Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • marius_mml

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Aseara(sambata, 14 martie 2009), in jurul orei 21.30, masina mea era parcata in fata blocului, cand am auzit sunetul de alarma. Am iesit la geam, iar un "domn" taximetrist( nu stiu ce firma era pentru ca nu am fost atent la detaliul acesta) isi evalua pagubele in urma intrarii cu spatele in partea dreapta a masinii mele. Mi-am dat seama de ceea ce s-a intamplat, si am coborat in viteza jos. Taximetristul disparuse, erau doar 4 persoane care au fost martori la eveniment. Am luat numarul masinii, am sunat bineinteles la politie, de unde am fost informat ca nu ma pot ajuta cu nimica si ca ma indruma sa declar accidentul luni dimineata la politia rutiera.
Pagube la masina mea: usa zgariata( nu stiu daca nu si infundata), oglinda retrovizoare rupta. Paguba pe care o stiu sigur la taximetrist este stop stanga spate spart, si banuiesc deasemenea ca are si zgarieturi pe spoiler sau portbagaj.
Masina taximetristului este o dacia( eu am vazut de sus logan, dar unul dintre cei de jos mi-a spus ca era solenza, totusi tind sa cred ca era logan), si numarul de inmatriculare este B-65-BFZ.
Rugamintea mea, fata de colegii clubopel clujeni care sunt si taximetristi, este de a ma ajuta prin a transmite, in cazul in care sunt colegi de firma cu cel despre care vorbeam, faptul ca astept pana maine dimineata la ora 8 sa ma contacteze(poate sa-mi lase si un numar de telefon pe parbriz, asa cum era civilizat in prima etapa, sau prin intermediul vostru si al clubopel, pentru ca daca la el nesimtirea este la ea acasa si nu a stiut sa fie civilizat, eu nu am nici o intentie de a face rau prin faptul ca va ramane fara permis(nedeclarand accidentul), dar nu voi avea o alta solutie. Mentionez ca am martori care pot sa probeze ceea ce am povestit eu, in cazul in care va incerca sa-si repare pagubele, si banuiesc ca stie de implicatiile juridice in cazul in care procedeaza in acest fel.
Va multumesc anticipat, si astept si eventuale sfaturi.
Skip ads

  • bobo32

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
tu de ce sa fii corect cand el s-o carat ca nesimtitul?

si te-au indrumat gresit de la rutiera. trebuia sa te prezinti azi pe strada deva si sa declari accidentul. mai bine nu astepta pana luni.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
E treaba celor de la rutiera, te duci si dai declaratie, se numeste fuga de la locul accidentului.
  • marius_mml

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2007

  • Mesaj Privat
bobo32 a scris:tu de ce sa fii corect cand el s-o carat ca nesimtitul?

si te-au indrumat gresit de la rutiera. trebuia sa te prezinti azi pe strada deva si sa declari accidentul. mai bine nu astepta pana luni.

Sunt de acord cu tine, insa stiam ca nu au program cu publicul in weekend. Stii tu ca lucreaza si azi?
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
E deschis
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Ziua au program si sambata sau duminica. Trebuie sa declari accidentul in maxim 24 de ore. Daca taximetristul nu declara este problema lui.
  • m1sh

  • Mesaje scrise: 764
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Signum 2003 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2008

  • Mesaj Privat
chiar si daca nu au program.. ar trebuie sa te treaca in registru ala de la "poarta".. tzaigaru' de serviciu
  • marius_mml

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Am fost pe str.Deva la politia rutiera, mi-au dat o declaratie de completat acasa pe care au scris ca au luat la cunostinta despre accident, si m-au indrumat, maine dimineata, la serviciul constatari avarii cu aceasta declaratie. Am inteles ca soferul are la dispozitie 48 de ore pentru declararea accidentului, dupa care i se suspenda permisul. Pana la finalul termenului legal de 48 de ore nu su ce sa-i faca.
Skip ads

  • bobo32

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
probabil fiind duminica nu prea o avut chef de lucru si de aia te-o trimis la plimbare maine la constatari. in mod normal ar fi trebuit ei sa-ti faca constatarea si procesul verbal.

in cazul in care ala nu apare in termenul respectiv (cu toate ca stiam ca pentru toata lumea e termenul de 24h, sau poate nu mai sunt la curent) o sa-l invite sa-si predeie permisul si asigurarea, si dupa figura asta te vor chema pe tine sa iei asigurarea lui sa-ti repari masina.
  • alxgudea

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
ii tin pumnii sa rezolvi cumva..sanse? poate..te-ai gandit la varianta ca masina sa fie a unuia care a inchiriat-o altuia (altora) taximetristi, fara forme legale, normal, si ca proprietarul sa fie de fapt plecat din tara de ani buni?..nu vreau sa te sperii dar e o practica foarte frecventa la taxiuri......cunosc personal pe cineva care asa procedeaza..are vre-o 2 sau 3 solnitze de pe care scoate bani superonorabili....e adevarat dupa vreo 3-4-5 ani sunt bune de programul rabla, dar deja si-a scos omul banii mult si bine de pe ele....
sa ne tii la curent!
  • marius_mml

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Azi am fost la serviciul de constatari, mi-au dat dovada si mi-au zis sa astept sa ma sune, asta dupa ce vor contacta firma de leasing si se va cere sa-i informeze despre cel ce a condus masina sambata seara. Asa ca astept.
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Foarte neplacut. Avem doi colegi in oras si in clubopel care ar putea sa te ajute in acest sens. csaby si elegance. Contacteaza-i si vezi cum te pot ajuta.

Bafta!
Skip ads

  • marius_mml

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Nu mai este cazul, eu vroiam sa-i fac un bine taximetristului in conditiile in care ar fi avut bunavointa sa ma contacteze pana in 24 de ore de la producerea accidentului, asta pentru a nu ramane fara permis. Acum plangerea la politie este facuta, nu mai am ce sa-i fac. Si-a facut-o cu mana lui, crezand probabil ca nu i-a luat nimeni numarul de inmatriculare. Asta sa fie inca o lectie pentru cei care lovesc masini in parcare si ii loveste instant si lasitatea. Sper sa nu incerce sa se sustraga, pentru simplul fapt ca am 4 martori, dintre care unul chiar a vorbit cu el, si chiar daca pagubele nu sunt asa de mari, nu-l las sa scape.
  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
la fel a patit un prieten de-al meu , idiotul care i-a lovit masina si a fugit statea in acelasi bloc la o scara diferenta, norocul amicului meu a fost ca si in cazul tau ca cineva la vazut si i-a notat numarul . respectivul a venit la politie dupa cateva zile si i-a fost suspendat permisul , ameda pentru fuga de la locul accidentului .

nu inteleg ceva , cum in cluj nu functioneaza serviciul accidente usoare in weekend , eu am fost in bucuresti si la 2 noaptea ( aici asa se practica daca vrei sa nu stai la coada ziua Very Happy )
  • marius_mml

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Azi m-au sunat de la politie, am primit actele celui ce mi-a lovit masina, cu exceptia asigurarii, pe care o primesc maine din cauza ca soferul nu avea acest act la el. Mai am sa ma documentez despre pasii pe care trebuie sa-i urmez, pentru ca nu am mai avut experiente de acest gen, iar dovada de la politie pentru daune expira marti.

L.E. Soferul avea la dispozitie 24 de ore sa declare accidentul, conform p.v., si nu 48 asa cum am scris mai sus.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
cand mergi sa iti dea asigurarea, ii rogi sa iti prelungeasca si dovada
Ar fi bine sa gasesti un service care sa aiba decontare directa cu firma la e polita de RCA
in principiu tre' sa vina inspectorul de la daune de la RCA, sa vada ce reparatii iti acorda. Se vor trage pe partea dorsala, ca bara se lipeste cu superglue, ca traversa se sudeaza, ca portiera se ia la ciocan.... ca sa plateasca cat mai putin. Nu te lasa, tine-te tare. Ai in mana un atu, CSA, dar nu te grabi sa il pomenesti prea repede. Doar daca vezi ca altfel nu invingi.
Mai poti sa ii intrebi si pe politisti asupra circuitului de documente, ei stiu cel mai bine treburile astea (ca toata ziua cu asta se "distreaza")
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR