Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Am vazut pe forum destui colegi de necazuri care au avut probleme cu pompa de injectie , in unele cazuri sfirsitul a fost destul de costisitor .A montat careva sau stie daca se poate monta inca un filtru de motorina fata de cel existent pe masina ? pe timp de iarna montarea inca a unui filtru poate cauza probleme pompei de injectie si in loc sa ajute mai rau sa strice ?.Ma gindesc ca montarea inca a unui filtru ar mai reduce din sansele ca pompa de injectie sa se defecteze din cauza motorinei cu impuritati.
Skip ads

  • Luciani67

  • Mesaje scrise: 299
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2005

  • Mesaj Privat
e sufient sa schimbi filtrul la timp si sa fii atent unde alimentezi...
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
De acord cu tine , dar orice motorina de oriunde ai pune-o tot are apa sau gunoaie ,nu este mai precaut sa montezi inca un filtru ? decantor sa zicem ca sa poti vedea si daca au aparut gunoaiele si apa.Un amic de-al meu , Albul il cheama a pus motorina numai de la Petrom si a patit beleaua , i s-a busit pompa de injectie , iar filtrul de motorina avea apa si gunoaie 2 cm iar o pompa de injectie noua costa numai 4200 Euro , de aia zic ca este mai precaut de montat inca un filtru , dar cum si daca incurca sau nu asta vreau sa aflu de la cei mai cunoscatori ale motoarelor.
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
vecinul ala al tau a purjat vreodata filtrul ? Si cati km a facut de la ultimul schimb ?
Skip ads

  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
eu pun numai de la petrom si nu am avut probleme. cind am schimbat filtrul era foarte curat.
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,832
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
de fiecare data cand am schimbat filtrul de motorina era foarte curat. parca atunci l-as fi scos din cutie. doar ca era ud:Smile)))
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Am folosit o gramada de masini diesel si pot sa-ti recomand ce a spus Luciani67 SCHIMBA FILTRUL LA TIMP.Problema consta nu in impuritatile din combustibil ci in calitatea acestuiaContinut sulf,parafine,apa, etc.Din experienta proprie in ultimul timp, din cauza pietii concurentiale din Ro, se constata o crestere a calitatii combustibilor.Daca pui un filtru suplimentar risti sa strici pompa de alimentare prin suprasolicitare.
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Ideea era sa montez un filtru decantor care nu solicita pompa de alimentare [ posibil ca aceasta functie sa fie facuta de pompa de injectie] .Filtrul decantor da posibilitatea sa vad daca sint sau nu impuritati mai ales apa , cind auzi ca majoritatea pompelor de injectie se strica din cauza impuritatilor si a apei din motorina incepi sa gindesti preventiv .
  • Luciani67

  • Mesaje scrise: 299
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2005

  • Mesaj Privat
...exista posibilitatea sa golesti apa (daca cazul) prin drenarea filtrului....
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
impuritatile nu pot sa treaca de filtrul original, iar apa se decanteaza in partea inferioara. Crede-ma ca din 1992 circul cu motoare diesel si nu am avut probleme cu pompe de injectie. Dar cred ca poti fi linistit asupra calitatii combustibililor.Apropo ai la filtru incalzire si senzor pentru prezenta apa???
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Element de incalzire a motorinei am , in filtrul de motorina , senzor de prezenta apei nu am Sad
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR