Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett
  • hmalex87

  • Mesaje scrise: 364
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Meriva 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salutare, are idee cineva de ce se opreste la relanti masina, da numa cand vrea ea. Si se opreste cand tie lumea mai draga la semafor sau undeva unde incurci cat mai mult . Masina ii un opel kadett din 86 de 1,3 carburatie cutie hidramata.
Skip ads

  • White Tzuly

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1981 13S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
inseamna ca nu-ti ajunge destula benzina in anumite momente. ori pompa nu are debit, ori ai ceva jicloare infundate, ori electrovalva, daca are (am uitat) Embarassed

verifica relantiul sa fie constant, sufla turu la benzina, carbu etc. de asemenea, la hidramata, daca nu merge relantiul, iti face si cutia probleme. ori nu schimba, ori moare motoru etc.
  • mind_hunter

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1982 13s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
daca are aprindere cu platina curata platina asa mai pateam eu, daca nu trebuie sa fie de pe la carburator
  • hmalex87

  • Mesaje scrise: 364
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Meriva 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2008

  • Mesaj Privat
O problema a fost din cauza ca nu erau stranse bine bujiile, le-am strans , nu se mai opreste la fel de des ca inainte. La relanti sta fara nici o problema. Cand o pun pe drive in schimb tin putin acceleratia apasata ca sa nu se opreasca , in special la semafor. Idee e ca o sa o duc la un medic sa verifice compresia, am impresia ca al treilea piston nu lucreaza cum ar trebui se aude un zgomot suspect care dispare numa cand scot fisa de pe bujie, motorul merge in continuare numa ca in 3 pistone da fara zgomotul ala.
Skip ads

  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
zgomotul este ca de scanteie, daca da, vezi sa nu fie fisele ciupite , sa faca scanteie fisa cu blocul motor ...
daca motorul merge la fel si fara acea bujie atunci trebuie schimbata , cat despre "moartea" motorului fi atent in ce conditii moare , daca moare atunci cand pui frana poate murii din cauza ca trage aer fals pe la vre-un furtun rupt ...
in mers ti-a murit ?
  • hmalex87

  • Mesaje scrise: 364
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Meriva 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Mai moare si in mers, o sa verific toate furtunele, am impresia ca furtunasul mic de la vacuum care duce din filtru de aer la carburator nu e prea intreg.
  • mind_hunter

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1982 13s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
daca moare cand pui frana s-ar putea sa fie valva de la furtunasul care leaga galeria de admisie de oala de la frana..are acolo o valva unisens
  • White Tzuly

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1981 13S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
daca e valva aia bulita, nici franele nu tin bine, iar turatia iti scade la franare. scoate-o cu grija si sufla pe o parte sa verifici daca nu e infundata, iar pe partea ailalta trage sa vezi daca tine limba (vacuum).

daca nu, alta. vezi ca merge de astra, vectra etc.
  • hmalex87

  • Mesaje scrise: 364
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Meriva 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Carburatorul are pe o parte un surub care regleaza raportul aer-combustibil. Surubul are are o piesa de plastic in cap care avea o gaurica si pe acolo tragea aer fals. Am acoperit gaurica cu varful unui cuisor si am taiat restul. Acu merge brici. Acu in schimb imi trebuie niste perii sau carbuni cum le zice pentru electromotor ca ma lasa.
  • White Tzuly

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1981 13S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
perii sau carbuni sunt aceelasi lucru. ce face de ti-ai dat seama ca trebuie alea schimbate ? apropo, ce electromotor ai ?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR