Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua
  • ripper

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
salut

am vazut nenumarate topicuri f bune care m-au facut sa inteleg toata procedura care trebuie urmata pt inmatricularea unei masini. dar avand in vedere ca traim in Romania "si asta ne ocupa tot timpul" (ca sa citez pe cineva) birocratia e mare iar statul nu face nimic sa te ajute (mare lucru sa faca pe o pagina de net cu procedura; updatata eventual)

nelamurirea mea este legata de plata celor 3 taxe: de prima inmatriculare(de mediu, de poluare, speciala sau cum s-o numi), taxa de inmatriculare (52 RON) si taxa de certificat de inmatriculare (30RON)

in cazul meu: am de gand sa achizitionez o masina noua de la un dealer din Bucuresti, si locuiesc in sector 2.

am citit ca taxa de prima inmatriculare se plateste la trezoreria sectorului de care aparti. iar restul la administratia financiara de care aparti si la CEC
...dar administratia financiara in sec 2 are doua locatii..... fiind in sector 2 am auzit variante si variante....ba ca platesti taxa de prima inmatriculare la directia de venituri buget local sec 2....care si asta ar fi in 2 locatii dupa strada in care stai
spre norocul meu una din directiile de venituri, una din administratii si trezoreria sunt relativ in aceeasi zona....

deci va rog care ati inmatriculat de curand o masina noua in Bucuresti, preferabil domiciliat in sector 2, sa ma luminati.
si inca o intrebare: mai e valabila chestia ca trebuie sa iti calculezi tu taxa de prima inmatriculare conform nu stiu carui site si sa te duci cu banii potriviti/rotunjiti la functionarele alea blonde? sau in sfarsit au reusit sa se destepte si sa calculeze singure?
Skip ads

  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
nu se mai plateste taxa de poluare prentru masinile noi
  • ripper

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
deci platesc doar taxa de inmatriculare- 52 Ron si taxa de talon 30 Ron ?


Masinile noi Euro 4 cu motor de sub 2 litri sunt in continuare scutite de taxa. e adevarat?
  • mocca

  • Mesaje scrise: 512
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
ripper a scris:deci platesc doar taxa de inmatriculare- 52 Ron si taxa de talon 30 Ron ?


Masinile noi Euro 4 cu motor de sub 2 litri sunt in continuare scutite de taxa. e adevarat?


Da platesti taxele de 52 respectiv 30 ron

Iar masinile cu motor de sub 2 litri is scutite de taxa....ce l putin asa era in luna ianuarie cand am inmatriculat eu o masina

Bafta
Skip ads

  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
pt insignia trebuia sa platesc 150 euro conform dealerului pret ce include asigurarea. nu stiu exact ce e suma asta ca a fost sotia sa depuna avansul, cand am sa ajung acasa am sa ma lamuresc. masina va fi achitata cash, deci e proprietatea mea si eu ar trebui sa o inmatriculez.
  • ripper

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
vezi ca dau tepe mari .... i-am intrebat eu ce mai platesc in afara de pretul de achizite...si cica 80 euro la livrare....numere provizorii si autorizatie provizorie de circulatie....m-am scarpinat putin in cap cand am auzit... pai alea costa 50-60 RON cu totul! pana la urma a renuntat...

o intrebare....e chiar asa puturos motorul de 1.2 la Corsa ? merita luata masina cu motorul 1.2? sau ar trebui sa ma "chinui" sa imi iau 1.4 si sa renunt la unele dotari. si inca ceva. eu nu vad botul masinii catusi de putin oricat as regla scaunul....mai am putin si dau cu capul de partea de sus si tot nu vad botul si nici macar partea din dreapta. si asta ma sperie (am carnet recent si am condus doar "frantuzisme") eu stau si ma gandesc si daca voi putea merge drept fara sa vad botul....nu ar trebui sa ma panichez ca ma voi obisnui sau care e treaba?...as spune ca asta ar putea fi lucrul care m-ar face sa imi caut alta masina decat Opel.
  • utzulika

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2006 1.7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2009

  • Mesaj Privat
opel este o masina foarte buna iar cu vazutu-l botului cand conduci nu este obligatoriu si nici nu trebui sa te sperii pentru ca o sa te obisnuiesti repede(eu o am de 2 zile si este super)
  • ripper

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
mie tot mi se pare ciudata senzatia doar stand in ea...daca as si merge cred ca ar fi si mai ciudat.
si repet ca asta ar fi singurul lucru "decisiv" care m-ar face sa nu o cumpar. ca in rest mi se pare super ok masina.
  • MarianPlop

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2008 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2009

  • Mesaj Privat
ripper a scris:
- e chiar asa puturos motorul de 1.2 la Corsa? merita luata masina cu motorul 1.2? sau ar trebui sa ma "chinui" sa imi iau 1.4 si sa renunt la unele dotari.
- si inca ceva. eu nu vad botul masinii catusi de putin oricat as regla scaunul....mai am putin si dau cu capul de partea de sus si tot nu vad botul si nici macar partea din dreapta. si asta ma sperie (am carnet recent si am condus doar "frantuzisme") eu stau si ma gandesc si daca voi putea merge drept fara sa vad botul....nu ar trebui sa ma panichez ca ma voi obisnui sau care e treaba?...as spune ca asta ar putea fi lucrul care m-ar face sa imi caut alta masina decat Opel.


1. Eu ti-as recomanda sa iti iei motor de 1.4. Si eu am motorul de 1.4, si sunt foarte multumit. In depasiri si pe serpentine nu te lasa balta si nu trebuie sa il turezi pana la 4500 ca sa ai viteza, sa urci, sa accelerezi samd. O alta recomandare e sa-ti iei cu cat mai multe dotari pe ea. Vezi topicul despre scutul de la motor de pe forumul Corsa - acolo explica oamenii ca daca il comanzi cand iei masina te costa 30 de eur, dar daca vrei sa-l pui dupa aceea te costa pana la 1100 de lei noi, in functie de dealerul la care mergi sa faci achizitia. Nu te gandi sa iti lasi bani pentru diverse accesorii after-market, ci ia-ti cat mai multe din start originale Opel. Iti recomand sa faci chestia asta cu accesorizarea masinii chiar daca trebuie sa mai astepti putin si sa-ti mai strangi ceva bani. Vorbesc din experienta Smile
2. Chestia cu vazutul botului e problema tipica de incepator. Nu o lua in considerare cand iti cumperi masina. Cand esti incepator, ai tot felul de "deprinderi" ciudate, care iti vor trece in timp. La botul masinii nu te vei mai uita dupa ce prinzi putina experienta... Dupa vreo 1000 de km, nu mai mult.

In rest, bafta! Smile
  • mrgreen

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Am achizitionat si eu de 10 zile un Opel Astra de care sunt extrem de multumit si marele avantaj pe care l-am avut e ca masina fusese inscrisa initial in Romanica, dar era radiata de !24 ore!.

Ce m-a costat:
- numere provizorii, RCA 1 luna, programare la RAR -> 35euro (i-am platit tipei de la parcul auto)
- RCA pe 6 luni - 210 RON
- Taxa talon ~ 32 RON
- Taxa inmatriculare ~ 52 RON
- Taxa autentificare RAR - 91,20 RON
- Verificare dosar, completare cerere inmatriculare la birou de acte: 15 RON
- Motorina pentru dute-vino ~ 25 RON
- Timp pierdut - 2 zile de plimbari in trafic aglomerat si nervi asteptand la ghiseele unde intrau rude si cunoscuti fara jena inaintea tuturor

Chestia cea mai amuzanta e ca am platit identificarea unei masini care a circulat cu 1 zi inainte cu acte in regula si in plus a trebuit sa astept cateva ore de la depunerea dosarului pentru a primi dovada de circulatie cu toate ca aveam oricum pastrate numerele preferentiale...

<<Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul>>
  • rivalu

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Suntem in romania si ne oboseste stand in ea!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR