Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • carmistin

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2009

  • Mesaj Privat
salut. mi-am cumparat de curand un modul deinchidere cu cheie briceag tip vw. am inchidere centralizata pe masina doar la cheie. masina este o vectra sin '97. as dori sa stiu de la cine a mai montat cum as putea sa o leg sau unde gasesc modulul de inchidere al masinii.
atasez 3 poze cu inchiderea





Skip ads

  • andrei_hrz

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2008

  • Mesaj Privat
stalpul din dreapta gasesti modulul de la centralizata, si se alimenteaza noua centralizata dintr-o mufa care are fire de culoare rosu(+) cu maro(-), daca nu te descurci eu sunt tot din prahova vorbim si te ajut. andrei_hrz id mess
  • danscurtu

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 1992 20 ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Salut
Ai rezolvat?
Si eu vreau sa iau aceiasi treaba da nu stiu exavt cum se face
Mai ai ceva scheme de montaj pentru modulul de comanda?
Multumesc.
  • andrei_hrz

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2008

  • Mesaj Privat
metoda de instalare este simpla daca aveti deja centralizata pe masina va veti lega la aceea centralizata cu 5-7 fire in fuctie de optiunile masinii si ce doriti sa comande. daca mai aveti nevoie de ajutor pe messenger ar fi mult mai usor de explicat (consider eu ) sa nu facem dintr-un topic o camera de chat
Skip ads

  • Eko2001ro

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
De unde ai luat setul de chei si cat a costat?
  • danscurtu

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 1992 20 ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Eko2001ro a scris:De unde ai luat setul de chei si cat a costat?

http://autozvon.ro/product_...mp;products_id=15
  • danscurtu

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 1992 20 ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2008

  • Mesaj Privat
andrei_hrz a scris:metoda de instalare este simpla daca aveti deja centralizata pe masina va veti lega la aceea centralizata cu 5-7 fire in fuctie de optiunile masinii si ce doriti sa comande. daca mai aveti nevoie de ajutor pe messenger ar fi mult mai usor de explicat (consider eu ) sa nu facem dintr-un topic o camera de chat

multumesc pentru bunavointa.
Va voi contacta spre sfarsitul saptamanii ca nu am prea avut timp.
Sad
  • gettflow21

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2008

  • Mesaj Privat
nu mai continua nimeni topicul?Am luat si eu modul la fel si in schema spune sa le firele pe fiecare culoare ...dar problema e ca nu se potrivesc culorile firelor de la modulul cu chei brigeag cu cele de la inchiderea centralizata....poate stie cineva exact cum trebuiesc legate
Skip ads

  • andrei_hrz

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2008

  • Mesaj Privat
nu prea am inteles ce ai vrut sa spui sincer, dar sa sti ca nu e pe culori adica culorile de la centralizata sa fie acelasi culori ca si la centralizata de fabrica.
ce trebuie sa faci e doar sa legi putine fire la montaju de baza si pe urma cu cat urci in optiunii se multiplica si firele. nu iti trebuiesc decat cunostinte de baza in electronica. si sincer as fi multumit sa spui si te rog modelu de masina an si optiunii sa stiu si eu cum te pot ajuta
  • gettflow21

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2008

  • Mesaj Privat
am un opel vectra din 96 cu geamuri electrice AC..etc....Am reusit sa fac usile sa se inchie si sa se deschida dar vreau sa-i fac si semnalizarile sa clipeasca cand inchid se deschid si geamurile sa se inchida pt ca am vz ca au si obtiunea asta.
  • andrei_hrz

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2008

  • Mesaj Privat
pai uite cum faci cu semnalizarile undeva pe pinu de la centralizata de fabrica cand dai masa pe ele se aprind (semnalizarile), asta cu centalizatele amandoua montate acuma sa explic cum poti sa dai la masa fara sa faci scurt, iei o surubelnita de control si iei fiecare pin in parte pui un prieten sa se uite sa iti zica pe ce pin se apinde si il memorezi, pe urma iti cumperi un releu si faci din plus minus cu ajutoru releului deoarece centalizata noua da impuls de plus iar tie iti trebuie impuls pe minus. iar geamurile au fost 2 modele de centralizate dastea care a avea un impuls destul de lung care era indeajuns sa iti ridice geamu, daca ai din cea cu impuls scurt iti faci un modul cum e pe topicu "cum sa ridici geamu din telecomanda" e foarte simplu daca nu te descurci ti-l face un electronist pe banii putini, si pe urma impulsu de ridicat geamuri o sa il iei de pe firu care tie iti deschide porbagaju cel cu minus, si sa mai explic cum iti dai seama ce fel de centralizata ai adica daca iti trebuie modul sau nu, cu aceeasi surubelnita de control pui pe plus si iei firu care da comanda de minus de la deschis porbagaju si il pui la capatul celalat si vezi cat tine (adica sta becu aprins) daca tine mai mult cu 1-2 sec decat dureaza la tine sa ridice geamu (din pozitia complet deschis) inseamna ca numai trebuie modul, daca nu ai inteles sau iti mai trebuie ajutor sau explicatii iti las id meu de mesenger andrei_hrz@yahoo.com , ma gasesti mai repede asa plus ca numai facem aici topic de chat.
  • giurgiu nicu

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Alba
  • Masina: Zafira 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2009

  • Mesaj Privat
salut. am si eu acest modul cu chei bricag , dar am si alarma pe masina , stiti cumva cum sa seteaza alarma pe telecumenzile acestui modul? am citit pe alte saituri si zice ca se poate dar nu-mi dau detali , asa ca , daca stiti cum rog niste detali . alarma e eaglemaster CL 5100 T.
Skip ads

  • andrei_hrz

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2008

  • Mesaj Privat
am cautat si eu alarma (schema de montaj si alte scheme) pe net care spui tu ca o ai si ce spui tu merge doar cu alte alarme, de exemplu sunt alarme ca se leaga la centralizata de fabrica si eu imi caut una care sa ma avantajeze si sa sa indeplineasca optiunile care le vreau eu. daca nu vrei sa renunti ca cheia briceag cauta pe net si vei gasi direct alarme cu cheie briceag. Sincer cea ce vrei tu sa faci e foarte greu am incercat eu sa fac si am reusit dar era un o amestecatura de fire si placi si numai zic erori ce apareau
oricum ce ziceau oamenii ca fac pe saiturile respective nu stiu de ce ma astept sa fie o ciobaneala de fire si placi (iarta-mi cuvantul dar asta mi se pare)
  • victor_gl

  • Mesaje scrise: 1,039
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 z 1,7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
De curand am achizitionat si eu un modul cu cheie tip briceag .
Am o problema la functia ridicare geamuri Sad
Am gasit firele le-am legat dar dupa ce se termina cursa geamului sus se arde siguranta de la centralizata . Crying or Very sad
Mentionez ca si modulul de la chei si releul cu care am schimbat polaritatea sunt legate pe acelasi fir de + cu centralizata masinii .
Unde credeti ca am gresit ?
  • Morphyk

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Nu inteleg de ce nu mergeti la un service care stie sa faca aceste legaturi. Si eu mi-am pus cheie briceag pe centralizata deja existenta , si nu a costat prea mult. merge brici telecomanda si geamuri si tot.

dar asta e parerea mea, fiecare face ce doreste Smile
  • victor_gl

  • Mesaje scrise: 1,039
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 z 1,7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Intre timp am rezolvat singur problema Smile
Asa sunt unii mai bagaciosi Laughing
  • pana001

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2009

  • Mesaj Privat
si cu cipul din cheie ce ati facut?
  • Eko2001ro

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Cipul se ia din cheia originala si se pune in cea noua
  • Morphyk

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
vezi sa-ti iei codul de pe cip ca daca pierzi cheia tre sa schimbi tot... iti da codul pe-o hartie si-o pastrezi acolo Wink
  • kamikazee

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1996 x16xle 1.6 16v 74 Kw
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2010

  • Mesaj Privat
eu pe x16xel-ul meu din 96 am 2 module pe stalpul din dreapta. unul stiu ca e inchiderea centralizata pt ca scria codul ce mi-l scrie pe telecomanda, dar celalalt... nu stiu ce e? ar putea fi alarma?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR