Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • emiloprea

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Salut!
Sunt proaspat posesor de Vectra B si as vrea sa schimb tot sunetul de pe masina. Masina e una din '96 X16XEL si are sunetul original pe ea. Deci va trebui sa schimb cam tot incepand de la radio-casetofon pana la boxe pt ca nu imi place cum se aude. Are idee cineva ce marimi au difuzoarele pe fata/spate? Poate cineva sa-mi dea sfaturi in privinta schimbului de sunet al masinii?
Cheers!
Skip ads

  • ciobi sib

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Pe fata sunt de 165mm si pe spate de 130mm.Eu am montat boxe Sal,se aud super,dar grija ca trebuie si distantiere de 25mm .ca daca nu iti lovesc in geam.
  • Cypher

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2009

  • Mesaj Privat
SI eu sunt interesat de schimbarea boxelor. Distantierul de unde il iau si cum il aplic/
  • emiloprea

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
ciobi sib a scris:Pe fata sunt de 165mm si pe spate de 130mm.Eu am montat boxe Sal,se aud super,dar grija ca trebuie si distantiere de 25mm .ca daca nu iti lovesc in geam.


Mersi!
Pai daca astea sunt dimensiunile, de ce ar mai trebui distantiere?
Din cate am bagat de seama, pe fata grila e ca si cum ar avea cate 2 difuzoare pe usa si unul sus (tweeter). Cumva e doar masca sau chiar sunt 3 cai pe fata? Iar pe spate la mine se aud numa medii. Din cate vad, pe spate e loc sus de tweetere. E posibil ca alea sa fie arse sau is doar de design acolo?
Poate ai putea detalia ce fel de boxe ti-ai pus exact pe fata/spate si poate explici si procedeul mai detaliat. Eu inclinam spre JBL, dar nu-s chiar convins.
Mersi!
Skip ads

  • FLO11

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Vectra 1994 TC4EEI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2008

  • Mesaj Privat
1. boxele originale au distantier de plastic, ca sa nu se atinga geamul de magnet cand il cobori
2. unele modele au 2 boxe una de 165 mm si una mai mica, gaurile sunt facute, daca vrei poti sa-ti pui, tweetere ai numai pe fata (pe spate nu sunt)
  • emiloprea

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Aha, am inteles. Cred ca e mai convenabil sa pun pe 2 cai pe spate si sa nu ma complic cu tweetere. Mersi frumos! Stie careva cum se da masca jos de la usa ca sa ajung la difuri?
  • cosminc2009

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2009

  • Mesaj Privat
FLO11 a scris:1. boxele originale au distantier de plastic, ca sa nu se atinga geamul de magnet cand il cobori
2. unele modele au 2 boxe una de 165 mm si una mai mica, gaurile sunt facute, daca vrei poti sa-ti pui, tweetere ai numai pe fata (pe spate nu sunt)


salut !

recomanda-mi un Mp3 bun, tinand cont de faptul ca nu vreau sa-mi schimb boxele originale de pe Vectra b.
deci , sa nu fie un mp3, care sa-mi arda boxele.
10x !
  • TheMagicPenguin

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Salut!
Eu am schimbat de curand tot sunetul de pe Vectra mea. Dupa ce am vorbit cu baietii de la Be-Loud am ales head unit Alpine, difuzoare sistem de 16.5 cm pentru fata (la montaj a fost nevoie de inele adaptoare care au costat 50 ron), difuzoare coaxiale de 13 cm pentru spate si un bass pack pentru portbagaj Laughing

Pentru fata iti recomand difuzoare de tip sistem pentru ca se aud mai clar, iar pe spate coaxiale pentru ca la sistem tweeterele vin undeva in zona capului si iti tiuie inaltele in ureche.

Mai trebuie mentionat faptul ca pentru comezile pe volan (daca e cazul) ai nevoie de adaptor ca sa le mai folosesti iar TIDul/MIDul nu va mai afisa informatii de la player.

Fata de usa se da jos relativ usor daca stii unde sunt suruburile. In primul rand trebuie sa scapi de siguranta de la manerul geamului daca nu ai geamuri electrice. Din cate imi amintesc pe fata sunt vreo 3 suruburi in partea de jos a usii, unul in maner sub mansonul manerului, unul in spatele capacului de la tweeter si unul sub masca din dreptul oglinzii. Pe spate e cam aceeasi idee dar in partea de sus a usii ai prinderea in spate sub masca triunghiulara de plastic. Sper ca intelegi ceva din explicatia asta dar cu siguranta gasesti pe forum una mai "academica"... Laughing
Skip ads

  • cosminc2009

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2009

  • Mesaj Privat
TheMagicPenguin a scris:Salut!
Eu am schimbat de curand tot sunetul de pe Vectra mea. Dupa ce am vorbit cu baietii de la Be-Loud am ales head unit Alpine, difuzoare sistem de 16.5 cm pentru fata (la montaj a fost nevoie de inele adaptoare care au costat 50 ron), difuzoare coaxiale de 13 cm pentru spate si un bass pack pentru portbagaj Laughing

Pentru fata iti recomand difuzoare de tip sistem pentru ca se aud mai clar, iar pe spate coaxiale pentru ca la sistem tweeterele vin undeva in zona capului si iti tiuie inaltele in ureche.

Mai trebuie mentionat faptul ca pentru comezile pe volan (daca e cazul) ai nevoie de adaptor ca sa le mai folosesti iar TIDul/MIDul nu va mai afisa informatii de la player.

Fata de usa se da jos relativ usor daca stii unde sunt suruburile. In primul rand trebuie sa scapi de siguranta de la manerul geamului daca nu ai geamuri electrice. Din cate imi amintesc pe fata sunt vreo 3 suruburi in partea de jos a usii, unul in maner sub mansonul manerului, unul in spatele capacului de la tweeter si unul sub masca din dreptul oglinzii. Pe spate e cam aceeasi idee dar in partea de sus a usii ai prinderea in spate sub masca triunghiulara de plastic. Sper ca intelegi ceva din explicatia asta dar cu siguranta gasesti pe forum una mai "academica"... Laughing


Mane , nu vreau sa-mi schimb boxele originale ale masinii.
zi mi un mp3 cu o putere care sa nu le arda.
~~~~~~~~~~
  • asot

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2009

  • Mesaj Privat
va rog sa-mi spuneti daca si la Vectra A difuzoarele de pe fata au aceeasi dimensiune (165 mm)...multumesc!
  • Cypher

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2009

  • Mesaj Privat
cosminc2009 a scris:
TheMagicPenguin a scris:Salut!
Eu am schimbat de curand tot sunetul de pe Vectra mea. Dupa ce am vorbit cu baietii de la Be-Loud am ales head unit Alpine, difuzoare sistem de 16.5 cm pentru fata (la montaj a fost nevoie de inele adaptoare care au costat 50 ron), difuzoare coaxiale de 13 cm pentru spate si un bass pack pentru portbagaj Laughing

Pentru fata iti recomand difuzoare de tip sistem pentru ca se aud mai clar, iar pe spate coaxiale pentru ca la sistem tweeterele vin undeva in zona capului si iti tiuie inaltele in ureche.

Mai trebuie mentionat faptul ca pentru comezile pe volan (daca e cazul) ai nevoie de adaptor ca sa le mai folosesti iar TIDul/MIDul nu va mai afisa informatii de la player.

Fata de usa se da jos relativ usor daca stii unde sunt suruburile. In primul rand trebuie sa scapi de siguranta de la manerul geamului daca nu ai geamuri electrice. Din cate imi amintesc pe fata sunt vreo 3 suruburi in partea de jos a usii, unul in maner sub mansonul manerului, unul in spatele capacului de la tweeter si unul sub masca din dreptul oglinzii. Pe spate e cam aceeasi idee dar in partea de sus a usii ai prinderea in spate sub masca triunghiulara de plastic. Sper ca intelegi ceva din explicatia asta dar cu siguranta gasesti pe forum una mai "academica"... Laughing


Mane , nu vreau sa-mi schimb boxele originale ale masinii.
zi mi un mp3 cu o putere care sa nu le arda.
~~~~~~~~~~



Asta am spus si eu ca nu am nevoie sa le schimb dar dupa ce am pus un CD-Player aftermarket (evident se aude foarte misto) au inceput sa cedeze. Mai exact membrana. Deci pana la urma o sa fi nevoit,eu zic sa le schimbi odata cu cd-playerul si poate primesti si un discount ceva.
Eu am schimbat blaunpunktul vechi cu un Pioneer DEH-2920MP,dar acum 1 an jumate cred. E super misto dar nu citeste numele artistului si ma cam deranjeaza dar merge f bine cu boxele deci nu se pune problema sa se arda boxele.



Apropo evident daca am schimbat playerul am pierdut afisajul cum il recapat,daca se poate evident?Mentionez ca nu am comenzi pe volan.
  • cosminc2009

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Cypher a scris:
cosminc2009 a scris:
TheMagicPenguin a scris:Salut!
Eu am schimbat de curand tot sunetul de pe Vectra mea. Dupa ce am vorbit cu baietii de la Be-Loud am ales head unit Alpine, difuzoare sistem de 16.5 cm pentru fata (la montaj a fost nevoie de inele adaptoare care au costat 50 ron), difuzoare coaxiale de 13 cm pentru spate si un bass pack pentru portbagaj Laughing

Pentru fata iti recomand difuzoare de tip sistem pentru ca se aud mai clar, iar pe spate coaxiale pentru ca la sistem tweeterele vin undeva in zona capului si iti tiuie inaltele in ureche.

Mai trebuie mentionat faptul ca pentru comezile pe volan (daca e cazul) ai nevoie de adaptor ca sa le mai folosesti iar TIDul/MIDul nu va mai afisa informatii de la player.

Fata de usa se da jos relativ usor daca stii unde sunt suruburile. In primul rand trebuie sa scapi de siguranta de la manerul geamului daca nu ai geamuri electrice. Din cate imi amintesc pe fata sunt vreo 3 suruburi in partea de jos a usii, unul in maner sub mansonul manerului, unul in spatele capacului de la tweeter si unul sub masca din dreptul oglinzii. Pe spate e cam aceeasi idee dar in partea de sus a usii ai prinderea in spate sub masca triunghiulara de plastic. Sper ca intelegi ceva din explicatia asta dar cu siguranta gasesti pe forum una mai "academica"... Laughing


Mane , nu vreau sa-mi schimb boxele originale ale masinii.
zi mi un mp3 cu o putere care sa nu le arda.
~~~~~~~~~~



Asta am spus si eu ca nu am nevoie sa le schimb dar dupa ce am pus un CD-Player aftermarket (evident se aude foarte misto) au inceput sa cedeze. Mai exact membrana. Deci pana la urma o sa fi nevoit,eu zic sa le schimbi odata cu cd-playerul si poate primesti si un discount ceva.
Eu am schimbat blaunpunktul vechi cu un Pioneer DEH-2920MP,dar acum 1 an jumate cred. E super misto dar nu citeste numele artistului si ma cam deranjeaza dar merge f bine cu boxele deci nu se pune problema sa se arda boxele.



Apropo evident daca am schimbat playerul am pierdut afisajul cum il recapat,daca se poate evident?Mentionez ca nu am comenzi pe volan.


atunci un Kenwood 4x30W , nu merge ?, le mai arde ?
.....
Skip ads

  • emiloprea

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
TheMagicPenguin a scris:Salut!
Eu am schimbat de curand tot sunetul de pe Vectra mea. Dupa ce am vorbit cu baietii de la Be-Loud am ales head unit Alpine, difuzoare sistem de 16.5 cm pentru fata (la montaj a fost nevoie de inele adaptoare care au costat 50 ron), difuzoare coaxiale de 13 cm pentru spate si un bass pack pentru portbagaj Laughing

Pentru fata iti recomand difuzoare de tip sistem pentru ca se aud mai clar, iar pe spate coaxiale pentru ca la sistem tweeterele vin undeva in zona capului si iti tiuie inaltele in ureche.

Mai trebuie mentionat faptul ca pentru comezile pe volan (daca e cazul) ai nevoie de adaptor ca sa le mai folosesti iar TIDul/MIDul nu va mai afisa informatii de la player.

Fata de usa se da jos relativ usor daca stii unde sunt suruburile. In primul rand trebuie sa scapi de siguranta de la manerul geamului daca nu ai geamuri electrice. Din cate imi amintesc pe fata sunt vreo 3 suruburi in partea de jos a usii, unul in maner sub mansonul manerului, unul in spatele capacului de la tweeter si unul sub masca din dreptul oglinzii. Pe spate e cam aceeasi idee dar in partea de sus a usii ai prinderea in spate sub masca triunghiulara de plastic. Sper ca intelegi ceva din explicatia asta dar cu siguranta gasesti pe forum una mai "academica"... Laughing



Mersi, nu-ti bate cu capul cu calitatea explicatiei, am inteles destul de bine. Si daca nu, o sa-mi printez ce ai scris si la fata locului sigur ma prind.
Imi poti spune te rog mai exact ce anume ai bagat in masina, incepand de la player pana la modelul difurilor? Eu ma gandisem la ceva JBL, cu toate ca nu-s chitit pe asta. Si intra-adevar, ma gandesc sa-mi fac si pregatirea pt subwoofer, adica sa trag cablurile necesare in portbagaj ca mai tarziu sigur o sa ma manance sa-mi pun si asa ceva. Ideea e ca la mine in masina sunetul tre sa se auda bine si clar, nu tin neaparat sa auda toata strada muzica mea.
Inca una si ma duc: recomanda-mi un site sau un magazin bun in asa ceva unde sa gasesc tot ce-mi trebuie.
Mersi frumos!
Astept si alte pareri privitoare la ce-si mai pune lumea pe Vectra B.
  • emiloprea

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
TheMagicPenguin: am vazut site-ul Be loud. Nu mi-ai povestit insa ce e mai important: cum se aude?
In plus, ma poti sfatui cu privire la cablarea bass-ului? Trebuie facut prin praguri sau cum?
Mersi!
  • TheMagicPenguin

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2008

  • Mesaj Privat
emiloprea a scris:TheMagicPenguin: am vazut site-ul Be loud. Nu mi-ai povestit insa ce e mai important: cum se aude?
In plus, ma poti sfatui cu privire la cablarea bass-ului? Trebuie facut prin praguri sau cum?
Mersi!


Eu am facut toata operatiunea la cei de la Be loud pentru ca la momentul acela au oferit montajul gratuit pentru tot sistemul dar am mai vazut preturi bune si pe BOOSTER. Cand te decizi ce vrei poti sa faci o comparatie sa vezi unde au oferta mai buna. Despre rezultat pot spune ca sunt multumit. Este cu totul altceva. Boxele se aud foarte clar iar subwooferul il tin undeva la 10/15 cu bassul pe la -2 si totusi imi cam vibreaza plasticele la volum ridicat... Laughing Pretul final pentru toata "nebunia" a fost de 1500 ron cu reducere de ~100 ron la player, ~400 ron la bass pack si montaj gratuit.

Cablarea subwooferului este facuta de la baterie cu un cablu special cu siguranta fuzibila care a venit "bonus" la pachetul de la MTX si ajunge sub bancheta din spate pe sub chederul de la prag si apoi in portbagaj.

Legat de modelele pe care sa le alegi eu iti recomand in primul rand sa iti stabilesti un buget cu care vrei sa pleci la drum pentru toata treaba asta si apoi este destul de simplu sa iei o decizie. Daca nu vrei sunet de competitie parerea mea este ca JBL, Crunch sunt bune pentru pretul lor. Pentru mai mult exista Hifonics, Helix, MB Quart, DLS dar sarim la alt buget.

Poti sa te mai uiti la topicul de aici sa vezi cam ce jucarii au alti colegi si poate iti vin idei noi.

@Cypher: pentru afisaj stiu ca existe niste adaptoare pentru unele playere dar parerea mea este ca un astfel de adaptor nu isi justeifica pretul de cateva sute de ron.
  • emiloprea

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Mersi frumos de informatii. Pot sa te intreb cat ai dat pe HU ala Alpine? Vad ca multa lume foloseste cu toate ca sincer mi se pare un pic dezechilibrat sistemul din pct de vedere tehnic, la modul ca as pune HU Alpine tot pe sunet Alpine, altfel nu prea s-ar justifica costurile. Pe Crunch eu nu as pune Alpine ci mai degraba un Pioneer la 370 de lei max.
Eu sincer ma gandesc sa-mi montez singur aparatele pe masina, doar ca nu stiu exact ce distantiere imi trebuiesc. Mi-as pune un sunet ca al tau in materie de difuri.
Tschuss!
  • TheMagicPenguin

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2008

  • Mesaj Privat
emiloprea a scris:Mersi frumos de informatii. Pot sa te intreb cat ai dat pe HU ala Alpine? Vad ca multa lume foloseste cu toate ca sincer mi se pare un pic dezechilibrat sistemul din pct de vedere tehnic, la modul ca as pune HU Alpine tot pe sunet Alpine, altfel nu prea s-ar justifica costurile. Pe Crunch eu nu as pune Alpine ci mai degraba un Pioneer la 370 de lei max.
Eu sincer ma gandesc sa-mi montez singur aparatele pe masina, doar ca nu stiu exact ce distantiere imi trebuiesc. Mi-as pune un sunet ca al tau in materie de difuri.
Tschuss!


HU a fost 420 la pret redus de la ~500. La Be loud nu il mai au dar il au la Booster la acelasi pret. La ce te gandesti cand spui ca nu ai pune Alpine la difuzoare Crunch? Ti se pare prea potent HU pentru difuzoare? Cel putin asa am inteles din ce ai scris... Prima data ma uitam la Pionner asta dar diferenta de pret era destul de mica asa ca am ales Alpine. Distantierele poti sa le comanzi de la Be loud daca nu gasesti in alta parte. Sunt speciale pentru Opel Vectra/Astra si sunt facute de As Connect. Cel putin asa reiese din factura.
  • emiloprea

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Ma refer la faptul ca Alpine din cate stiu eu sunt tari in car sound, chiar de top. Si spun ca se preteaza sa pui si difuri care sa fie tot de top, asta ca sa se merite. In orice caz, eu am gasit un Alpine second la cineva cu 3 mil. E ok. Azi incerc sa dau jos masca usii din spate dreapta si ma poticnesc, nu stiu de ce nu se desface, chiar daca am dat toate suruburile jos. Nu reusesc sa scot manerul de la geam. Si se pare ca masca se mai tine in ceva.
  • TheMagicPenguin

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2008

  • Mesaj Privat
emiloprea a scris:Ma refer la faptul ca Alpine din cate stiu eu sunt tari in car sound, chiar de top. Si spun ca se preteaza sa pui si difuri care sa fie tot de top, asta ca sa se merite. In orice caz, eu am gasit un Alpine second la cineva cu 3 mil. E ok. Azi incerc sa dau jos masca usii din spate dreapta si ma poticnesc, nu stiu de ce nu se desface, chiar daca am dat toate suruburile jos. Nu reusesc sa scot manerul de la geam. Si se pare ca masca se mai tine in ceva.


Da Alpine sunt destul de bine cotati in car soud, la fel ca si Maxxsonics de care apartin Crunch, Hifonics si MB Quart. http://www.maxxsonics.com/

La usa pe spate vezi ca e un surub mascat sub un capacel de plastic pe maner, sa nu uiti de el. Manerul il scoti dupa ce ii dai jos siguranta care e un fel de "C". Dupa ce scoti toate prinderile ar trebui sa iasa usor daca o ridici putin.
  • emiloprea

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Neaaaah! Am scos alaltaieri toate suruburile si manerul. Problema cea mai mare a fost la clipsurile alea tampite care mi s-au si rupt pt ca nu ai cum practic sa le scoti altfel. Sincer credeam ca e mai usor sa dai o masca jos dar nu inteleg de ce au pus astia de la Opel genul ala de prinderi. Sunt absolut idioate, mai ales ca nu sunt puse toate cu o logica, sa zicem ca ridici de masca si ies. As fi vrut sa fac eu operatiunea de inlocuire a difuzoarelor, mai ales ca acum am vazut ce e in spatele mastii de la usa si e destul de clar. In plus, pe spate geamul coborat nu ajunge pana la difuzoare, deci nu trebuie nici un fel de distantier. Dar cand vad ce greu se dau jos mastile, parca ma mai gandesc o data. Bine, se poate lipi la loc cu niste adeziv dar e aberant sa trebuiasca sa rupi.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR