Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Claudiu, daca faci comparatii fa intre un Golf 4 Variant si Astra Caravan ca sa vezi ce si cum la porbagaj.
Cat despre motorizari nu se compara 1.9 TDI (ala de 131 de cai) cu Astra 2.0 DTI (care are 101 cai)
Skip ads

  • dida2good

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2007

  • Mesaj Privat
golf 4
  • marywsd

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2008

  • Mesaj Privat
am ales golf 4 pt ca arata mai bine si are un interior mai bine finisat, motorul 1.9 TDI mi s-a parut ok n-ai zice ca are doar 105 cai, in schimb 1.7 TDI 80 cai de la astra e e jale cu el... foarte zgomotos si ff puturos
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
mai e si 2.0 DTI de 101 cai, care are ca avantaj fata de acel 1.9 distributia pe lant, asta e... daca nu stii iei si teapa de genul asta cu golfurile Evil or Very Mad , daca era de 131 de cai mai intelegeam , un passat break cu 1.9 de 105 cai nu prea sta langa un break astra cu 2.0 DTI testat de mine, greutatea mai mare il dezavantajaza, asa ca ...

Ca sa nu mai spunem ca la banii la care iti iei o astra de 2.0 model njoy km putini etc, gasesti numai VW alergate


PS Daca m-ar vedea @romeodr ... mama mama ce ar iesi
Skip ads

  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Haha, ti-e dor de el? Laughing
  • serum

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Ok, am votat, si inca sustin Astra. Totul a inceput acum un an si jumatate, cand tata a pus niste bani deoparte pentru achizitionarea un masini de familie, adica estate. Am avut de ales din 3 optiuni :Ford Focus turnier, Vw Golf mk4 si Opel Astra. Luni de zile am scormonit pe toate forumurile pentru a alege o castigatoare. In final Ford-ul a fost scos de pe lista, datorita interiorului ciudat, dar si al design-ului exterior.
A mai ramas G4 si Astra. Intamplator un vecin a cumparat G4, am avut ocazia sa il studiez indeaproape, nu mi s-a parut ceva extraordinar dar era okey. Intre timp a mai intervenit inca un factor: acela de alege diesel sau benzina. dti de la astra nu ma incanta f. tare scrict ca si putere, dar era laudat ca find un motor fiabil. Tdi-ul in schimb consum mai mic, putere ceva mai mare, dar capacitatea cilindrica, piesele mai scumpe cat si faptul ca era Euro3, si ca nu faceam mai mult de 15k km pe an, nu se merita. Ne-am hotarat asupra motorizarii pe benzina, G4 nu excela cu nimic, Astra in schimb, avea o motorizarea mai fiabila (z16se, z16xe).
Mergand in De, tata a gasit z16se, break, bluemarin, foarte frumoasa si ingrijita ca la carte.
Deja v-am plictisit, sa trec la subiect: Am avut ocazia asta-vara sa conduc un G4, 1.9 tdi, 90 hp, 2000. Hm, nu stiu cum ati vazut voi interiorul mai bine finisat, mie se par egale, dar calitatea materialelor este sub Astra. La golf4, deja se cojea bordul, si nu era primul exemplar vazut de mine in starea asta. Stabilitate, sa zicem ca Astra iese fata, G4 nu se simte in largul lui in curbele luate cu viteza. Iar la 150k km, deja masina consuma exagerat, nu mai tragea motorul dupa 100km/h.
Din p.d.v estetic, Astra este clar mai frumoasa, G4 da senzatia de masina mai solida, ceea ce a tradat traditia Golf.
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
La 150 km/h orice masina consuma mai mult, mai ales daca nu are 6 viteze...
Iar dupa 100 km/h sa nu mai traga motorul inseamna ca ori benzinar si e prea mic pentru caroseria aia ori e diesel si e gata turbo. Asta asa la o analiza groso modo.

La fiecare masina apar defecte de genul decojirii bordului la mk4. La Astra G se duce dracu volanul in jurul contactelor pentru claxon. Dupa vorba aia "Iarna nu-i ca vara" eu iti spun "second nu inseamna nou".
  • serum

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2008

  • Mesaj Privat
ovidiutm a scris:La 150 km/h orice masina consuma mai mult, mai ales daca nu are 6 viteze...
Iar dupa 100 km/h sa nu mai traga motorul inseamna ca ori benzinar si e prea mic pentru caroseria aia ori e diesel si e gata turbo. Asta asa la o analiza groso modo.

La fiecare masina apar defecte de genul decojirii bordului la mk4. La Astra G se duce dracu volanul in jurul contactelor pentru claxon. Dupa vorba aia "Iarna nu-i ca vara" eu iti spun "second nu inseamna nou".




150k Km=150000 km, nu am zis 150km/h. SI era diesel am si specificat.
Skip ads

  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
My bad, nu am vazut "k"-ul.
  • NitrouxBoy

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra OPC 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
de departe e mai frumoasa Astra ! nu zic asta din cauza ca e unforum exclusiv opelistilor,pur si simplu nu`mi place golfu!
  • dmikel

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Referitor la comparatia interiorului celor 2 masini:
Oameni buni sunt o gramada de dotari ! Nu poti face o astfel de comparatie urcandu-te doar intr-un golf si intr-o astra, cum citesc prin randurile de mai sus.
  • fifi

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Am votat golf 4.
"nu se simte in largul lui in curbele luate cu viteza" M-ai facut sa rad:)) prietene poate ca tu ai condus o masina "obosita" cu amortizoarele sau cauciucurile varza. Crede-ma ca am condus golf 4 1.9tdi si am ramas placut surprins de felul cum se aseaza masina.
Skip ads

  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
...sau incearca pe curbe, cum merge un 1.8 T cu suspensie semi-sport !
  • martinje

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Tulcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2009

  • Mesaj Privat
am votat golf. E net superior atat astetic cat si al fiabilitatii, pazitie shofat, dotarii in standard. Idea
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Comparatie: Astra Sport 1.6 2003 vs Golf 4 1.9 TDI 2002

Ambele au 101CP.

Pozitia la volan in Astra e mai buna (probabil de la scaunele sport).

Acceleratie/viteza maxima: irelevant.

Spatiu interior:
- In Astra 5 persoane stau cam inghesuite.
- In Golf 5 persoane paralizeaza(defapt doar cei din dreapta fata-spate) asta din cauza ca bordul e facut in asa fel incat daca stai cu genuchii pe el(nu ca ai incapea altfel) cel din spate ramane cu prea putin spatiu la picioare.

Stabilitate in curbe sau la viteza mare (140+).
- Castigator iasa din nou Astra (eu am suspensii sport, golful testat avea normale).
- Golful de la 140-150km/h se balanseaza ca un vapor la miscare rapida stanga-dreapta.

Confortul la drum:
- Golf-ul zboara frumos peste gropi, fara zgomote fara sa te scuture.
- Astra-ul scutura de-ti vine sa te dai jos, e un adevarat cosmar sa mergi pe drum de beton(mai ales daca e si crapat).

Zgomotul motorului:
- Aaa, diesel vs benzina? Astra a castigat din nou, sa nu mai zic ca Golf-ul vibreaza.

Spatiu in portbagaj:
- Variant vs Hatchback, clar Golf-ul.



Chestii ce nu-mi plac.

Astra:
- Bordul si materialul din care e facut e urat, cel argintiu/alb inca pare ceva dar cel negru e aiurea.
- Tapiteria nu e de cea mai buna calitate, si se vede!
- Plasticul care acopera usile are o textura destul de nasoala.
- Ansamblarea nu e tocmai perfecta, asta am observat-o in orice Astra am urcat, scumiera nu e perfect la linie cu bordul asta e doar un exemplu dar daca ma duc si pun mana pe toate chestiile sunt sigur ca mai gasesc.
- mansoanele de la frana de mana si schimbator sunt imitatii infecte.
- lipsa manerelor pe usile din spate(oribil!, cum sa nu ai manere pe usi? sa te tii totusi de ceva sa nu-ti atarne mana).

Golf:
Cum nu detin Golf si nu l-am incercat prea mult nu prea am multe de comentat, aici pot interveni cei ce au avut mai mult de-aface cu aceasta masina.

- Nu inteleg ce e cu cauciucul acela de pe manerele usilor, se exfoliaza, se dezintegreaza pur si simplu.Toate Golf-urile si Passat-urile au manerele afectate de unghii.
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Pai bine mai Vlad, tu deastea faci? Compari Astra Sport 1.6 2003 vs Golf 4 suspensii normale 1.9 TDI 2002? diferenta si la tipul de motor (diesel/benzina) si la suspensii?

Compara si tu Astra 1.4 16v 90 cai cu Golf 4 1.6 8v 90 cai fara supensii sport la nici una...
Ceeea ce ai spus la interioare sunt perfect de acord.

La Golf 4 mai este o problema, de-a dreptul jenanta: in timp macaraua de la geam (vorbim de geamuri electrice) -in principiu de la usa soferului- se defecteaza si geamul cade din senin in usa, ocazie cu care se si sparge. Totul din cauza unor plastice infecte care se uzeaza.
  • fan_florea

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Pana mai de curand eram ferm convins sa votez in favoarea Golfului dar dupa ultimul drum facut unde am prins un golf 4 in depasire si care gafaia in timp ce i-l impingeam practic de la spate cu a amarata de Astra G si motorizare de Y17 ..... am decis savotez in favoarea opelului Astra desi nu am idee de performantele maxime ale unui Golf (obisnuit ) facand exceptie VR6 sau R32...cred ca mare diferenta nu este dar puneti-le una langa alta si intrebati un copil ....veti fi uimiti de rezultat
  • twiblack

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2009

  • Mesaj Privat
astra arata mai bine, desi am astra , recunosc golfu e mai tare (motor si interior)
  • dukku

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Eu cred ca ambele masini au plusuri si minusuri .As pune la egalitate ca si fiabilitate intrucat ambele sunt masini facute cu multa pricepere .
Motoarele , atat benzinele cat si cele diesel sunt dintre cele mai bune si in mod sigur baza de la care se vor construi noile motoare vor fi tot acestea care au dovedit ca rezista .
Castigator este Golf pentru mine insa cu o diferenta infima datorata pierderii de puncte de catre Opel care a pus in modelul sau plastice mai ieftine decat ale golfului .
Ca o remarca personala - m-am urcat in modelele facute in polonia in 2008 si pot spune ca le-au bulit si mai si la finisajele interioare . Pacat ca in rest e o masina excelenta .
In rest... fire up and ride
  • virgilfranciuc

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2006

  • Mesaj Privat
am avut un astra g 1.7 dti 75 cp masina merhgea foarte bine dar am schimbat 3 debitmetre de aer pentru ca nu mai tragea. acum am un golf 4 1.9 tdi 90 cp si e mai bhuna din toate punctele de vedere. la viteza in primul rand golful bate astra: cu astra am mers maxim cu 190 km/h si nu mai mergea iar cu golful am prins 220 km/h si inca mai putea dar numai atat am in bord si nu am vrut sa dau acul peste cap Very Happy e adevarat ca golful este mai scump la intretinere dar as zice ca e mai rezistent si mai bun decat astra. imi voi cumpara un golf 6 2.0 tsi cu 140 cp full options cu 20.000 E.

Deci eu votez golf 4 Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Chestionar

Opel Astra Classic II vs. VW Golf 4
Opel Astra Classic II 64%
VW Golf 4 35%
527 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR