Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • puiu929

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut tuturor fanilor Opel!
Ma numesc Puiu si sunt din Timisoara,am si eu o problema cu opelu meu,este vorba de un Astra 1.6 16 v z16xe din 2002
Sa vedeti si sa nu credeti! Toate bune si frumoase pana intr-o zi cand plec frumos de la semafor apas pedala de ambreaj sa-i dau a 2a si surpriza cu pedala de acceleratie la podea masina nu se mai accelereaza aproape deloc,au trecut 2 zile de atunci si tot asa face,nu raspunde la acceleratie cu alte cuvinte se taraie pe sosea.
Intre timp in astea 2 zile am desfacut pedala de acce.am curatat-o cuu sprei de contacte,am desfacut clapeta de acce.am curatat-o,am crezut ca e catalizator infundat dar nu e nici aia,nu prea stiu ce sa-i mai fac,poate cu putin noroc primesc un ajutor din partea voastra !
Va multumesc mult ! Wink
Skip ads

  • cristi_bv

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Ai vre-un martor apris pe bord?daca da,cauta pe forum cum se citesc erorile cu metoda pseudo-agrafa si spune codul de eroare.
  • nicu.costinesti

  • Mesaje scrise: 504
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2008

  • Mesaj Privat
bine ai venit in clubul nostru. si eu am fenomenul asta de o luna la masina mea astra g y 17 dt, am desfacut si verificat aproape tot din masina si ... nimic.
fa testul pseudo agrafa, poate mai ai o sansa sa rezolvi problema.
  • 89dam

  • Mesaje scrise: 1,175
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Mergi cu ea la tester! cand se accelereaza se simte ca si cum ar merge in 3 pistoane? daca da, atunci riscul ca sa se fisurat rampa de inductie este destul de mare! (E destul de scumpa) ma poti suna la 0720774719 in caz de ai asemena simptome!
Skip ads

  • puiu929

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2008

  • Mesaj Privat
[quote="89dam"]Mergi cu ea la tester! cand se accelereaza se simte ca si cum ar merge in 3 pistoane? daca da, atunci riscul ca sa se fisurat rampa de inductie este destul de mare! (E destul de scumpa) ma poti suna la 0720774719 in caz de ai asemena simptome![/quote

Salut!
A mea cand nu se acelereaza merge normal dar parca are 30 de cai Smile Smile Smile
Eu totusi cred ca problema e de la ECU,pt ca dimineata la rece merge foarte bine pana in momentul in care se incalzeste motoru si se transmite caldura in ECU si atunci cred ca ceva acolo se intampla(contact imperfect)
Am mai vb si cu Mihai !.7 dti 2000 edition si a fost de aceasi parere!
Maine merg la un test sa vedem ce iasa!

Mersi de sfat oricum! o seara faina!
  • puiu929

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2008

  • Mesaj Privat
nicu.costinesti a scris:bine ai venit in clubul nostru. si eu am fenomenul asta de o luna la masina mea astra g y 17 dt, am desfacut si verificat aproape tot din masina si ... nimic.
fa testul pseudo agrafa, poate mai ai o sansa sa rezolvi problema.


Bine v-am gasit si eu Smile !
Dar ori pt ca sunt eu prea nou sau nu stiu de ce dar nu stiu ce e ala (testu pseudo agrafa) Very Happy
  • cristi2307

  • Mesaje scrise: 764
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE, ex Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Arunca o privire aici, pare cam aceeasi problema: https://www.clubopel.com/vie...p?p=304560#304560 .
puiu929 a scris:...nu stiu ce e ala (testu pseudo agrafa) Very Happy

Gasesti aici: https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=24014 .
Bafta multa.
  • SSimion

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Salut. Și eu am o problema cu un astra din 2002 motor z16xe, mașina e din gama eco sport confort și la mine dacã o accelerez lin merge cu toți cãluți dar cind vreau sai dau gaz sau sprint sau pur și simplu apãs pedala de accelerație și motorul e sub 2000 turații se aude un grohait și trage greu pina ajunge între 2000rpm și 2500rpm dupã care situația se schimba radical spre bine. Am întrebat un mecanic de la fabrica unde lucrez și mia zis sa merg la el sa testam pompa de benzina dar înainte sa curat filtrul sau sã-l schimb pentru ca dacã e înfundat sita atunci cind motorul cere mai multa benzina, pompa nu poate și asa apar lagurile în accelerație asa le spune el. Culmea e ca la rece nu face asa și mia zis ca e normal pentru ca orice motoraș cind se încãlzește a-și pierde din proprietãți tot asa și cu pompa de benzina și în cel mai rãu caz dacã are fluctuații ar fi bine sa o schimb, și ma scap de beleaua asta dar și de altele care vor urma din cauza unei pompe defectuoase sau al filtrului înfundat. Nu știu dacã asta te ajuta cu ceva dar o sa încerc. Un salut.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR