Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • marius_f

  • Mesaje scrise: 552
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
salut
am si eu o problema
imi poate spune si mie cineva ce anume trebuieste schimbat pe spate la un opel astra f 1,8i c18nz hatchback 5 usi 66 kw 90 cp , abs , servodirectie , din '94
as vrea sa schimb la puntea spate cam tot ce se afla pe acolo
adica tampoane , bucsi de cauciuc , inele de amortizare arc si ce o mai fi pe acolo
imi poate spune si mie cineva cum se numesc toate aceste piese sa stiu si eu ce sa cer la magazin
m-am saturat de hurducanit la denivelari si as vrea sa schimb tot ce tine de cauciucuri , tampoane si ce o mai fi pe acolo...
mentionez ca telescoapele sunt bune
multumesc anticipat
Skip ads

  • victorniculescu

  • Mesaje scrise: 339
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2008

  • Mesaj Privat
mie la vectra b imi troncanea la denivelari destul de mici din vina bucselor de la bara stabilizatoare si telescoapelor - de cand le-am schimbat nu se mai aude nimic, costa 8 lei o bucsa si sunt 2 la numar, telescoapele sunt scumpe(~170lei/buc) dar de regula alea le simti daca ca sunt duse cand face masina ca barca- are balans mare
arcurile se schimba daca sunt rupte dau daca sta masina mai ridiate de o parte
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
marius_f a scris:salut
am si eu o problema
imi poate spune si mie cineva ce anume trebuieste schimbat pe spate la un opel astra f 1,8i c18nz hatchback 5 usi 66 kw 90 cp , abs , servodirectie , din '94
as vrea sa schimb la puntea spate cam tot ce se afla pe acolo
adica tampoane , bucsi de cauciuc , inele de amortizare arc si ce o mai fi pe acolo
imi poate spune si mie cineva cum se numesc toate aceste piese sa stiu si eu ce sa cer la magazin
m-am saturat de hurducanit la denivelari si as vrea sa schimb tot ce tine de cauciucuri , tampoane si ce o mai fi pe acolo...
mentionez ca telescoapele sunt bune
multumesc anticipat


buna discutie. Aceasi lucru vreau si eu dar pentru Astra G caravan 2003.
adica sa schimb toata cauciucaria din spate.
deci, cum se numesc piesele si cate sunt din fiecare?
  • victorniculescu

  • Mesaje scrise: 339
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2008

  • Mesaj Privat
prea putin probabil sa fie dusa toata bucsarie(sunt bucse de cauciuc care tin bratele pe spate puntea fiind independenta si la astra presupun, iar acele bucse se duc greu)
daca aveti bani schimbati=o toata, eu nu am avut su am schimbat doar ce era dus iar acum merge ok, numai se aude nimic de pe spate, ramene sa remediaez si fata - bieletele antirului , bucsele bara stabilizatoare si probabil telescoapele, nu stiu nimic de pivoti in schimb
Invest2... du masina la un service si spune-le celor de acolo sa verifice suspensia spate, vor trage ei pe acolo de articulatii cu un levier si iti vor spune ce trebuie sa schimbi
bafta
Skip ads

  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
chiar asa, Merci. II intreb si cat costa treaba si daca mi se pare scump, le schimb eu . Smile Correct!
De mentionat ca la mine nu se aude nimic nici pe spate nici pe fata dar ma gandesc ca ...le-a venit si lor timpul. Am schimbat de exemplu bieletete antiruliu si cele vechi sunt ca si noi (erau...ca le-am aruncat) Nucile alea de metal se miscau in plastic la fel de greu ca si la bieletele noi iar cand am scos mansonul de pe ele sa arunc un ochi, totul parea nou inclusiv vaselina grafitata)
  • victorniculescu

  • Mesaje scrise: 339
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2008

  • Mesaj Privat
pai daca nu troncane nimic de ce sa le schimbi? de ce sa umblii? cum crezi dar sfatu meu e sa le lasi asa daca nu ai nici o problema
faci cum crezi tu ca e cel mai bine dar eu nu as umbla decat daca troncane sau bate ceva
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
m-am gandit ca a venit primavara si ca asa se cade, sa ii fac o toaleta incluzand si piese noi pe la articulatii mai ales ca pe spate nu i-am schimbat niciodata nimic.
  • victorniculescu

  • Mesaje scrise: 339
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2008

  • Mesaj Privat
cum crezi tu, poate sti tu ceva si de aia tot vrei sa schimbi
cel mai bine du-o la un service si roagai sa verifice suspensia si vezi ce zic si ei
spor
Skip ads

  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
nu "stiu eu nimic" doar ca asa mi se pusese pata. Aseara am fost la service, a urcat-o Nicusor pe elevator, s-a uitat, a miscat............nimic. M-a intrebat de ce vreau sa umblu acolo si mi-a dat o sugestie: "bai vecine, daca tot vrei sa cheltui niste bani, du-te, ia 3 caserole de mici, o vadra de vin si vino aci ca mai am eu un sac cu carbuni iar baietii sunt nemancati de azi dimineata.............
Smile
  • victorniculescu

  • Mesaje scrise: 339
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Smile stie omu ce stie cu caserola de mici si vadra de vin
asa ti-am recomandat si eu las-o asa daca tot nu are nimic
eu am bieletele antirului topite, daca stiam ca le ai bune si vrei sa le arunci poate faceai o fapta buna Smile
cat te-au costat cele noi? ca sa stiu ce ma asteapta
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Smile
85ron/bucata original GM
si..............cum adica....topite?
Sa ma uit pe acasa , daca mai gasesc vreuna (de obicei le arunc dar or fi mai scapat de prin ele)si iti dau cu placere.
  • victorniculescu

  • Mesaje scrise: 339
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2008

  • Mesaj Privat
ok merci , eventual imi dai un mesaj privat daca le mai gasesti
topite ma refer ca sunt moarte, au joc cand tragi de ele si troncane, probabil ca daca le scot se misca singure in plastic cand le introrc de pe o parte pe alta
Skip ads

  • mosubibe

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 1995 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Norock!
Ce-i drept, e "abandonat" cam de multicel topic-ul dar am zis sa nu deschid altul, nu de alta da' asa-i frumos.
Am rugamintea sa ma ajutati cu interpretarea acestui protocol Shocked :

Cel care s-a ocupat de problema mi-a spus ca puntea spate e indoita si ca ar trebui schimbate bucsile fata/spate. Tipul nu a fost deloc superficial cu mine, dar mi-a scapat [graba, bato vina!] sa-l intreb cat de tare "arde" problema, respectiv cat mai pot amana inlocuirea "bucsaraiei" si implicit puntea. Eventual sa ma sfatuiti si vis-a-vis de posibilitatea inlocuirii cu o punte de la dezmembrari, riscuri, etc.
Va mai spun ca in prezent nu se simte niciun fel de batai la roti.
Multumiri anticipate! Very Happy

P.S. motorul "din dotare" este X16SZ [just in case Rolling Eyes ]
  • andrei_sebi18

  • Mesaje scrise: 347
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1997 x17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Ca sa nu mai deschid topic nou ar putea sa ma ajute cineva cu un raspuns cat mai repede: Se potriveste puntea spate de la breack la sedan Astra f
  • Valentin VBV

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 1996 X 16 XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Va salut cu respect!Sunt posesorul unui Opel Astra F Sedan 1996.Doresc sa schimb la puntea de spate tamburii,vreau sa pun discuri.Am gasit un Opel Vectra A C20ne care are puntea care`mi trebuie mie.Stie cineva sa`mi spuna se potriveste oare puntea de la Vectra A la Astra F Sedan pentru ca as vrea sa o inlocuiesc cu totul . Multumesc frumos .
  • h0rm0n

  • Mesaje scrise: 3,973
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Cred ca te-am lamurit la telefon.
Cu atat mai bine ca nu ai ABS, mai multe sanse de a gasi un "kit" de pe Vectra.

Iata link-ul catre poze de pe topicul meu.
www.clubopel.com/viewtop...asc&start=454

Spor.
  • Valentin VBV

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 1996 X 16 XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos H0rm0n ! M`ai lamurit Smile Sper sa reusesc intocmai Wink
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR