Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
florinianc a scris:EU zic ca niste anvelope duc MAXIM 100.000 km.. Si stiam ca cauciucul de iarna incepe sa isi piarda din proprietati dupa 3 ani..


Good point floriniac! Tocmai de asta am specificat ca eu le schimb la 3 ani, insa livcro probabil s-a gandit ca mananc numai fripturi ... eu unul pun pe primul plan siguranta mea si a familiei mele iar 300-400 euro la 3 ani nu este deloc mult (vezi exemplul meu de pe prima pagina, cel cu tigarile)
Skip ads

  • nika_nica

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2010

  • Mesaj Privat
si eu am vrut sa imi iau cauciucuri noi,ma costa 900 de ron anvelope de iarna,dar am zis ca nu merita ca nu stiu cat timp o sa tin masina,si am cumpar unele second pe care am dat 350 ron pe 4 ..si sunt destul de bune
  • veninoss

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1998 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2010

  • Mesaj Privat
livcro a scris:totusi niste anvelope noi te tin min 5 ani, la un trafic de25-30000 km/an.

@ marian_sro Nu vad ca se refera la doua seturi de anvelope.
Dar ma rog...nu vreau sa intru in polemeci,insa mi se pare cam exagerat 120.000 Km pentru un set de anvelope.
Daca ar fi asa cum spui tu si ar fi vorba despre doua seturi de anvelope (cu toate ca nu reiese asta din postul lui livcro ) atunci un parcurs de 60.000Km pentru un set de anvelope mi se pare a fi rezonabil. Very Happy
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
veninoss, sunt putini colegi care fac 30.000 de km/an cu anvelope de iarna. Asta ar insemna cam 200 de km/zi cu aproximatie. Ceea ce e foarte mult. Oricum nu are prea mare importanta. Wink
Skip ads

  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
@Alessandro23: De fapt 4x1 ca si tine, dar la mine trage permanent spatele. Initial masina era 4x2 permanent spate, dar din cauza unor nepriceputi de la un mare service care mi-au pus ulei gresit am ramas cu 4x1. Reparatia costa in jur de 1000 EUR fara TVA si manopera. Cand cuplez fata, atunci am 4x2 (daca cei din service nu faceau pe atotcunoscatorii, acum aveam 4x3).

Si eu am auzit (nu stiu nimic sigur) ca dupa 3 ani cauciucurile de iarna isi cam pierd proprietatile chiar daca nu sunt tocite (nu stiu ce silicon din compozitia lor).

Cei mai multi km facuti cu un cauciuc au fost 180.000. Erau niste Fulda facute in Belgia pe un Renault 18 pe puntea spate. Dar le-am folosit pana n-a mai ramas nimic din ele. La un moment dat (deja erau netede) au iesit sarmele si loveau in aripa. Am taiat sarmele cu flexul si am mai trecut o iarna cu ele. In final pierdea aer prin toti porii si le-am schimbat. Nici de rezerva nu mai erau bune.
  • veninoss

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1998 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Edwin a scris:Colegul @livcro a vorbit de 25.000km/an. Asta inseamna ca se folosesc cauciucurile de iarna max 10.000 km ( ca doar nu le folosesti si vara ) Adica un set de cauciucuri noi te tin minim 5 ani ( 50.000 km ) Si are dreptate Wink

Arrow Inseamna ca am citit postul lui livcro pe diagonala (ca sa citez pe cineva de pe forum)
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Dupa ~1000 km facuti weekendul asta prin tara - inclusiv munte, pot zice ca autoritatile si-au facut datoria. Afara, era-5 C, ud pe jos si se putea folosi si viteza a 5 iar la muntele frezele curatau non-stop cu toate ca ningea incotinuu.
  • nika_nica

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2010

  • Mesaj Privat
macar la zapada de 5 cm sa faca si ei fata.
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Ieri am fost nevoit sa fac si eu 1000 km prin tara (Targoviste - Craiova - Drobeta - Lugoj si retur) si am constatat ca desi era curat ca in palma, se circula ... in conditii de iarna ... adica se gaseau destui dobitoci care sa mearga cu 20 - 30 km pe ora formand cozi imense. E inadmisibil ca un turism sa se taraie de doua ori mai incet decat un camion. Ma gandesc cu groaza ce ar fi fost daca era zapada si polei.
Asa ca degeaba vorbim de cauciucuri si altea alea, ca daca ala e prost si nu stie sa conduca, nu cunoaste indicatoarele, merge cu farurile stinse noaptea, cu alea de ceata aprinse cand nu e ceata, dar pe ceata le tine stinse si altele asemenea, niciodata nu o sa se circule normal in tara asta indiferent ca e iarna sau vara.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR