Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • saionut

  • Mesaje scrise: 100
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 1,7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Salutare,

Din nefericire aseara am observat o problema care m-a "speriat" un pic. Am observat ca nici in viteza a 2-a nici in viteza a 3-a motorul nu trece de 3500 de ture nici sa ii dau acatiste, desi sunt cu pedala la podea. Nu scoate fum exagerat de mult la turatia aceasta, nu mi se aprinde un alt martor in bord, nimic. Pana la aceasta turatie se duce ca vantul cum am ajuns la 3500 se inmoaie ca inghetata si ramane fix acolo. Nu stiu de cand este aceasta problema intrucat de obicei schimb la maxim 3200 de ture si nu am observat aceasta problema. De curand am schimbat kit-ul de distributie si am curatat EGR-ul, urmeaza ca in 1000 de km sa se implineasca si cei 10.000 km pentru revizie.
Puteti sa ma sfatuiti cu eventualele cauze, din moment ce nu am martori aprinsi, presupun ca tester-ul este irelevant. Va multumesc. Motorul este cel din semnatura, Z17DTL, Astra G Hatchback, 2004.
Skip ads

  • marcus24007

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2008

  • Mesaj Privat
eu am mai auzit de problema asta tot dupa ce a curatat egr-ul
ce a facut: a schimbat egr-ul cu unul nou si a mai curatat si injectoarele la ultrasunete si acum totu-l e ok.
bafta
  • saionut

  • Mesaje scrise: 100
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 1,7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Off, numai bani de schimbat ceva nu sunt in perioada asta. Presupunand ca doar schimbare unei componente ar rezolva problema, daca merg asa urmatoarea luna sau 2 luni, exista posibilitatea sa stric si alceva sau nu este nici o problema?
  • saionut

  • Mesaje scrise: 100
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 1,7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Din nefericire verdictul este crunt, EGR blocat. Am fost vineri la un test dirve cu tester-ul si datele indica EGR blocat. Cu toate astea sambata am facut un drum pana la Costinesti si am remarcat in viteza a 5-a ca daca ma joc un pic cu pedala de acceleratie EGR-ul se deblocheaza si masina isi recapata toata propietatile. Conform domnului mecanic rezolvarea ar putea fi doar inlocuitrea EGR-ului cu unul functional, intrebarea mea este daca cel existent nu se poate repara, avand in vedere faptul ca se mai deblocheaza cand si cand? Ma puteti ajuta cu un sfat, nu de alta dar inlocuirea lui ar presupune o investite mult prea mare pt mine in aceasta perioada.
Skip ads

  • kynio

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2009

  • Mesaj Privat
daca se deblocheaza din cand in cand atunci poti incerca o curatare (oricum slaba sanse),dar EGR defect nu e mare branza si in nici un caz nu scade performantele masinii in mers,EGR are treaba cu gazele arse .
ptr lipsa de putere incearca o curatare a debitmetrului de aer (eventual ia de pe masina unui cunoscut si vezi daca e vreo diferenta),sau prin metoda clasica:scoate mufa de la debitmetru iar daca merge la fel sau poate chiar o idee mai bine atunci debitmetru e stricat.
turbina nu ar trebui sa aiba depuneri daca spui ca schimbi vitezele la cc 3200 turatii.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
saionut fa o curatare adevarata la EGR, majoritatea il curata superficial de asta nici nu merge bine. Alta belea la Z17 este regulator presiune motorina de pe pompa.
  • saionut

  • Mesaje scrise: 100
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 1,7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
kynio multumesc pentru raspuns, am scos mufa de la debimetru de nenumarate ori si nu este absolut nici o diferenta, la fel datele raportate de senzor sunt in parametri, cele de egr sunt blocate si masina nu are viata, cand se deblocheaza brusc devine masina mult iubita. Turbina cred ca este ok, pentru ca din nou pe calculator in timpul mersului parametri sunt ok si se simte activitatea ei dupa aprox 2500.
dancuciureanu cum am spus nenea mi-a zis ca l-a curatat, poti recomanda pe cineva in Bucuresti sa fiu sigur de data aceasta ca EGR este curat?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Marius 0722.238.381 problema e ca valva trebuie "labarita" bine cu solvent ca altfel nu faci nimic, mizeria se afla pe ax-alezaj, daca are joc iti cumperi una noua si anual o cureti ca sa nu ajungi in aceeasi situatie.
  • saionut

  • Mesaje scrise: 100
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 1,7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos dancuciureanu, indraznesc sa mai am o intrebare la tine, pot sa cumpar doar acea valva EGR (din cate am vazut ar fi cam 5 mil ) sau trebuie intreg angrenajul? Intreb pentru ca prefer sa cumpar una si sa am grija de ea decat sa mai dau 1-150 RON sa o curat pt a avea din nou probleme.
Multumesc mult inca o data
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Numai valva se cumpara, fara partea cu electromagnet, oricum ar fi ea trebuie curatat periodic ca altfel o pierzi. Un curatat este 50-100-150lei functie de mecanic si locatie, oricum e ceva de munca.
  • saionut

  • Mesaje scrise: 100
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 1,7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Am inteles inca o data mii de multumiri, prefer sa o cumpar noua daca tot e blocata mai bine investesc odata si am grija de ea, altfel nu imi poate garanta nimeni ca nu se blocheaza iar dupa n km, sau gresesc?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cumperi noua si o intretii de acum.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR