Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • cody

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 1600
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2007

  • Mesaj Privat
sal...povestea mea incepe acum cateva zile cand constat ca semnalizarea stanga se aprinndea foarte repede ..ma gandesc ca e vre-un bec ars(asa si era)astazi ma apuc schimb becul dupa care ma hotarasc sa rezolv si o problema mai veche cu faza lunga care nu mai functiona..cum nu stiam care este siguranta scot toate sigurantele mici la rand si de la bord si de la motor,surpriza toate erau ok...si debea atunci hotarasc sa verific si becurile de faza lunga.si din pacate amandoua erau arse scot becurile si le las asa pt ca altele nu aveam sa pun,dupa care vreau sa plec cu masina si nu mai imi mergeau cam multe lucruri...Xenon far stanga,pozitie dreapta,semnal dreapta fata,dreapta lateral,stregatoarele nu merg ca inainte,iar stropitorul nu mai functiioneaza,sper sa nu maidescopar si altele,daca ma poate ajuta cineva fac cinste si cu o bere si cu un suc,achit si nota de plata daca e nevoie...multumesc anticipat
Skip ads

  • asot

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2009

  • Mesaj Privat
daca zici ca ai scos sigurantele verifica daca le-ai pus bine la loc (adica fiecare de unde ai scos-o) ca sunt pe intensitati...pentru faruri o intensitate, pentru semnalizatoare o intensitate, etc...sper asta sa fie...succes!
  • cody

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 1600
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2007

  • Mesaj Privat
din pacate nu cred ca asta e problema ca am scos siguranta si am bagato imdiat de unde am scoso deci sunt 99%ca nu am inversat nimic...ma gandesc sa nu fie vre-o problema ca nu i-am mai pus becuri in loc la cele de faza lunga...........nus
  • cody

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 1600
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2007

  • Mesaj Privat
haideti baieti nu ma poate ajuta chiar nimeni...?maine o sa vina un electrician dar speram ca poate stie cineva?
Skip ads

  • cody

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 1600
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2007

  • Mesaj Privat
chiar nimeni haideti baieti....
  • vectra_

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
ai pus becuri pe faza lunga la loc ?
  • cody

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 1600
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2007

  • Mesaj Privat
da le-am pus acum nus daka le-am pus cum trebuie dar nu cred sa fie de la ele..............am incercat sa schimb becul de semnalizare dar masina se comporta lafel
  • crystyxcw

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Verifica sigurantele la ce nu iti merge scoatele si punele la loc, si daca zici ca ai umblat si la far-uri verifica mufele de la ele, pentru stropitori vezi ca ai si un releu in tabloul de sigurante din compartimentul motor. Ai mai putea sa incerci dupa ce ai reverificat sigurantele sa scoti borna de la baterie si sa o pui la loc. mai este posibil mai mult ca sigur odata ce ai umblat la sigurante sa ai si ceva erori.
Skip ads

  • cody

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 1600
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2007

  • Mesaj Privat
borna de la baterie am scoso insa sunt aceleasi probleme.....o sa ma duc vineri la un electrician sa vad care e treaba...oricum daca mai sunt sfaturi le ascult cu placere ...macar sa nu mai trebuiasca sa dau bani....
  • cody

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 1600
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2007

  • Mesaj Privat
am fost astazi insa nu am rezolvat nimic nu stiu de la ce poate fi baiatul a cautat sa nu am fire intrerupte sau ceva da nimic problema e ca nu trimite curent catre becuri ....
  • florinbfp

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2008

  • Mesaj Privat
fara suparare eu iti recomand sa le scoti din nou dar de data asta cu bornele scoase, sa le verifici cu schema de pe usa rabatanta sau daca e dupa carte, sa le masori cu un aparat de masura sigurantele apoi sa le montezi incet si atent la loc vezi ca sunt si spatii libere unde daca nu e instatat nimic nu mai trebuie sa pui o alta siguranta, dupa care pui bornele si vezi ce se intampla, sper sa fie asta o posibilitate daca nu poate ai fire roase de sobolani.
in orice caz cu un aparat de masura faci minuni sau macar cu un bec cu 2 fire
  • cody

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 1600
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2007

  • Mesaj Privat
ms mult o sa incerc si treaba asta probabil maine ...ms mult de sfat macar sa ii dau de cap
Skip ads

  • cody

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 1600
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2007

  • Mesaj Privat
am mers si cu ea la un tester si testeru spune asa Smile in afara de faptul ca am aflat ca am airbagurile scaun sofer si cortina sofer sarite iar kilometrajul e real adika 69000, imi spune pentru toate becurile care nu merg circuit intrerupt ....acum colegu cu testeru mi-a zis sa desfac sigurantele si sa vad sub sa nu fie fire impuscate...dar imi e sa nu mai stric ceva...oare poate sa ma ajute si pe mine cineva(cineva care se pricepe normal:) )daca nu o sa ma duc la reprezentanta insa speram sa nu fiie nevoie:(,din pacate colegul cu testeru este destul de ocupat ca ar fi incercat el...
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
tot la electrician verifici intregul parcurs al curentului,de la sursa si pana la consumator.
vezi daca ai curent la sigurante, pe fire, in relee, in blocu' de lumini............................
PS-nu poti fi NICIODATA sigur de kilometri,se sterg si din ECU.
  • florinbfp

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2008

  • Mesaj Privat
octav13 a scris:tot la electrician verifici intregul parcurs al curentului,de la sursa si pana la consumator.
vezi daca ai curent la sigurante, pe fire, in relee, in blocu' de lumini............................
PS-nu poti fi NICIODATA sigur de kilometri,se sterg si din ECU.

consimt km se pot da inapoi, iar in partea electrica eu zic sa mergi sigur la un electrician sau daca ai cunostinte minime ia un aparat de masura si vezi ce-ti da si vb eventual ma poti suna sa-ti spun direct cand te apuci ce si cum
  • cody

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 1600
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2007

  • Mesaj Privat
sigurantele au curent............cred ca e o problema sub panoul de sigurante...
  • Catalln

  • Mesaje scrise: 318
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
EU nu mi-am dat seama din ce ai spus tu daca dupa ce ai scos becurile de pe faza lunga le-ai pus la loc, si ce alte becuri ai mai scos, si apoi verifica iar, posibil si di cauza asta sa fie am intalnit cateva cazuri de genu asta.
  • cody

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 1600
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Le-am pus la loc scz ca nu am fost mai explicit am mai umblat la becul de la stopul de pe frana stanga si semnalizare tot stanga spate becul de la frana cand l-am schimbat sa inegrit destul de repede dupa care a mai mers putin si sa dus...
  • Catalln

  • Mesaje scrise: 318
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Ai puse becuri de aceiasi putere (watt-ajul era celasi) sau mai mari?
  • costel opel

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
cody a scris:Le-am pus la loc scz ca nu am fost mai explicit am mai umblat la becul de la stopul de pe frana stanga si semnalizare tot stanga spate becul de la frana cand l-am schimbat sa inegrit destul de repede dupa care a mai mers putin si sa dus...
la tine problema este din cutia de sigurante fata adica UEC-ul, faza lunga nu are sigurante. daca martorul de faza lunga se aprinde pe bord tre verificat daca pe firele de culoare alba din uec asta se poate vedea la diagnoza uec-ului
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR