Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • vali17kar

  • Mesaje scrise: 378
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE(EURO 4)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2008

  • Mesaj Privat
CapellaCt a scris:@Radovan_eu in momentul in care tai stalpii si sudezi o alta cupola scade rezistenta masinii(in cazul unei rasturnari...chiar si in cazul in care mergi cu 200km/h).La asta m-am referit cand am spus ²nu e o idee buna²,nu am spus ca nu se poate face.Daca vrei se face,poti sa prinzi noua cupola cu sarma,scotch sau nituri.Nu stiu exact,dar probabil ai nevoie si de o omologare(aprobare) RAR....doar modifici puncte de rezistenta ale masinii,nu?
Oare cate masini(avariate) au fost taiate efectiv in doua si re-sudate ,dar nu am auzit pe nimeni de aviz RAR sau altceva.Plus ca mergi in piata si o cumperi ca pe una noua sau ,ma rog ,al unui batran de 80 de ani,ca doar nu stii cum a transat-o fostul proprietar! Cool
Skip ads

  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Eu nu mi-as taia masina in 2 pt o trapa,prefer sa montez trapa asa cum se face logic,normal si SIGUR.Doamne fereste,dar daca se rastoarna cu masina,moare unul din pasageri si la expertiza reiese ca a cedat structura plafonului?Oare este acuzat de omor din culpa?Apropo,tu ai alege varianta asta pentru montare?
Aaaaaaaaaaaa,pardon......judecatoru´ e vecin cu fratele verisorului si se rezolva....hai sa terminam discutia ca titlul era altul.
  • vali17kar

  • Mesaje scrise: 378
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE(EURO 4)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Nu ai fost atent!Nimeni nu a spus ca si-ar taia masina in jumate pt. o trapa!Eu personal mi-am pus modelul ,,holandia 100",pe alta masina,nu pe actuala si am fost super multumit!Nu mi-a plouat in masina,mi-a decupat locul de trapa si mi-a montat-o foarte simplu!Cam atat!
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
ce am spus eu era doar o gluma la inceput dar daca ma gandesc bine, este foarte posibil de facut si in plus de asta ai si trapa originala. cat despre sudura, aceasta se face acum in service ca si in fabrica, adica fara flacara cu autogen, deci riscurile sunt minime. e dreptul fiecaruia sa fie mai suspicios.
Skip ads

  • nitrouxm

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2007

  • Mesaj Privat
odata gaurit plafonul pe o suprafata atat de mare el isi pierde rezistenta si o sa flambeze cu tot cu turela. Am vazut un plafon de vectra cu turela din fabrica si are o serie de ramforsari pe langa gaura turelei pentru ai conferi rezistenta si mai ales in cazul unui accident . Daca tot vreti sa aveti asa ceva pe masina nu ezitati sa ramforsati plafonul.
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
foarte bun sfatul
  • Rachim

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Urmaresc de ceva vreme acest post, eu sunt un mare fan al trapelor auto si din pacate cand am cumparat masina nu am putut sa o comand cu trapa si probabil ca o sa montez una aftermarket. Am mai cautat pe net si am mai dat de cateva informatii (Webasto are fabrica in Romania), aici puteti vedea ce modele se poate monta pe masina iar aici este pagina dealerului din Romania.
  • pika1460

  • Mesaje scrise: 709
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
vad multi "sfatosi" dar niciun curajos care sa spuna ca a facut asa ceva si ca l-a costat X euro. eu vreau pentru o astra coupe sa gasesc una indezmembrari si sa decupez plafonul pe suprafata trapei plus inca Y centimetri, apoi sa sudez, sa inlocuiesc plafonul cu cel al masinii cu trapa si sa revopsesc tot. problema e ca nu gasesc astra 3 usi cu trapa in dezmembrari.
Skip ads

  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Deci a pus cineva trapa pe o vectra b care nu a avut din fabrica?
Sau o sa fiu primul de pe aici ?Smile)
  • olandezu

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Ai reusit sa pui trapa ... ne dai ceva detalii ?
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Am pus dar din pacate nu am facut poze...
  • olandezu

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Ne spui cum ai procedat , costuri , daca ai intalnit probleme?
Skip ads

  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Costuri doar trapa cu tot ce aveam nevoie, mana de lucru a fost a mea, sudat/vopsit.
Ca idee am decupat tot plafonul( decupat) cu o margine de 5cm fata, spate, laterale si dupa am sudat noul plafon cu trapa( trebui masurat fffff bine gaura rezultata de tine cand ai taiat si bucata de plafon care vine sudata, trebui sa fie lipite lipite nici 1mm diferenta, 0.3/5 da ca sa lucreze argonul . Sudura in argon. Restul tine de tinichigerie.
Instalatia electrica nu o am facuta inca ca masina are probleme la electrica.
La mine a reusit nu ploua nu nimic, estetic nota 10:)
  • gabytzuxxl

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Si tine chitul pe plafon ? Smile Ma-ndoiesc...
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Kit este extrem de putin, momentan nu a crapat, vedem pe viitor. Nu este problema se rezolva, desii tind sa cred ca nu o sa se crape:)

Metode sa pui trapa ar mai exista ca sa nu apara riscul de care spune Gaby, dar periculoase.Gen sa tai de la stalpi aproape si sa inlocuiesti tot plafonul dar implica si sa demontezi parbrizul si multe alte chestiute..Smile
Oricum ca idee cine vrea poate sa puna, nu exista nu se poate.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR