Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Am ochit un fiat seicento, as vrea sa il cumpar pentru sotia mea (masina de mers de acasa la servici si inapoi). Motivatia? eu cam "bantui" prin delegatii, si doamna nu vrea sa conduca "autobusul" (adica caravanul familiei)
Asa, deci, am ochit un seicento, chel (motor de 900 cc, volan, portiere Smile ), fost avariat, reparat cam de mantuiala (aripile nu sunt aliniate, contraaripa sau cum ii zice la masca de plastic care nu permite rotii sa bage noroi in aripa) lipsa jumate, inlocuita cu un covoras de cauciuc, vas lichid parbriz spart si inlocuit cu o improvizatie, far dreapta cu clema de sus rupta. In plus omul mi-a zis ca scapa gaze pe la garnitura de galerie evacuare, ca ii lipseste releul de inchidere centralizata, ca sonda litrometrica e defecta si cablul de vitezometru incepe sa faca figuri. Ce am mai observat: hayonul de portbagaj nu se inchide la linie (coltul nu e aliniat cu farul), tapiteria din masina facuta varza (super jegoasa, scaun sofer ars cu tigara)
Masina ma tenteaza din cauza pretului (5000 ron negociabil, din ce s-a scapat varul proprietarului ar da-o la 3600 ron, deh!, criza, omul a ajuns somer...)
Ce as vrea sa ii verific:
- mers la o statie ITP, simulat verificare tehnica (ii expira ITP-ul in mai, nu am chef sa bag mii de roni ca sa poata sa treaca)
- mers la mecanic, verificat motor (bujii, compresie, etc), verificat masina, vazut ce ar fi de reparat pe mecanica

Ce v-as ruga:
- cei care stiti modelul, sa imi spuneti care sunt problemele uzuale la el
- sugestii la ce sa mai fiu atent (in special pe partea mecanica... )

LE: ca uitam: ce stiti de consum la ganganiile astea? am inteles ca motorul de 1.1 e gurmand (specificatii ca consuma 8.8 in oras, in conditiile in care Astra G 1.4 caravan al domnului Gudea consuma 9-10). Asta de 0.9 cum o fi?
Skip ads

  • rave

  • Mesaje scrise: 503
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Eu asta stiu:


Bine...in clasa asta nici un Tico nu cred ca e departe, dar parca-mi inspira ceva mai multa incredere. Macar ai gasi tot in banii aia o masina mai familiara prin service-uri si cu piese de schimb mai ieftine in caz de ceva Smile .
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
http://www.fiatforum.com/cinquecento-seicento/
http://fiat.3xforum.ro/
baga un ochi-doi in forumul lor!
un tovaras a cumparat de la o firma un matiz cu 2500roni,cu A/C,servo,inchdere....
are o arcada ruginita,necesita putina tinichigerie si vopsire totala...nu cred ca-l duce mai mult de 1500/reparatie....deci una peste alta vreo 4000...
pretul mi se pare destul de mare pentru o kkreaza cheala si murdara!
http://fiat.3xforum.ro/post..._-_1500_Euro_fix/
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Bre, in banii astia gasesti un ticozaur bunicel poate si cu aer.
Rasnite dastea aveau niste distribuitori de gume de mestecat, veneau 1 zi cu seicento, 2 zile cu tico, concluzia o tragi singur.
Am mers(la ocazie) cu ele, troncaneau, boncaneau si scoteau fum, asta inamplandu-se in primii ani de exploatare. Totusi, desi soferii se vaitau de ele ca ar consuma, ca s-ar stica, nu i-am auzit niciodata ca iar fi lasat in drum.
Skip ads

  • Marius T.

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2005

  • Mesaj Privat
E mult prea cazuta masina. Cam la 1000 - 1500 de euro gasesti Tico in stare mult mai buna si cu aer conditionat, plus ca piesele sunt mai bune la pret si le si gasesti pe toate drumurile.
  • Raul Paltineanu

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2007 z1.9dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Salutare. Eu am fost unul dintre acei distribuitori de guma de mestecat care umblau cu acest model de masina. Cand am preluat-o avea in jur de 60000 km parcursi iar cand am predat-o avea cam 120000 km. In tot acest timp au fost schimbate amortizoarele, o parte din bucsaraie de pe fata si termostatul. In rest masina a fost ok.Consumul era pe undeva la 5.5 - 6, in conditiile in care nu o iertam deloc, am scos tot ce se putea din acea masina pt. ca aveam mult de alergat deoarece aveam ca zona satele din jurul Brasovului si aveam de facut ceva km. Fiat-ul era cel cu motor de 900 cc in 3 cilindri, fara dotari doar alarma. Probabil ca daca as fi avut un accident cu ea acum nu mai eram aici sa scriu dar in rest eu am fost foarte multumit de cum mergea acea masina si o consider bunicica pt. naveta sotiiei.
Ca o remarca extra Laughing tico ramanea mult in urma la demaraj.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc tuturor pentru impresii. Intre timp am renuntat la idee (in special din cauza aspectului masdinii, v-am spus, a fost lovita, si, in plus, interiorul e... jale)
mai vedem, la cum merge euro, in 1-2 luni poate ii iau, cu banii astia, un Tico cu A/C Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR