Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • poolonik

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salut, am un opel vectra 1.7d ,an 1992, cu motor de opel(nu isuzu) si a aparut o scapare de apa in blocul motor.Cum te uiti din fata la motor sunt in bloc vreo 3 "dopuri" (nu stiu cum se numesc)cu diametrul de vreo 5 cm iar pe la unu din aceste"dopuri" apare cate o lacrima de apa.Cineva a spus ca aceste dopuri se pot scoate da cu silicon si se pot introduce inapoi.Intrebarea mea :sunt acele chestii dopuri ?si daca da cum se pot scoate ?
Multumesc anticipat.
Skip ads

  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Acele "dopuri " (daca vorbim despre acelasi lucru) sunt din tabla si special montate pentru protectie la inghet in cazul in care antigelul din motor are concentratie mai mica decat este necesar. In cazul inghetului, dopurile acelea sar, impinse de gheata si astfel blocul motor + chiuloasa scapa nesparte. In general, nu se pot scoate intacte, dupa ce l-ai scos nu mai etanseaza in veci. Solutia ar fi sa mergi cu masina la un strungar , sa ia el masura exacta si sa-ti faca alt dop putin mai gros dar DIN CUPRU astfel incat la un ger mai mare, sa se deformeze permitand apei sa-l impinga afara. Siliconul iti poate face probleme in timp si nu ai vrea sa ramai fara apa in motor pe transfagarasan.
Pentru a fi sigur ca vorbim despre acelasi lucru, fa o poza cat mai clara si arata-mi!
  • poolonik

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2008

  • Mesaj Privat
invest20042001 a scris:
Pentru a fi sigur ca vorbim despre acelasi lucru, fa o poza cat mai clara si arata-mi!


Da despre acele dopuri este vorba altele nu mai sunt.Multumesc pentru informatii.
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
sunt dopuri de protectie.vezi la magazin sau la dezmembrari.
Skip ads

  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
nu de la dezmembrari!Acelea au fost deja folosite si vor curge. Cumpara nou sau fa-ti pe strung.
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Merg pe ideea lui"invest20042001.
  • bashtan

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2001 y17tdi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2012

  • Mesaj Privat
as vrea stiu stiu cam ce costuri implica schimbarea capacelor sau chiar inlocuirea chiuloasei.ideea e ca m-a prins inghetul cu apa in motor si cand am reusit sa il desfund am constatat ca mai curge inca prin spatele motorului .din spusele unui mecanic(in care am incredere in el- e membru opel buzau)mi-a zis ca sunt 2 posibiliati si anume ori e termoflotul,ori sunt capacele de care vorbiti voi.ce am facut?am anulat termoflotul am bagat apa in motor si surpriza inca curge deci mai ramane varianta cu capacele de pe chiuloasa.as vrea sa citesc cat mai mult despre problema asta asa ca varog sa mai puneti postari aici sau eventuale solutii cat mai ieftine si fiabile .multumesc
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
pai daca ti-a iesit apa pe la acele capace si nu a apucat sa distruga nimic in motor nu e mare lucru, schimbi capacele cu unele noi si gata. Dar nu inteleg cum te-a prins cu apa in motor? nu aveai antigel? sau esti ca pe vremea daciei vechi si scoti si bagi apa primavara si antigel iarna? asa ceva nu se face la masinile astea. se pune antigel in concentratia potrivita (de obicei 1:1 antigel-apa distilata) si asa ramane 2-3 ani dupa care se schimba...
  • IBilan

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Buna ziua am si eu o intrebare,am incercat sa scot un dob din blocul motor si din greseala l-am scapat si a cazut in inauntru,poate face probleme mari acolo?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR