Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • cornel_02

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Mi-am incordat muschii si am demontat singurel distributia cu scopul de a inlocui kit-ul. Toate bune si frumoase, lucrat riguros ca la carte. Problema care ma framanta este: se foloseste o pasta speciala de blocare pentru filetele importante ? Ceva care sa impiedice desfiletare datorata vibratiilor ? Ma refer aici la urmatoarele asamblari infiletate: surub fixare pinion si vibrochen, surub fixare rola de ghidare si rola de intindere, surub fixare fulie axa cu came, surub fixare fulie pompa injectie sau cel de fixare fulie pompa ulei. Mentionez ca toate aceste suruburi au capul marcat cu vopsea rosie. Sa insemne asta ceva ? La demontare am observat pe filet urme ale utilizarii unei asemenea paste la ultima interventie. Bineinteles voi folosi cheia dinamometrica la strangere dar ma gandesc ca poate nu e suficient. In plus stiu despre necesitatea unui asemenea procedeu in special la piulita fuliei pompei de ulei. Am gasit o pasta numita "euro lock". A folosit cineva asa ceva ? Sau altceva asemanator ? Va multumesc pentru eventualele sugestii !
  • schumy1502

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
nu ai incercat sa vezi in TIS ce spune?
  • cornel_02

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Pai ori eu nu citesc unde trebuie ori nu scrie. Iar tis-ul meu am senzatia ca e incomplet. Pana acum m-am bazat pe tis in ce priveste succesiunea operatiilor. Daca tu ai gasit ceva in tis zi-mi si mie te rog.
  • schumy1502

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
in TIS la Z16SE nu zice nimic de pasta
iar Y17dt nu le am dar ma gandesc ca nici aici nu trebuie dar nu sunt piulite autoblocante?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR