Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • TheMagicPenguin

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2008

  • Mesaj Privat
la mine nu s-a rupt nimic... nu stiu exact despre ce clipsuri spui. la mine poate au fost rupte inainte... Laughing pe spate nu ai nevoie de distantiere. prinzi difuzorul direct pe caroserie asa cum este prins si cel din fabrica. doar pentru fata ai nevoie de distantiere.
Skip ads

  • emiloprea

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Aha, inseamna ca am eu masina mai cu motz. Oricum, treaba se rezolva imediat cu un pic de adeziv gen prelandez sau aracet. O sa incerc sa vb cu cei de la be loud sa ii intreb si cred ca o sa incep cu achizitionarea difuzoarelor. Mersi oricum de info. Cred ca o sa pun aceleasi difuri ca si tine ca am auzit ca sunt ok la nivel de claritate si putere.
Cheers!
  • pam

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
[quote="cosminc2009"]
TheMagicPenguin a scris:Salut!


Mane , nu vreau sa-mi schimb boxele originale ale masinii.
zi mi un mp3 cu o putere care sa nu le arda.
~~~~~~~~~~

Pioneer DEH 4000 UB Si nu mai ai nevoie sa cumperi adaptor pentru comenzile pe volan(e cam scump) ci doar de un electronist care sa-ti modifice ceva SMD-uri pe comenzile existente.
  • TheMagicPenguin

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2008

  • Mesaj Privat
emiloprea a scris:Aha, inseamna ca am eu masina mai cu motz. Oricum, treaba se rezolva imediat cu un pic de adeziv gen prelandez sau aracet. O sa incerc sa vb cu cei de la be loud sa ii intreb si cred ca o sa incep cu achizitionarea difuzoarelor. Mersi oricum de info. Cred ca o sa pun aceleasi difuri ca si tine ca am auzit ca sunt ok la nivel de claritate si putere.
Cheers!


Eu sunt multumit de claritate. Pentru ceva mai puternic deja ai nevoie de amplificare. Daca le comanzi de la ei vorbeste si despre distantierele de 16.5 pentru fata!
Skip ads

  • emiloprea

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Pai asa o sa fac. Oricum o sa-i mia intreb si pe ei. Pana la urma cred ca o sa mi le pun singur, e mai fun asa zic eu. Mai greu cu cablajul pt subwoofer sa-l trec pana in spate dar o sa vad eu daca o sa fac chestia asta acum sau mai tarziu.
Oricum, multumesc frumos pt sfaturi, nu cred ca vreau mai tare, pe mine ma intereseaza sa se auda clar si profund. Oricum, parerea mea e ca e destul de bine sa ai o putere de 20W pe difuzor (vorbesc de RMS, adica puterea reala). Eu am lucrat in domeniul professional sound pt cluburi, disco, etc si pot aprecia ce e ok si ce nu. Deja un nivel prea ridicat de auditie nu se preteaza decat pt deranjat pe ceilalti. Nici urechea nu mai percepe bine de la un nivel in sus.
  • Cypher

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2009

  • Mesaj Privat
emiloprea a scris:Neaaaah! Am scos alaltaieri toate suruburile si manerul. Problema cea mai mare a fost la clipsurile alea tampite care mi s-au si rupt pt ca nu ai cum practic sa le scoti altfel. Sincer credeam ca e mai usor sa dai o masca jos dar nu inteleg de ce au pus astia de la Opel genul ala de prinderi. Sunt absolut idioate, mai ales ca nu sunt puse toate cu o logica, sa zicem ca ridici de masca si ies. As fi vrut sa fac eu operatiunea de inlocuire a difuzoarelor, mai ales ca acum am vazut ce e in spatele mastii de la usa si e destul de clar. In plus, pe spate geamul coborat nu ajunge pana la difuzoare, deci nu trebuie nici un fel de distantier. Dar cand vad ce greu se dau jos mastile, parca ma mai gandesc o data. Bine, se poate lipi la loc cu niste adeziv dar e aberant sa trebuiasca sa rupi.



Am desfacut fetele de o gramada de ori si am rupt o singura data o clema, prin prostia mea ca mai era un surub Very Happy. Aia a fost singura clema rupta,trebuie sa ai putin grija.
  • emiloprea

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
La mine s-au rupt numai doua din 4 cate sunt pe usas din spate. Problema a venit cand a trebuit sa pun fata la loc, pur si simplu nu avea cum sa intre la loc in clema si a trebuit sa le rup si pe alea.
  • emiloprea

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Abia astept sa-mi schimb sunetul, dar intai sa-mi vand camera video si dupa aia cu banii de pe ea sa purced la achizitionare de HU, difuri, etc.
Skip ads

  • ionut_lazar2001

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Razz
  • cont-sters-34833

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2009

  • Mesaj Privat
sal am niste difuri de vanzare 120 de wati... ptr vectra b..... daca va intere.... 100 ron
  • corsicanul_albastru

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Am auzit pe vectra b niste difuzoare mac audio, seria APM , suna chiar bine pentru pretul lor (sub 200ron)difuzoare mac audio
  • Dragos05

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2002 z17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Salut, am pe masina VECTRA B 96, un cd player panasonic CQ 1245N 4X50W. CAND am cumparat masina dupa un timp a inceput sa se auda rau tare[ cand le-am dat jos era membrana tot rupta], am reusit sa schimb boxele pe fata cu alte boxe sh tot de pe o vectra b, iar acu cred ca s-au rupt iar ca se aude naspa, si aici intrebarea mea ; o fi de vina cd playerul? e prea puternic sau care ar putea fi cauza? sa fie legat rau cel care a montat cd playerul ?
Skip ads

  • curaj95

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2013

  • Mesaj Privat
FLO11 a scris:1. boxele originale au distantier de plastic, ca sa nu se atinga geamul de magnet cand il cobori
2. unele modele au 2 boxe una de 165 mm si una mai mica, gaurile sunt facute, daca vrei poti sa-ti pui, tweetere ai numai pe fata (pe spate nu sunt)


Imi pare rau sa te dezamagesc dar exista si cu Twitere si pe spate...al meu are....
  • snakeee

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2013

  • Mesaj Privat
si a mea are pe spate twitere
  • ionutgogo

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Salutare, spuneti-mi si mie va rog unde gasesc tot setul complect pentru Ople vectra b din 97 ?
Pe cele de fata pe 165mm si cele de spate de 130mm le-m gasit. Dar mai sunt unele mai micute care vin pe fata si twiterele care le caut de ceva timp dar nu am gasit....
  • DragoiDaniel

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2013 Z17DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salutare
Si eu caut de cateva zile tweetere ptr un vectra b 97,si nu gasesc. Pe spate nici eu nu am tweetere,am locasul dar nu amm tweeterele
Cred ca s-a ars o boxa pe spate si ma gandeam daca le schimb pe amandoua sa pun si doua twetere.
Ma poate ajuta cineva cu un sfat unde sa gasesc si eu?

Multumsc anticipat.
  • opelgreen

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Buna ziua.Vin si va intreb pe ce i in cunostinta de cauza,pe cati ohm sunt difuzoarele originale de pe vectra b?
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
8 si 10
  • opelgreen

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2012

  • Mesaj Privat
8 si 10 ? ohm? cum sa aiba cangri 10 ohm ?
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
la mine asa scrie pe ele.
daca au scris nemtii gresit sa fie in treaba lor
si eu m-am mirat
daca vrei pun o poza ca le am acasa desfacute
si da sunt vectra b care au
2 twetere pe fata sus un usa
2 medii jos
2 basi jos
iar pe spate
2 tweetere sus
2 medii jos
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR