Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
La Corsa mea aveam in fata sub masca de plastic o continuare de vreo 4cm dintr-un plastic mai cauciucat, ceea ce facea sa coboare garda masinii. Necazul este ca de fiecare data cand scoteam masina din garaj dimineata, frecam cu el de bordura de beton de la intrarea in garaj. La fel cand parcam undeva unde era o bordura, la parcat cu fata nu se auzea nimic, insa cand dadeam cu spatele, freca in contra cauciucul ala de ziceai ca se rupe ceva la masina. Drept pentru care am fost la service si l-am dat jos, acum masina e mai inalta in fata si nu mai am probleme. Are vreun efect negativ ? Oricum nu am scut sub motor si imi intra praf si mizerie pe la motor, ma gandesc ca acum poate intra ceva mai multa mizerie, insa solutia cealalta era sa sparg cu picamerul betonul de la garaj Sad
Skip ads

  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Brilliant! 'Noroc' la spart bai de ulei...

Gresit. Tie ti se pare ca e 'inalta'. Are absolut aceeasi garda la sol cu sau fara el.

Chit ca era un cauciuc/plastic ordinar, iti dadeai seama daca atingeai. Acum, o vei 'simti' din prima.

Macar pune-i scut, sa nu mergi cu griji. Daca aveam drumuri bune, intelegeam.
Dar nu trebuie neaparat sa dai cu ea intr-o groapa. E suficienta o bordura buclucasa.
  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Pai tocmai asta e, ca daca parcam cu fata nu simteam nimic ca se plia plasticul ala, dar cand dadeam inapoi zgariam cu el ca s contorsiona si scotea un sunet de parca se rupea din masina. Eu din cate am vazut sub masina, punctul cel mai jos de sub motor il reprezinta sasiul, eu oricum merg cu bagare de seama, dar nici beton nu am de gand sa sparg ca sa pot pune plasticul ala inapoi. Smile
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Ideea era ca te avertiza, daca imi permiti licenta, cand exista riscul sa atingi ceva. Cu sau fara el, te sfatuiesc sa-i pui totusi scut. Poate mai iesi cu ea la munte sau intalnesti un obstacol.
Skip ads

  • CiubyX

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2006

  • Mesaj Privat
eu zic ca are si prelungirea un rol...fara ea sufera aerodinamica...la 130-140 kph fara prelungirea aceea masina nu mai este stabila si este foarte greu de controlat....aceleasi probleme am avut si eu...am pus'o la loc si nu mai am probleme...apropo ai incercat sa parchezi cu spatele?eu de cand am corsa numai cu spatele parchez Smile
  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
La intrarea in garaj nu pot intra cu spatele pentru ca e bordura destul de inalta, plus ca garajul meu e micut de tot si trebuie sa o bag cu fata ca sa am control mai bun asupra dimensiunilor.
  • adrian.rus

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2007

  • Mesaj Privat
mda, si eu am dat jos chestia aia dupa ce am rupt jumate din ea la coborare de pe o bordura, totusi parca aspectul masinii sufera un pic.
  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
La mine aspectul masinii nu a suferit deloc, arata chiar mai bine, plus ca nu mai face crrrrrrrrrrr. Smile
Skip ads

  • Corsafuhrer

  • Mesaje scrise: 869
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Am avut si eu probleme cu prelungirea aia, dar afra ea arata masina de parca era stirba; pana la urma am securizat-o cu 2 suruburi si nu ma am probleme (in sensul ca nu mai cade, de frecat tot se freaca Embarassed )
Dpdv aerodinamic nu stiu daca are vreun rol important - eu stiu ca are si rolul de a ajuta ventilarea si protectia radiatoarelor (directioneaza nu stiu cum aerul!?);
pe de alta parte, am impresia ca nu toate Corsele au avut prelungirea aia din fabrica.
  • cronny

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2006

  • Mesaj Privat
ce spui tu CiubyX e o aberatie...pai eu am o corsa 2003 fara prelungirea aia si tu vrei sa spui ca daca ii pun chestia aia o sa am o diferenta mare la stabilitate si ca o sa fie mult mai usor de controlat? Asta nu prea o cred....dupa parerea mea acea prelungire este pentru a te atentiona cand atingi un obstacol atata tot...
  • kapp

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
cronny a scris:dupa parerea mea acea prelungire este pentru a te atentiona cand atingi un obstacol atata tot...

in nici un caz nu e pt atentionare...parerea ea e ca e pt design. aerodinamik plus racire .
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
cronny a scris:ce spui tu CiubyX e o aberatie...pai eu am o corsa 2003 fara prelungirea aia si tu vrei sa spui ca daca ii pun chestia aia o sa am o diferenta mare la stabilitate si ca o sa fie mult mai usor de controlat? Asta nu prea o cred....dupa parerea mea acea prelungire este pentru a te atentiona cand atingi un obstacol atata tot...


banuiesc ca stii cum arata Audi TT. banuiesc ca stii eleronul acela micut de pe portbagaj (nu are mai mult de 3-4cm inaltime). probabil ca nu stii ca acel eleron nu a fost planificat sa existe de la inceput, si primele audi TT au iesit din fabrica fara el (nu exista nici macar ca optional). dupa primele sute de kilometri facuti cu masina pe autostrada, 90% dintre cumparatori s-au intors cu masinile la dealeri plangadu-se ca la viteze peste 130 km/h masina devine instabila. Rezultatul: Audi a facut niste investigatii, au rechemat TOATE masinile in service si le-a montat acel eleron.
Probabil ca "fusta" aceea de platic cauciucat nu are chiar acelasi rol pe care il are eleronul, dar in mod cert influenteaza aerodinamica masinii, poti sa fii 100% sigur de asta.
O zi buna la toti!
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Fusta aia e pusa ca sa nu ai curent de aer in compartiment motor, fara ea toti stropii de apa de la masina din fata, praf, frunze etc ajung si se invirt sub capota. A fost pusa ulterior cind s-a constatat ca motorul este mizerabil, stropii de apa ajungind pina la buza capotei, mai jos ai gura de admisie Laughing !
  • biggie1976

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2007

  • Mesaj Privat
alexandrudicu a scris:La mine aspectul masinii nu a suferit deloc, arata chiar mai bine, plus ca nu mai face crrrrrrrrrrr. Smile


daca nu mai ai nevoie de ele le iau eu.
ti-am trimis pm.
  • corsaru'negru

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2007

  • Mesaj Privat
eu am pierdut unul dintre ornamente de la corsa mea c. am auzit zgomotul dar am crezut ca n a picat, si am plecat mai departe. cand m am intors dupa el "plecase" Very Happy . arata fff rau dupa parerea mea. daca cineva are, nu le mai vrea si doreste sa le valorifice, achit bucuros toate costurile. sau poate imi spuneti daca le gasesc la magazin, si cu ce pret?. multumesc
  • biggie1976

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2007

  • Mesaj Privat
corsaru'negru a scris:eu am pierdut unul dintre ornamente de la corsa mea c. am auzit zgomotul dar am crezut ca n a picat, si am plecat mai departe. cand m am intors dupa el "plecase" Very Happy . arata fff rau dupa parerea mea. daca cineva are, nu le mai vrea si doreste sa le valorifice, achit bucuros toate costurile. sau poate imi spuneti daca le gasesc la magazin, si cu ce pret?. multumesc


in bucuresti la opel gtt costa 170 ron bucata(partea cre ti-ai pierdut-o), dar cred ca la dezmembrari o gasesti mai ieftin
  • corsaru'negru

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2007

  • Mesaj Privat
multumesc, biggie 1976. si "la multi ani" pe anul asta. spune mi te rog unde e acest magazin sau daca au un site da mi te rog o adresa. multumesc inca o data
  • biggie1976

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2007

  • Mesaj Privat
la multi ani si tie. date de contact gasesti pe www.opelgtt.ro sau incearca pe www.pieseopel.ro(este un magazin cu piese mai ieftine decat in reprezentanta). daca nu ai drum prin bucuresti iti las nr. meu de telefon(0722.609.894) sa vorbim. razvan
  • Cupidon

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Corsa 2001 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2007

  • Mesaj Privat
dar cauciucul din centrul masinii dedesupt cam la nivelul usilor
l-ati observat?ala ce rol o avea?
  • corsaru'negru

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2007

  • Mesaj Privat
da biggie, multumesc, n am mai fost de mult pe aici. sper sa am drum curand prin bucuresti si celmai probabil te voi suna atunci, cu o zi sau doua inainte. voi intra si pe site si sper sa l gasesc, cunosc putin orasul si ma descurc. ne auzim.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR