Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A
  • outsider

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Tigra 1995 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Ma termina valava EGR in 6 luni l-am curatat de 3 ori si l-am curatat asa gospodareste .... Nu stiu ce sa-i mai fac ... HELP ME ..... Mai am o problema ... si va cer un sfat .. se aduna periodic ulei la clapeta de acceleratie ... poate sa fie asta cauza blocarii egr-ului sau faptul ca in general merg subturat ... la 50 Km/ h sunt cu treapta 4 iar 60 bag treapa 5 ? Mentionez ca am o Tigra din 95 cu X14XE si nu maninca ULEI ..... deloc ...
Skip ads

  • daniel30

  • Mesaje scrise: 256
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Tigra 1999 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
schimb-o cu una noua sau una SH de la o masina dupa anul97 cit despre ulei vine tras in admisie si apoi ars nu e nici o problema.
  • Tazz

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Tigra 1995 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2008

  • Mesaj Privat
varu....la tigra se taie la 6500 si tu esti la 60 cu a 5-a....nu-i bine...de ai blochezi egr-ul... si colmatezi calpeta....nu face arderea suficient, si mie mi-a fost mila de ea la inceput....dar acu sti ce bine se simte la 3500.....cand ajungi in turatia aia, deabia atunci incepe sa "respire" masina!
deci la 3500 nu e supraturata, acolo zic yo ca se simte motorisca noastra cel mai bine!
P.S. in a 3- a la 2500rpm ai 50 km/h.....yo zic ca-i brici!
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Nu mai schimba vitezele cu motorul subturat!Ai sa il distrugi!
Stiu ca vrei sa faci economie dar uite ca dai in alte probleme mai costisitoare.
O varianta ar fi sa anulezi de tot egr-ul din soft.
Skip ads

  • outsider

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Tigra 1995 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Tazz a scris:varu....la tigra se taie la 6500 si tu esti la 60 cu a 5-a....nu-i bine...de ai blochezi egr-ul... si colmatezi calpeta....nu face arderea suficient, si mie mi-a fost mila de ea la inceput....dar acu sti ce bine se simte la 3500.....cand ajungi in turatia aia, deabia atunci incepe sa "respire" masina!
deci la 3500 nu e supraturata, acolo zic yo ca se simte motorisca noastra cel mai bine!
P.S. in a 3- a la 2500rpm ai 50 km/h.....yo zic ca-i brici!



ok .... de maine jar maninca ...... sa vad la cit ajung si cu consumul ... asa subturat papa 13% urban
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
O sa te miri dar tot atat o sa-ti ia.A mea chiar manca mai mult cand mergeam cu ea subturata.
Nu o duce pana la 3500 dar pe la 3000 daca o schimbi e foarte bine.
  • Tazz

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Tigra 1995 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2008

  • Mesaj Privat
am fost la sinaia si a facut 800 km cu 60L( sunt din Orsova jud mehedinti) si nu am schimbat sub 3000 si la drum intins 4000-4500....si pe A1 180 constant!
subturata conuma mai mult ca sa urce in putere!
  • outsider

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Tigra 1995 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Va multumesc tuturor pentru sfaturi .... azi am mers prin oras doar cu 3000 rpm in treapta 3 [aproximativ 60Km / h ] Recunosc ca s-a comportat bine masina ... insa motorul mi se pare atit de puternic incit practic se risipeste putere mergind atit de turat. Masina asta e chiar puternica pot sa urc dealuri cu inclinare mare cu treapta 4 la 1500 rpm [cu jante de 14"] .... e incredibil de puternica ....
  • Ciuby

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Tigra 1996 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Da, urci extraordinar de subturat

Eu initial schimbam la 2500rpm, dar acum sub 3000 nu vede. De obicei incerc sa tin turatia PESTE 2500rpm in conditii de oras si PESTE 3000 rpm in exterior
  • Micul Printz

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2009

  • Mesaj Privat
eu de aveam inainte o solenza si schimbam pe la 2000-2500 de obicei si acuma imi vine greu sa ma obisnuiesc cu tigra si motoru ei si cu faptul ca schimb mai sus cu 1000 de ture dar fiecare masina cu ale ei
Io mai am si o dacie 1310 si schimb pe la 2000 asa iar cand merg prietenii cu tigra au impresia ca o turez un pic cam mult daca schimb la 3-3500...
  • sammyboost

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Tigra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Nu mai incercati sa economisiti asa! va furati singuri ,am si eu o tigra A 1.4 in afara ca va lua mai multa benzina (e ca si cum ai merge cu masina plina ca incarcatura,consuma mai mult nu?)gandind ca multi dintre ce-i cu aceasta problema au condus si bicicleta cu schimbator de viteze va intreb: oare nu trebuia sa aveti o anumita "turatie",forta ca sa puteti schimba intr-o treapta superioara....in alte cuvinte si masina va incerca sa depaseasca acest moment completand cu mai multa benzina ,mai putin aer , mai slaba lubrefiere,mai mult efort pt a expira (evacua)datorita benzinei nearse ce se va tot adua in acel mult "misterios catalizator care sa nu uit ca defapt devine 50%eficient dupa 250 grade c si abia la dupa 370 de grade functioneaza la cei mai buni parametri
asa ca de cate ori va mai ganditi sa economisiti in acest fel imaginati-va ca va folositi sportiva tractand vreo caruta cu lemne sau ceva de genu.
ps:
nu am intentia de a jigni,e doar parerea mea asa ca......
  • sammyboost

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Tigra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2009

  • Mesaj Privat
3000 e mangaiere, cuplu perfect e la 4500 ....asa ca la 3000, 3500 rotatii se simte bine
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR