Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
nu neg stirea insa "un roman de 36 de ani care activeaza in domeniul politic..." atunci cred ca merita pomenit cu numele, nu de alta dar activ politic fiind atunci musai aparea pe "sticla" macar o data pe luna. Apoi una peste alta asta-i un articol "de pus botul", in stil jurnalistic dambovitean (gadescian,stanescian, badeascian, ...etc ) ; se stie ca rinichiul e un organ puternic vascularizat. Va garantez eu ca injunghiat in zona rinichilor nu apuci sa te tarasti 200m, ca te ia doamna cu coasa in cateva minute. Ba mai mult la asta-i dau drumul din spital in cateva ore. Hai ca e stire de ora 17 la ProTV. Laughing
In legatura cu comparatia eu votez cu NU (daca mai are rost);
Un lucru e sigur romanul are memoria scurta, cine zice ca regreta "epoca de aur", l-as intreba cu ce se ocupa atunci? Eu cred ca cine mai simpatizeaza acum cu Ceausescu sigur sufera de "sindromul Helsinki", stiti, care ala cu femeia violata care sfarseste prin a se indragosti de propriul violator. Laughing
Uitam ca pe vremea lui Nastase ieseam din tara cu viza; ca Nastase ne-a privatizat (vandut) distributia de gaze, electricitate si apoi Petromul pe de pomana la UE. Nu pot sa judec pe Basescu pentru ca n-am masura, insa stau si constat ca anumite institutii care existau si inainte de Basescu doar cu numele, acum functioneaza. Vor zice unii , da functioneaza in interes politic. S-a schimbat ceva oare ceva fata de acum 4, 8,...20 de ani? Nu cred, ne-am adaptat la UE, atat. Nu institutiile schimba mentalitati, ci oamenii. Basescu stiu ca e primul politician care a renuntat la imunitate pentru a se pune la dispozitia organelor de ancheta. A castigat respectul meu pentru asta.
Ma bucur doar ca am sanatate, ca am familia sanatoasa, ca am ce pune pe masa, ca alimentez cu combustibil cand am nevoie, ca am un servici care imi asigura nevoile mele si ale familiei, ca sunt inconjurat de prieteni.
In rest daca azi e Basescu si maine Patriciu (Antonescu), poimaine Geoana sau un altul... sincer de ceva vreme nu ma mai intereseaza, poate pe cei care inca lucreaza la stat, deoarece pe mine nu statul ma plateste, statul daca poate ma impovareaza cu taxe si impozite.
Ma uit la profesori si stau si ma gandesc daca nu e nesimtire. La scoala pentru reparatii , "fondul clasei", fondul scolii", etc, bani , bani , bani; de 1Martie, 8 Martie, ziua lui diriga' s.a.m.d se gaseste un "destept" care sa adune bani de un "mic cadou". Scoala nu se mai face nici cat pe vremea nostra , ca sa citez un coleg de facultate Laughing . Fara meditatii in particular la mate , romana si fizica esti perdant din start la admitere mai departe, ca profa' nu are timpul necesar ca sa acopere toata programa.
Skip ads

  • blandeat

  • Mesaje scrise: 508
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2008 y13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
doru_a a scris:Ma bucur doar ca am sanatate, ca am familia sanatoasa, ca am ce pune pe masa, ca alimentez cu combustibil cand am nevoie, ca am un servici care imi asigura nevoile mele si ale familiei, ca sunt inconjurat de prieteni.
In rest daca azi e Basescu si maine Patriciu (Antonescu), poimaine Geoana sau un altul... sincer de ceva vreme nu ma mai intereseaza, poate pe cei care inca lucreaza la stat, deoarece pe mine nu statul ma plateste, statul daca poate ma impovareaza cu taxe si impozite.

Asta era si ideea mea dar @dodo_13 mi-a reprosat ca tara arde si baba se piaptana. Dar asa cum se "piaptana" cei de la guvernare (cei actuali, cei anteriori si pot sa pun pariu ca si cei care vor veni) nu se piaptana nimeni.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Nu stiu cum va simtiti voi, dar nu vreau ca copiii mei sa creasca intr-o noua Epoca de Aur. De aceea spun ca ar trebui sa ne intereseze daca cineva incepe sa aiba apucaturi dictatoriale. Dar probabil ca au trecut atatia ani de la Epoca de Aur incat am uitat cat de periculoasa e dictatura.
De fapt cred ca de asta am si ajuns sa nu mai conteze de cine suntem condusi: nu ne intereseaza nimic altceva decat sa ne mearga noua bine, la modul personal si egoist. Dam vina pe altii dar de fapt de la noi ar trebui sa inceapa schimbarea.
  • blandeat

  • Mesaje scrise: 508
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2008 y13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Eu sunt cam satul de stereotipurile astea de genu "de la noi ar trebui sa inceapa schimbarea". Asta au spus-o si cei care au murit in '89. Cati sefi de mari companii cunosti? Si cati dintre ei au fost muncitori inainte de '89? Iti spun eu! vreo 10% Restul si-au pastrat scaunelul caldut de atunci. Si nu ma refer la companiile acelea cu capital strain (telefonie, TV, Advertising, etc.), ma refer la acelea care cumpara 1MW cu 1euro si il da cu 5euro, sau acelea care scot niste nisip dintr-un lac cu un utilaj de 50000 euro si fac lucrari pentru "stat" de cate ZECI de MILIARDE pe an. Asa ca eroismul asta de pe scaunul din sufragerie nu prea mai tine. Ce ai sa faci? nu mergi la vot? nu vezi ca doar jumatate din populatia tarii a fost la vot la ultimele alegeri? si ce au facut cei de la putere care se scuipau si se injurau non stop - si-au dat mana peste tara si si-au rezolvat problemele.

P.S. Hai sa facem o comparatie:
Ceausescu:
- a vrut sa plateasca toate datoriile tarii (de-asta noi ca cetateni nu am avut nimic)
- a construit tot ce se putea construi : fabrici, uzine, drumuri(necesare pentru cele 5 Dacii care treceau intr-o ora), agricultura era cam cum vezi acum la unguri, itaieni,etc.
- a construit hidrocentrale, termocentrale, centrale nucleare.
- si ca o gluma - a tinut la sanatatea noastra si ne hranea cu soia si paine neagra care sunt atat de cautate acum.

Basescu:
- a vandut flota
- a declarat ca "Romania nu are nevoie de autostrade"
- a avut grija impreuna cu cei dinaintea lui sa vanda 95% din tara asta (la industrie ma refer) (5% e o parte din energia electrica care sincer nu stiu cat o sa mai reziste)
- a avut ideea geniala de a lua "taxa forfetara" de la firmele care nu sunt pe profit (aici sa nu-mi zici ca e ideea lui Boc ca sincer nu prea cred)

Deci: Daca tu te simti acum ca intr-o Epoca de Aur, te anunt ca asta nu e pentru tine ci doar pentru guvernanti. Eu nu vreau sa spun ca ceausescu nu a gresit, dar macar, vorba aia, s-a vazut ceva dupa el.
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Nu stiu cat ai trait sub Ceausescu, dar eu am trait destul ca sa stiu ca nu mai vreau o noua "Epoca de Aur". Bunastarea nu se refera numai la avea strazi sub roti si ceva in burta. Se refera si la libertatea de exprimare, la cea de a hotari pentru tine insuti si la egalitatea in drepturi si obligatii.

Din fotoliu sau din alta parte, macar ma gandesc la asta si ma aplec peste tastatura pentru a scrie randurile astea. Nu iti place sa te gandesti si tu la asta, esti liber sa nu scrii in topicul asta. Dar hai sa nu ducem in derizoriu o discutie doar pentru ca ti se pare ca discutam degeaba.

P.S. Era si un vers: "las-o ma ca merge asa, ne-am obisnuit cu ea". O metafora bine gandita dar din pacate nu prea inteleasa de cei care o asculta.
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:N Se refera si la libertatea de exprimare, la cea de a hotari pentru tine insuti si la egalitatea in drepturi si obligatii.


si la ce iti foloseste, tot aia e doar ca acum sunt mai multi care te subjuga, creind iluzia ca ai libertate.
  • colbert

  • Mesaje scrise: 314
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2009 1.7 cdti Z 1.7 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Evil or Very Mad Politica?BAH! Evil or Very Mad
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
colbert a scris:Evil or Very Mad Politica?BAH! Evil or Very Mad

si la ce ne foloseste.
Skip ads

  • colbert

  • Mesaje scrise: 314
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2009 1.7 cdti Z 1.7 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Macar sa nu mai auzim de ei si aici!
  • blandeat

  • Mesaje scrise: 508
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2008 y13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
@dodo_13 Atat poti tu sa faci? Sa te apleci peste tastatura si sa scrii? Deja presimt ca o sa ne mearga mai bine. Oricum nu o sa mai scriu in acest topic pentru ca vorbim discutii doar.
Va salut si va respect!
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Stai linistit Dodo ca lumea inca nu s-a saturat de caterinca , ci duce mult nu-i problema Laughing

Hai 100% cu salariile din decembrie dupa ce puneti stampila unde trebuie Laughing
  • Catalln

  • Mesaje scrise: 318
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Ce se intampla in tara este un fel de bascalie la coltu blocului.

Dar ce se intampla la nivel mondial este cu adevarat strigator.

ia priviti AICI
Skip ads

  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Catalln a scris:Ce se intampla in tara este un fel de bascalie la coltu blocului.

Dar ce se intampla la nivel mondial este cu adevarat strigator.

ia priviti AICI

din pacate cei ce ne conduc sunt bolnavi mintal si ne duc incet incet spre dezastru, in frunte cu tara ce aduce cel mai mult rau in lume SUA.
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Eu zic un NU ptr ca Base e mult prea smecher ptr a putea fi comparat cu raposatu. Are Base niste planuri si niste intrigi in cap de zici ca a studiat "sah" toata viata. Dar cred ca incepe sa ii scada si lui popularitatea ca parca prea e bagat in multe si incepe sa miroasa
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Am 40 ani si am prins acel regim. Toti aveam de mancare, pentru ca aveam pile si relatii la alimentara. In capul nostru asta era cel mai important, sa ai congelatorul luat pe relatii plin cu slana. Cati dintre voi ati condus o masina straina atunci? Cati dintre voi ati stat cu anii la coada pentru o amarata de Dacie? Stiati care este diferenta dintre motorul pe carburator si cel pe injectie?.
La subiect: Iliescu, Basescu, poate Geoana, care are sanse, nu fac nimic sa va mearga Opelul mai bine. Daca nu facem fiecare mai mult pentru FAMILIE, pentru cei dragi, nu schimbam mentalitatea de mioritici si o sa facem mereu comparatii.
Cu respect.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

Basescu = Ceausescu?
NU 49%
DA 50%
99 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR