante de 16" si cam atat.
Motorul nu prea mai are compresie, dar tot trage frumos... E remediabil dupa parerea mea. Intr-un week-end o sa-i trag o segmentare. Sper sa nu fie necesar mai mult, desi n-am auzit batai la motor sau ceva care sa-mi spuna ca mai tre' sa inlocuiesc si altceva decat segmentii.
Buba mai mare e cu alte parti de mecanica.
Pragurile sunt putin ruginite, adika sunt mancate in partea din spate pe vreo juma' de metru.
Deci ar trebui cam urmatoarele :
-segmentare motor
-verificat + reparat instalatia electrica
-schimbare bujii
-schimbare filtru aer (sport conic)
-curatare & cosmetizare compartiment motor
-sudura praguri & co
-demontat si re-aranjat interior

Marea mea problema e ca nu sunt de multa vreme venit in Bucuresti si cat am avut masina pe aici, n-am avut grija ei (masina de firma).
Am cautat pe forum despre ce ma intereseaza, dar n-am gasit decat post-uri mult prea vechi.
Deci, va rog in primul rand sa-mi spuneti unde gasesc un atelier de tinichigerie bun si nu prea scump. M-ar interesa eventual si vopsire completa, dar cum finantele nu-s extraordinare, as prefera sa-i vad intai toate celelalte bube rezolvate si sa las vopsirea mai pe sfarsitul anului...
Deasemenea... stiti un service mai pt masini vechi pe undeva mai aproape de Drumul Taberei ?

Toate bune si sa auzim de bine.


Ultima modificare facuta de sandman la Dum 08 Apr, 2007 10:23 am
Skip ads

  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,832
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
pt reparatii mecanice si electrice iti pot recomanda un service in cotroceni. lucreaza bine si nici nu-i scump. ( e in spatele petromului de la cotroceni - niki il cheama; daca vrei, iti dau un nr de tel).
  • sandman

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1986 18E
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Mi-ar prinde foarte bine.
Da-mi un numar de telefon te rog.
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,832
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
ai pm
Skip ads

  • sandman

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1986 18E
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2007

  • Mesaj Privat
In primul rand, ma bucur ca forum-ul a redevenit online.
Apoi.... Paste Fericit! pentru toti.

Iar mai pe urma... va rog recomandati-mi un atelier de tinichigerie. Nu tin sa fie neaparat service mare, gen Cobalcescu, ci din cauza costurilor as prefera un atelier mai "de cartier".
  • stefy_726

  • Mesaje scrise: 308
  • Locatie: Bucuresti, Romania
  • Masina: Ascona 1986 18E
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2006

  • Mesaj Privat
salut cu partea electica si injectie te pot ajuta si eu din placere si fara bani cred ca avem acelasi motor 18e si cu un servis mai aproape de tine si mai ieftin ma poti suna la 0722648150 emil.
  • sandman

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1986 18E
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc de ajutor Stefy, dar din pacate am dat masina.
Totusi, putin ajutor imi mai trebuie pt ca baiatului care a luat-o i s-a spart blocul motor, nu ma intreba cum ca nu stiu.
Ideea e sa-i dau o mana de ajutor si sa-l ajut sa-si gaseasca ori bloc motor ori alt motor cu totul.
Deci ma intereseaza foarte tare sa stiu unde pot gasi un bloc motor de 18E, sau daca nu, un motor complet de kadett de 1.8 sau de 2.0 16v daca tot se schimba cu totul.

Numai bine.
  • farte

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Kadett 1990 16SV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2006

  • Mesaj Privat
"Din pacate"pt. cel care a luat-o ,ai dat masina!
La cate probleme ai insirat ca are(ex. praguri "ruginite") bine la-i incaltat pe ala!
Si acum umbli cica"sa-l ajuti" sa-si ia alt motor.
Tu crezi ca ia crapat blocul motor asa de-a lela,de buna ce era masina?
Scuze dar esti cam ipocrit ,domnule sau ce-oi fi tu!
Skip ads

  • sandman

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1986 18E
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Omule, sa ma scuzi, dar cred ca stiu foarte bine definitia ipocriziei. Te rog fii cu capul pe umeri si nu te avanta in acuzatii inutile si jigniri doar asa ca sa te afli in treaba. Topicul l-am deschis pt altceva.
"Din pacate" e pentru ca mi-a ramas inima la masina aia. O luasem sa o pun la punct si sa o pastrez, dar din pacate timpul nu-mi permite asa ceva. Putinul timp liber pe care-l am prefer sa-l consum deocamdata in scopuri mai constructive si mai ales profitabile. Mi-am consumat cateva saptamani langa masina si mi-am dat seama ca nu imi permit atat timp cat cere masina. Din pacate din nou, pentru ca m-am mai ocupat de masini din pasiune cand aveam mai mult timp la dispozitie si pot spune ca am arajat vreo trei bucati de care alti oameni au fost foarte multumit.
La cate probleme am insirat ca are, dupa cum singur ai deduce daca ai avea ceva cunostinte, inafara de praguri si segmentarea motorului, masina nu avea probleme majore cum afirmi. (exceptie facand si motorul dupa cum s-a dovedit ulterior).
De "incaltzat" nu l-am incaltzat. Chiar i-am spus de probleme ale masinii care nu se vedeau si chiar i-am aratat personal cateva. Nu sunt samsar sau altceva ca sa fac "invarteli" din astea. Omul a fost constient in ce se baga si asta am si vrut, sa fiu cinstit, nu sa ridic in slavi la vanzare o rabla veche de 21 de ani. Pe de asupra, pretul a fost corect, nu umflat fara rost.
Ceva intr-adevar o fi avut motorul acela, nu zic nu. Acum... fiecare cu norocul lui. Eu am avut norocul sa nu crape la mine, el nu. Ce-o mai fi facut cu masina, iarasi treaba lui, n-am de unde sa stiu cat a forjat la ea.
De ajutat mi se pare un gest omenesc mai ales ca nu ma costa nimic sa scriu pe un forum sau sa-mi consum 30min cautand pe net un motor. Nu e atat de scump curentul si internetul.

Stii cum e.... bine faci, bine gasesti si, toate se intorc - de aia incer sa-l ajut pe om in masura in care pot.
Nu pot, asta e, dar macar am incercat.

Deci mai las-o te rog ca nu e frumos sa acuzi in necunostinta de cauza.
Daca poti sa dai o mana de ajutor pe marginea subiectului de l-am deschis, te rog.
Altfel, te rog sa-ti vezi de ale tale.
  • farte

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Kadett 1990 16SV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Am dat numai un exemplu cu pragurile,iar la mecanica ai dreptate nu ma prea pricep,in schimb la oameni da.
Tu singur ai spus ca te-a apucat groaza cate ai de facut la masina,tu ai spus despre ea ca este o rabla de 21 de ani,nu eu!
Iar cand ai cuplat cati bani trebuie sa bagi in ea ai "maritat-o",ca nu merita cica "efortul"
Ma faci sa rad!
  • keatra`

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1987 13S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Off`topic

Farte, no offence, dar tu daca ai avea o masina proaspat cumparata de 2-3luni, si cu timpul ai ajunge la concluzia ca esti total depasit de reparatii, plus ca nu ar renta (dpdv financiar cat si al timpului necesar) ce ai face ? Nu ai vinde masina ?
Doar nu crezi ca cel care a cumparat`o nu a obs ca masina are f multi ani .. stia in ce se baga .. sau cel putin trebuia sa se gandeasca.

In plus masina era un gsi din cate am obs .. poti sa fii sigur ca "baiatul" a incercat`o mai mult sau mai putin .. asta e ideea masinilor cu calutzi ..

Tu daca`mi vinzi mie masina ta si peste 1sapt te sun si iti spun ca a clacat, ce faci Question Imi dai banii inapoi Question De unde stii ce am facut eu cu masina in sapt aceea ? De unde stii ca n`am tinut`o in 6000-7000 ture ? Crezi ca eu iti spun asta ? Nu dom`le, eu iti zic ca mi`ai dat o masina proasta .. Wink

Judecam (cu toate ca nu avem dreptul ) dar nu ne punem in pielea celuilant Exclamation

Peace Cool
  • sandman

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1986 18E
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Farte, tot off topic si cu asta sper sa incheiem discutia asta fara rost si de-acum penibila.
In primul rand, pune mana si invatza sa scrii. Apoi, cred-ma ca mai e multa apa de curs pe dunare pana sa stii ce inseamna sa faci o masina cum trebuie.
Da omule, stiam si eu ca e o masina veche de 21 de ani. crezi ca n-am ochi ? eu la randul meu n-am cumparat-o ? N-am asa rude incat sa primesc asa cadouri, desi mi-as dori.
Pe de alta parte, te rog dupa ce inveti sa scrii sau inainte, invata sa si citesti si citeste post-ul meu anterior, in care n-am mentionat nimic de cati bani as fi bagat in masina aia ca sa iasa cum imi doream. Efortul nu era asa de mare totusi si dupa calculele mele, peste vreo 2000 euro iesea ceva superb din ea, de mers la show-uri auto. Cand am spus ca nu mai am timp, intr-adevar e doar problema de timp si nimic mai mult. Nici un mecanic din bucuresti-ul asta nu-mi face treaba buna pe masina veche daca nu stau langa el. Plus o mie si unul de maruntzishuri pe care nu le rezolva un mecanic de face motoare pe banda. Unde mai pui ca nenorocitii marea lor majoritate care se baga la asa masina, n-au citit si ei manualul macar sa vada cu ce tensiune sa stranga suruburile de la baia de ulei. De-aia iti mananca o caciula de timp masina aia.
Sa-i fi facut segmentare, ma costa 1.2 mil + vreo 3 zile sa am motorul in balcon din care una sa stea doar in solutii de curatzare. N-ar fi fost problema, ca mai am 2 masini cu care sa umblu, dar chiar nu mai am timp.
Poate tu faci parte din categoria celor care masoara masinile doar in bani, dar eu nu. Sper sa fii totusi macar atat de matur incat sa pricepi ce inseamna o pasiune si sa resprecti pasiunea altora.
Si acum ma seaca faptul ca un membru al forumului asta da asa replici din lipsa de ocupatie. Aveam o cu totul alta parere despre cluburile de pasionati de masini.

Mai bine decat sa consumi atata efort sa judeci cu cea mai mare nesimtire fara sa stii sau sa pricepi ce inseamna pasiunea altora, pune si tu mana pe net si pe telefon sa faci o fapta buna pt ghiionistul de mi-a luat masina, poate ii gasim un motor.
Eu mai am cu ce umbla, dar el se vedea ca era un tinerel de poate a inghitzit mai multa vreme in sec numai sa-si ia masina pe care si-o dorea.

Toate bune si respect pt ceilalti membrii.
SI inca o data pentru cei care se plictisesc sa citeasca replici inutile generate de un ignorant, mentionez faptul ca sunt in cautarea unui bloc motor pt motor 18e (kadett, ascona, vectra sper) sau un motor complet de 2.0 16v pt kadett.

Intrebare: se potriveste oare un motor de 2litri de calibra sfi ?
Skip ads

  • farte

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Kadett 1990 16SV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Inainte de a face pe cineva analfabet,uita-te ce ai scris tu!
Cred ca pt. tine limba romana ramane o enigma!
Si cu asta am terminat,mai"pasionatule".
  • BeWaRe

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2005

  • Mesaj Privat
FRATE daca vrei sa faci si tu ceva rating pe acest forum fa-l macar cu folos nu cu aberatii..Nu am nimk cu tine si cred ca este de apreciat ce vrea omu sa faca pt acel baiat.Poate ca tu daca ai vinde masina ta si ar avea ceva probleme nu cred ca le-ai spune pe toate.Nu vad ce te-a deranjat atat de ai intors discutia acestui topic.Acest forum este menit pt a ne oferi sansa sa ne ajutam intre noi nu sa ne injuram sau sa ne acuzam...Bafta
  • BeWaRe

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Si apropo ...Aduti aminte cand ai cerut ajutoru si toata lumea ti-a sarit in ajutor..Nu uita ca sandman a zis o vorba(BINE FACI BINE GASESTI)asta trebuie sa iti de-a putin de gandit .. Very Happy
  • sandman

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1986 18E
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Ma bucur ca totusi majoritatea oamenilor de pe forum sunt pasionati care stiu ce inseamna si vor sa dea o mana de ajutor.
Despre altii, consider ca nu au ce cauta pe acest forum. Sunt liberi sa acceseze orice adresa vor, dar din pacate au ales adresa clubului opel. Pacat...
  • farte

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Kadett 1990 16SV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Imi cer scuze daca am gresit.
Iar cu asta consider discutia incheiata.
O zi buna!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR