Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Dac

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2005

  • Mesaj Privat
am fost weekendul asta la munte (Semenic -> Garana) si nestiind zona si la ce sa ma astept am plecat total nepregatit, doar cu cauciucuri de vara si atat :)
am avut vreo 30 km de urcat pe gheata si zapada, pe care am reusit sa ii urc, spre surprinderea mea; doar ultimii 500 m nu i-am mai putut urca decat cu niste lanturi imprumutate.

CONCLUZIE:
vreau sa-mi iau lanturi, de care recomandati cei care aveti si le-ati folosit de cateva ori?
sunt asa:
- in forma the Y sau doar transversale
- chinezesti ieftine si alte marci.
Skip ads

  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
alea in romb sunt mai rezistente
  • VIPER

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Eu am avut pe Espero lanturi simple, transversale. Cele romb sunt clar mai bune si musca mai bine din zapada/gheata. Eu am avut romanesti, m-au tinut 2 ierni si s-au rupt ca iarna trecuta am mers cu ele si pe asfalt.
A, sper ca ai janta de tabla!
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Am folosit romb dar erau din Germania cumparate.Important pentru a tine in timp este sa fie otelul bun din care sunt confectionate. Deci nu stiu ce sa-ti recomand!Se pun numai pe jante de tabla si nu se merge pe asfalt.Cred ca si pretul conteaza.
Skip ads

  • VIPER

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Cum ziceam, erau romanesti, in cutie rosie de plastic, din Selgros. Costa cam 380.000 perechea. A, mint! Le-am folosit si pe Ascona o iarna intreaga. Deci 3 ierni. Abia in ultima s-au taiat. Au vazut gheata, zapada pana la bara, orice fel de conditii. Nu erau insa din cele cu montaj "usor", alea mi s-au parut foate fragile. Pentru montaj ridicam masina pe cric. Foarte bune, foarte utile.
  • marius radu

  • Mesaje scrise: 429
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Trebuie tinut cont si de alte "maruntisuri" care sunt generate de purtarea lanturilor... Dupa cum s-a scris anterior sunt f utile pt. zapada, gheata dar nu pt. asfalt, beton. Tot ce inseamna rulaj pe teren tare - chiar si gheata - la viteze mai mari de 40 km/h inseamna pb. la: pivoti, bucsi, planetare, rulmenti, cv, bielete, capete de bara, flanse amortizor, suporti motor si chiar motor... daca exagerez. Dupa cum multi stiu, chiar cand se ruleaza vara prin gropi nu prea mari, pt. ca atunci reduci viteza, socurile se transmit la cele enumerate mai sus si nu numai. Nu descurajez pe nimeni in a cumpara lanturi. Eu iarna nu folosesc, dar am o lopata cu mine de obicei. Si ma feresc de viteza ca de foc! Cine foloseste sa o faca cu grija si daca se rupe un lant opriti masina si demontati-l. Altfel aripa si contraaripa se vor duce la reparat.

Succes!
  • VIPER

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Am oprit instantaneu cand s-a rupt, se auzea oribil cum lovea pe dedesubt, si era cat p'aci sa se infasoare pe furtunul de frana!
Probleme insa nu am avut deloc la articulatii etc.
  • Dac

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2005

  • Mesaj Privat
ok - mersi de sfaturi - o sa iau la puricat toate magazilele sa vad ce gasesc, apoi va zic ce am luat, poate mai sunt si altii interesati sa cumpere

legat the mers cu lanturi si viteza: astea nu prea merg impreuna Smile
cred ca max 40km/h e suficient
Skip ads

  • bogdanbratescu

  • Mesaje scrise: 410
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Dac a scris:ok - mersi de sfaturi - o sa iau la puricat toate magazilele sa vad ce gasesc, apoi va zic ce am luat, poate mai sunt si altii interesati sa cumpere

legat the mers cu lanturi si viteza: astea nu prea merg impreuna Smile
cred ca max 40km/h e suficient


sa ne spui daca gasesti ceva
  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
ieri am cumparat si eu pt a mea. Pt o masina normala costa in jur de 500 mii. A mea nefiind normala 205/65 r15 am gasit lanturi de ( jeep sau autoutilitare asa scria pe cutie ) celelalte nu urcau decat pana la 180/65

A. si fiind pt autoutilitare au costat 1.400.000 Sad
si sunt model romb nu scarita.
  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
e bine ca sunt romb, sunt mai rezistente decat scarita.
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Tb. luat in calcul si faptul ca lanturile fac praf cauciucurile...Am avut pe VW si am ajuns sa tin cauciucuri special pt. situatia in care puneam lanturi pe masina.
Skip ads

  • Dac

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2005

  • Mesaj Privat
am cumparat de la MOL (au mai multe tipuri: scarita, romb, pt utilitare):
- tip romb
- 821.000 lei
- made in china
le-am montat si incercat: sunt ok - se intind bine.

ps: pe instructiuni zice max 50km/h cu lanturile
  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Am eu un amic care aduce din SUA lanturi tip scarita, extrem de usor de montat, le asezi in fata rotii, mergi 1 m in fata si le prinzi, cu un sistem super simplu si eficient.

Are pentru aproape toate modelele de anvelope, costa 500.000 lei.
  • BRadu

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2008

  • Mesaj Privat
vad ca nu s-a inchis acest topic.
am si eu o intrebare.
iarna trecuta am vazut pe o corsa cu numere de italia, avea montat pe rotile din fata, in loc de lanturi, ca un fel de ciorap (husa) semitransparent. am cautat pe net dar nu gasesc nimic care sa ma ajute, si mi se par super ok, pentru ca nu mai este acea trepidatie ca la lanturi. a auzit cineva de asa ceva? sau ati vazut? or fi scumpe?
multumesc.
  • Ady_cretzu

  • Mesaje scrise: 234
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Am vazut si eu acum cativa ani in sinaia pe o masina. Se ducea spre cota 1400... Normal ca am ramas masca cand am vazut. Am inteles ca in tarile mai evoluate nu se mai practica lanturile(pt.ca se curata drumurile,etc), ci aceste huse din material textil. Nu am cautat, dar trebuie sa se gaseasca pe net(la noi sanse minime).
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Lanturile sacrita au o utilizare mai mare in sensul ca pot fi folosite si daca stratul de zapada este mai mic sau pe polei iar pe distante scurte chiar pe asfalt uscat pentru ca afecteaza mai putin anvelopele si mai ales articulatiile. Cele tip romb sau y, solicita mai mult articulatiile si se folosesc in conditii mai vitrege cu zapada mare sau sapada tasata. Nu pot fi folosite pe polei si nicidecum pe asfalt sau beton.
Toate lanturile sunt clasificate pe dimensiuni de anvelope asa ca trebuie cumparate cele specifice masinii.
Cat priveste noile tehnologii, eu am vazut iarna trecuta un ford care avea o plasa din material plastic. Imbraca perfect calea de rulare si avea niste striatii de ziceai ca sunt crampoane de off road. L-am intrebat pe proprietar de unde, cum si in ce fel dar nu a vrut sa-mi spuna.
  • bobo32

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
cred ca la chestia asta va referiti. si se poate gasi si in Romania.
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Am citit undeva mai sus ca "sper sa ai jenti de tabla"; OK, in afara ca s-ar putea zgaria, care este motivul pentru care nu pot pune lanturi pe jenti de aliaj? de-alea cu spite, etc?
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Nici unul. Masina mea a avut pana a ajuns la mine doar un singur rand de jante, cel original, de aliaj iar eu am mai cumparat unul tot de aliaj pe care il folosesc iarna si am pus si lanturi pe ele. Paradoxul este ca sunt zgariate cele de vara (asa le-am mosenit).

Am reusit sa gasesc si in ro ciorapi auto http://www.floteauto.ro/intrebari-autosock.html
Daca e considerata reclama, rog un moderator sa scoata linck-ul.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR