Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,540
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Eu dadeam mai putin pe tigari..dar am renuntat la ele ca sa compensez pampersii..oricum am si gume de iarna, dar sh...e al treilea an...mai merg iarna asta.. o sa le schimb pt ca sunt vechi (8 ani) nu pt ca nu mai au rizuri.
Despre ulei, daca faci naveta in alta localitate, poti sa mergi pana la 30000 km cu el...explicatia o geseti pe forum, in topic dedicat.
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@livcro nu dau 500 euro pe un set de roti de iarna decat daca sunt pe 17.
am mers 3 ierni cu debica fara probleme.actual un set de debica pe 15 sunt 1000 lei.le ai 4 ani fara probleme.clar sunt mai bune decat orice cauciuc de vara.
cu 2 randuri de roti cheltui tot cam atat dar problema e ca trebuie sa dai banul odata.
am un amic care si-a luat gume noi de iarna acu 3 ani.iarna trecuta gumele lui, desi aveau carne destula nu mai faceau fata.nu mai aveau tractiune.
  • dannyaxy

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Cred ca totusi ar trebui vazuta problema din punct de vedere al sigurantei proprii si nu d.p.d.v. financiar. Fiecare cum considera de cuviinta insa uitam des prioritatile pentru ca , daca nu exista posibilitatea achizitionarii de cauciucuri de iarna ,mai simplu ar fi sa renunti la deplasarea cu automobilul . Nu? Astfel economisesti banii de cauciucuri , combustibil,reduci uzura automobilului, eviti accidentele.....
  • hora

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Corect! Insa unii au uitat mersul pe jos......sau cu autobuzul. Ne-am obisnuit atat de mult cu confortul incat am devenit sclavii lui.
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,540
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Eu am zis de 300-400 euro...si nu pretul era problema ci ciclicitatea schimbarii....totusi niste anvelope noi te tin min 5 ani, la un trafic de25-30000 km/an.
  • RUO_LET

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2010

  • Mesaj Privat
eu folosesc alta metoda la alegerea gumelor
caut pe www pana gasesc cam ce marci se incadreaza la buget dupa care le caut pe tyretest.
pana acum nu am dat gres
ca exemplu, mi-am luat de vara nankang ns2, sunt convins ca nu ati auzit de ele. Vreau sa zic ca tin mai bine decat pirelliurile pe care le aveam inainte desi sunt"no name"
pe tyretest aveau 4 stele parca dn 5 posibile
www. tyretest . com (scoateti spatiile)
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
hora a scris:Corect! Insa unii au uitat mersul pe jos......sau cu autobuzul. Ne-am obisnuit atat de mult cu confortul incat am devenit sclavii lui.


Da, corect, DAR INTR-O TARA CIVILIZATA unde poti merge pe jos sau cu mijloacele de transport in comun
In Romania, nu prea se poate vorbi despre transport in comun, cel putin nu la standardele la care am eu pretentie, asa ca ma simt pe deplin indreptatit sa imi dpresc sa stau in coloana in masina mea decat intr-un autobuz de multe ori neingrijit ca sa nu zic jegos, aglomerat si eventual ticsit cu ciorditori sa jmekeri care asculta la telefonul mobil ceva ce nu se poate numi muzica.

legat de mersul pe jos, si el se poate practica cu succes, chiar si mersul cu bicicleta, dar repet, nu pe la noi...unde risti sa te pape niscaiva haita de madaneji sau sa te agreseze (musai doar verbal) ceva gaska de cartier...

multumesc, nu, ori ma lasati sa merg cu masina mea, ori plec din tara!
Razz
  • dannyaxy

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2010

  • Mesaj Privat
hora a scris:Corect! ......

Se face referire strict la
dannyaxy a scris:Cred ca totusi ar trebui vazuta problema din punct de vedere al sigurantei proprii si nu d.p.d.v. financiar. Fiecare cum considera de cuviinta insa uitam des prioritatile pentru ca , daca nu exista posibilitatea achizitionarii de cauciucuri de iarna ,mai simplu ar fi sa renunti la deplasarea cu automobilul . Nu?

indy a scris:multumesc, nu, ori ma lasati sa merg cu masina mea, ori plec din tara!

Si ideea era sa circuli cu masina ta insa in siguranta .Sint sigur ca si in alta tara vei avea nevoie
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,540
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Ba eu zic ca problema se poate privi numai dpv financiar: ai bani-mananci fripturi, n-ai bani-nu ti-e foame...ai bani mai putintei, ca te-a cocosat guvernul cu taxe si impozite-papi fasole (gume sh).
Cu siguranta e alta poveste si e multa tertrapilectomie de facut pe langa ea. Degeaba iti iei tu toate masurile de precautie daca melteanu nu se echipeaza si te ciocane in intersectie. Mai nou, la capitala am inteles ca nici pe verde nu mai esti in siguranta...daca trece unu' pe rosu si te pocneste...posibil sa pici de vinovat.
Astia sunt o categorie...mai e si categoria tataie care merge 5000 de km pe an si argumeneteaza ca pt 5000 de km nu merita sa iei gume de iarna...dar fix cand ninge mai puternic are si el treaba in oras cu masina si blocheaza intersectia.
In concluzie citez un clasic in viata: Nu esti sofer cand stii sa conduci...ci cand stii sa te feresti de coparticipantii la trafic (citat aproximativ din memorie).
Si ca sa fim un pic ontopic: am vazut un bus mertz cu o bara cromata sanatoasa de jur imprejurul caroseriei, un fel de bull-bar dar pe toate laturile...oare pt opel o fi existant asa ceva? Smile
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
@mocca foarte interesant, si e bine de stiut pentru noi toti...
eu stiu cum e sa mergi ianra cu cauciucuri de vara fie ele si noi, odata chiar am iesit cu masina de pe sosea, mergeam cu numai 25-30km/h, era gheata jos si deodata m-am trezit ca a fugit masina cu mine spre sant, nici nu am mai apucat sa calc putin frana. Jos, pe sfalt, in timpul zilei cand era mai cald, de topea zapada, se inmuia si lua forme ale rotilor, masinilor ce mai circulau pe acolo, se formasera practic niste santuri, seara ingheta, sunt foarte periculoase santurile acelea, te fura de spate intr-o secunda...
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Livcro, de fapt se zice "un sofer adevarat nu e acela care nu face accidente, ci acela care evita accidentele altora"
Nu a zis-o nici un clasic, e din "putzul" incelepciunii milenare a poporului roman. Pacat ca romanii stiu multe vorbe de intelepciune, dar nu pricep mai nimic din ele
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
am citit tot topicul si sunt intru totul de acord cu voi
e nevoie de cauciucuri de iarna si chiar de la anu din noiembrie o sa fie obligatorii sper si eu zic ca e bine ca poate asa se mai fluidizeaza traficul iarna ,si daca cineva este prins cu gume de vara sa ii dea o amenda usturatoare ca sa se invete minte ca altfel nu ne cumintim si o sa mergem pe premisa "lasa ca mie nu m-i se poate intampla nimic "
de la inceputul luni am trecut si eu pe rotile de iarna chiar daca nu a dat zapada inca ,dar temperaturile au scazut sub 10 grade asa ca sunt "save"
nu mai asteptati sa vina zapada si apoi sa puneti rotile de iarna ca e prea tarziu si nici o data nu sti cand te ia pe nepregatite asa cum ii ia pe cei de la administratie fiecare ninsoare mai puternica prin tara .
treaba cu schimbatul cauciucurile la fiecare 3 ani nu stiu ce sa zic ,se poate sa fie adevarata dar costisitoare pentru romani.totusi macar 5 ierni sa mearga cu un set, e o perioada cat de cat decenta zic eu .
daca am gresit cu ceva v-a rog sa ma iertati.eu am zis ce cred eu .
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,540
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
"Avea dreptate! Când vezi Crucea Sfântului Andrei, te uiþi în dreapta ºi nu crezi nici mãcar în ãla de-þi face semn cu steagul, cã e þara plinã de proºti.
Vei învaþa sã conduci când vei ºti sã te fereºti de proºti, nu când vei ºti legea!" Dan Puric...eu aici am aflat-o in scris
  • Alessandro23

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Sunt total de'acord cu gumele de iarna.. iar daca nu ai bani dar ai rabdare iti poti gasi gume intr'un sh sau p la baieti f.f.f.f. bune (dar tre' sa ai rabdare!). E mai bine decat deloc sa ai doar p fata... daca nu iti permiti si p spate... (nu mai retin d unde stiu sau p unde am citit ca niste gume mai suple taie mai bine zapada... asa o fi !?)
Oricum degeaba ai gume de iarna integral DACA ESTI UN GHIORTZOI IN TRAFIC SI NU TII CONT DE NIMENI SI NIMIC !
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
ce intelegi prin mai suple ,ca sa taie zapada ,
eu de exemplu am cauciucuri de vara pe 215/45/17 ,iar de iarna am 195/65/15,deci mai inguste nu asa late
stiu ca e indicat sa fie mai inguste ca cele de vara dar sa aiba un profil adecvat si cat mai multi "serpisori"(acele mici fisuri pe margine)asta cu serpisori am auzit-o la un pilot de raliu.
  • Alessandro23

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2009

  • Mesaj Privat
claudiu-cld a scris:ce intelegi prin mai suple ,ca sa taie zapada ,
eu de exemplu am cauciucuri de vara pe 215/45/17 ,iar de iarna am 195/65/15,deci mai inguste nu asa late
stiu ca e indicat sa fie mai inguste ca cele de vara dar sa aiba un profil adecvat si cat mai multi "serpisori"(acele mici fisuri pe margine)asta cu serpisori am auzit-o la un pilot de raliu.

mai inguste... cica taie mai bine zapada..
  • cornel Vere

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2010

  • Mesaj Privat
sa ma vedeti pe mine cum tai ZAPADA cu cauciucurile mele de VARA .....sper saptamana asta sa iau de IARNA ... ca .......e nasol tare tare ! Rolling Eyes Rolling Eyes
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Am montat cauciucurile de iarna la jumatatea lui octombrie, atunci am inceput drumurile lungi peste munti.
E a 3a iarna ca le am, le-am cumparat de noi. Nu se pot compara cu cele de vara.
Acum 2 saptamani m-a prins viscolul la Brasov, veneam spre casa. Am fost printre putinii care au primit acceptul politiei sa urce spre Predeal, si printre si mai putinii care chiar au reusit sa urce.

Cine spune ca se descurca si pe cauciucuri de vara n-a condus niciodata o masina echipata.
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
aco_008 a scris:..Cine spune ca se descurca si pe cauciucuri de vara n-a condus niciodata o masina echipata.


+1

asa am zis si eu de All-season...ma descurc cu ele si iarna... m-am descurcat, da' numa eu stiu de cate ori am strans din buci la cate vreo frana ... dupa ce am pus gumele de iarna am avut o revelatie Shocked
i-am imprumutat masina la taica-miu iarna trecuta, el are pe Cielo ceva gume Debica Navigator (all-seazon) si e sofer de duminica ferm convins ca "astea de iarna is numa ca sa ia banii la prosti".... dupa ce a venit acasa cu masina, m-a intrebat de unde poate sa-si ia si el niste cauciucuri de iarna..."asa mai ieftine, da' se iarna sa fie"....
  • RaduAL

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Eu recomand utilizarea anvelopelor de iarna cand tempereaturile au scazut sub 6-7 grade. Din proprie experienta, dar si din testele la care am asistat, teste efectuate de unul din cei mai mari producatori de pe piata, va pot spune ca distanta de franare scade simtitor, iar aderenta este pe masura.
Anvelopele de iarna sunt foarte utile nu numai pe drum acoperit de zapada, cat si pe drum uscat, asta datorita compozitiei cauciucului de iarna, mult diferita de cea a celui de vara.
Inca un sfat, daca achizitionati anvelope de iarna SH montati anvelopele cu profil mai bun pe spate, iar cele mai uzate pe fata, concluzie la care au ajuns toti marii producatori de anvelope.
Stima
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR