Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • t-daniel

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor.
La sfatul meu saptamana asta tatal meu si-a cumparat un opel vectra din 1997 inmatriculat in RO.
Asigurarea masinii expira pe 16 septembrie insa masina va intra intr-o revizie capitala si apoi va fi inmatriculata definitiv.
Se poate face asigurare pe numele actualului proprietar(tatal meu) numai pe baza seriei ,astfel ramanad valabila si dupa inmatriculare?
Nu-mi convine sa platesc asigurarea pe 6 luni pe numele fostului proprietar si peste doua saptamani cand termin revizia sa trebuiasca sa fac alta.
Din cate stiu(daca gresesc va rog sa ma corectati) RCA-ul i-si pierde valabilitatea de la data semnarii contractului de vanzare/cumparare noul proprietar fiid obligat sa faca o noua asigurare.
Cum este mai bine sa procedez?
Am citit cate ceva pe forum insa nu sunt lamurit.
Sper ca m-am exprimat suficient de clar.
Skip ads

  • cj79raa

  • Mesaje scrise: 1,027
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2009

  • Mesaj Privat
intradevar, in momentul unui contract de vanzare-cumparare se poate face si RCA-ul pe numele noului proprietar, cu conditia ca in 30 de zile de la incheierea contractului, masina sa ajunga sa fie inmatriculata pe noul proprietar.
nu inteleg pe baza carei "serii" sa fie inmatriculata? de obicei, la biroul de copiat acte, sau cum ii zice pe la voi prin zona, unde inchei contractul, baietii te intreaba si de asigurare daca sa ti-o faca. tu le zici sa o faca, daca vrei pe un an sau pe 6 luni.
si eu sper ca am fost la fel de clar.
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Pe polita RCA este scris nr. de identificare (seria caroseriei), seria CIV-ului si numele propietarului! Daca masina tot intra intr-o revizie capitala si nu stii cat dureaza.....cel mai bine faci RCA-ul inainte cu o zi sau doua de a inmatricula masina pe numele noului propietar! Acesta va fi cerut de serviciul inmatriculari auto! Nu este obligatoriu ca un RCA sa aiba continuitate calendaristica! Faci o comanda online si in 24 de ore il ai acasa! Asta daca iti convine pretul!
Link RCA: RCA ieftin
  • t-daniel

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspunsuri.
Intr-adevar, asa vroiam sa fac si eu RCA-ul pe numele tatalui meu si pe seria caroseriei insa am nimerit peste un tembel care a zis ca nu se poate decat pe numele fostului proprietar.
Asigurarea va intra in vigoare cam peste o saptamana, deoarece o sa trebuiasca sa ies cu ea in probe.
Skip ads

  • deleted-21207

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Se poate transfera RCA pe numele noului proprietar daca se vinde masina trebuie doar facuta solicitare catre firma de asigurari in acest sens dar nu mai stiu exact de cine de noul proprietar sau de vechiul.Cel mai bine mergi si intrebi la societatea de asigurari.
  • t-daniel

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Nu are rost sa ma complic deoarece actuala asigurare expira pe 16 septembrie.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR