Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Auzi, aseara...cand sapam fundatia pentru noua casa la 1 metru adancime am dat de o motocicleta din al 2-lea razboi mondial. Interesant e ca avea inca farurile aprinse.

Daca mai scazi din cei 220km poate sting farurile.
Skip ads

  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
@vladf, asta era banc pescaresc. Motocicleta era pescuita din apa... important e ca te-ai facut inteles!
  • reve

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2009

  • Mesaj Privat
am votat opelul pentru ca imi place foarte mult si are o estetica mai frumoasa dect golful.
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Nu gasiti cel putin interesant faptul ca Opel Astra Classic II s-a fabricat mult timp dupa lansarea H-ului in timp la VW Golf 4 s-a oprit productia?
Astra Classic II s-a gasit mult timp pe la dealeri, in timp ce Golf 4 nu.
Aparitia Astra Classic II a fost si este dovada clara a succesului inregistrat de Astra G si o continuare a imaginii acesteia.
Unii colegi au transformat comparatia probabil fara sa vrea, in una Astra G vs VW Golf 4, au pomenit de motoare 1,7DTI de 75 CP si 2.0 DTI de 101 CP, motoare vechi, euro 3. Nu trebuie aceasta facuta confuzie, Astra Classic II nu este Astra G, ea nu se ridica la performantele unui G, sunt diferente evidente intre cele doua.
G-ul nu are motoare euro 4, numai euro 3
Motoarele de pe Classic II sunt numai euro 4 : 1.4 16 V 90 CP, 1.6 16V, 103 CP si 1.7 CDTI 80CP.

Daca ma refer stric la comparatia de la inceput, pot sa spun ca votez Astra Classic II.
Principalele avantaje sunt: raport pret/calitate imbatabil, motor f fiabil ( cel pe benzina, 1.6 16V), consum mai mic decat la G 4, intretinere mai usoara avand costuri mai mici la consumabile si nefiind o masina pretentioasa.
Mai e un pic pana se lanseaza Astra I si Classic II inca se mai vinde!

Numai bine
Skip ads

  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Slash a scris:Motoarele de pe Classic II sunt numai euro 4 : 1.4 16 V 90 CP, 1.6 16V, 103 CP si 1.7 CDTI 80CP.


Si la Astra G e la fel,la modelele fabricate dupa jumatatea anului 2003 s-a pus si motorul 1.7CDTi de 80CP EURO 4
Pe langa asta,G'ul a beneficiat de o gama mai larga de dotari dar si de motorizari,incluzand 1.8i,2.0i,2.0/2.2 DTi.
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
nu te contrazic, dar eu asa stiam
Ca motorul 1,7 cdti de 80 cp euro 4 e pus doar pe Classic II si ca a aparitia ei se suprapune perioadei in care s-a lansat H-ul
Bine, normal ca G-ul a avut o gama mai larga de motoare, cel putin pe benzina sunt si de 1.2 si 1.4 , chiar si euro 4
eu ma refeream insa la diesel
  • DrDre

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie:
  • Masina: Monza 1982 2.8
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2006

  • Mesaj Privat
virgilfranciuc a scris:am avut un astra g 1.7 dti 75 cp masina merhgea foarte bine dar am schimbat 3 debitmetre de aer pentru ca nu mai tragea. acum am un golf 4 1.9 tdi 90 cp si e mai bhuna din toate punctele de vedere. la viteza in primul rand golful bate astra: cu astra am mers maxim cu 190 km/h si nu mai mergea iar cu golful am prins 220 km/h si inca mai putea dar numai atat am in bord si nu am vrut sa dau acul peste cap Very Happy e adevarat ca golful este mai scump la intretinere dar as zice ca e mai rezistent si mai bun decat astra. imi voi cumpara un golf 6 2.0 tsi cu 140 cp full options cu 20.000 E.

Deci eu votez golf 4 Very Happy

ai prin 220 la 2 ore cu vantu in spate si la vale? ca eu m-am chinuit sa-i dau 210 ....si nu in tara...
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Felicitari si tie atunci.
Skip ads

  • DrDre

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie:
  • Masina: Monza 1982 2.8
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2006

  • Mesaj Privat
vladf a scris:Felicitari si tie atunci.

ma scuzi am uitat sa precizez am golf 4
  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Privind motorizarile din ce am vazut si auzit , opelul consuma cu cativa litri mai putin decat golful (motorizarile de 1.6 si 1.4 sunt cam slabe la vw)
pretul pieselor este mai accesibil la opel, iar calitatea mi se pare cam la fel
eu am un astra g caravan(din cele facute in germania) 1.7DTi 98 cai (remapat) si am mers cu o bora motor 1.6i 106 cai
la interior mi s-a parut mai primitor cel al opelului calitativ la fel ca materiale
iar ca motorizare bora de 1.6 e un dezastru pe langa caravan care nici asta nu e sportiv dar nici ca bora (si au cam aceeasi greutate)
abia faceai o depasire cu schimbat la peste 4-5000 de turatii

stiu ca am comparat cu bora in loc de glof dar cu asta am mers , oricum cred ca iti poti face o idee , nu e prea mare diferenta intre ele (nici ca greutate) iar motorui e acelas
  • Valentinutzul

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2003 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2009

  • Mesaj Privat
opelul e mult mai frmos orice sar spune!in legatura cu motorizarea nu e mare lucru si mai conteaza si greutatea( golful cred ca e mai greu)
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Slash a scris:nu te contrazic, dar eu asa stiam
Ca motorul 1,7 cdti de 80 cp euro 4 e pus doar pe Classic II si ca a aparitia ei se suprapune perioadei in care s-a lansat H-ul
Bine, normal ca G-ul a avut o gama mai larga de motoare, cel putin pe benzina sunt si de 1.2 si 1.4 , chiar si euro 4
eu ma refeream insa la diesel


Ma bag si eu cu putina intarziere, eu am pe astra g motorul de 80 cai, masina e din 2004. Si au existat si motoare euro4 pe astra g, cele pe benzina incepand cu 2001 parca.
Skip ads

  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Pai daca e G , G sa fie. Tu stii mai bine, nu te contrazic.
Eu m-am referit la Y17DT si Y20DTH, care sunt euro 3 si la faptul ca din 2004 cand a aparut H-ul, G-ul s-a oprit din fabricatie si a ramas doar Classic , cel putin asa stiam eu.
Si eu am avut pana de curand G din 2004 dar era Y20DTH, deci euro 3.
Legat de cele pe benzina, e mai mult de discutat.
Desi din 2001 toate au fost chipurile euro 4, dupa "Z"-ul din codul motorului, s-a lasat totusi la latitudinea RAR incadrarea la euro4.
Si cel putin pentru motorul de 1.6, a cam fost loterie, de exemplu, tata are G din 2002, 1.6 benzina, 101 CP, Z16XE care a iesit euro 3, in brief-ul din Germania era "Euro 3 si D4"
Am mai discutat problema asta pe-aici anul trecut si la unii colegi de prin alte judete a iesit euro4, la altii euro 3.
La altii cel de Z16SE , cel de 84 CP a iesit euro 4 si tot asa. Foarte ciudat. De asemenea pe site-ul RAR, in vederea inmatricularii, era o lista cu motoare euro 3 si erau toate benzinarele trecute. O sa ma uit maine inca o data, sa caut lista, dar sunt sigur ca asa era.
Cum iti explici ?
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Nu imi explic, nu cunosc graficele dupa care se face incadrarea la rar, dar sunt 100% sigur ca daca s-ar face masuratori la fiecare masina in parte, aproape toate s-ar incadra la e4.

Astra mea e astra g, sunt unele detalii care o deosebesc de astra classic si unele optionale care acum nu se mai pun pe classic. data fabricatiei e 04/2004. Se observa si la materialele folosite in interior, care sunt mai moi parca, + faptul ca e fabricata in germania.
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
La Classic nu sunt cadranele din bord cromate, sunt simple si nici farurile si stopurile nu sunt pe negru, sunt albe, obisnuite.
Ai dreptate ca sunt ceva diferente.
  • flopyro

  • Mesaje scrise: 211
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2005 19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
eu sunt fan opel , am un vectra shi imi place foarte mult !
dar golf 4 este cu mult peste astra... fara suparare...(golf 4 are prietena mea shi o conduc destul de des)
  • viorel2123

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Ai condus si Astra?
  • nsanedriv3r

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Pe un forum "opel' nu cred ca este corecta comparatia.Nu poti spune ca o masina este mai frumoasa ca alta, pentru ca frumusetea este relativa si pur personala, iar gusturile nu se discuta niciodata. Ca posesor de astra G, as alege ORICAND un golf 5 in loc de astra H, si asta pentru ca sunt intr-adevar mai bune. La materiale nu se compara (si da, am condus ambele masini, nu vorbesc din auzite), la finisari nu mai vorbim.Nu neaparat este mai frumoasa, dar este masina mai buna. Nu o spun doar eu, doar intrati in ambele masini (mai ales G5 cu climatronic) si veti vedea diferenta la materiale. Nu spun ca astra g este de aruncat...este o masina foarte ok din multe puncte de vedere, desi scumpa la intretinere si nu-si justitifica preturile la piese asa de mari. Pe mine personal ma multumeste astra G (deocamdata).Votez clar G4 pentru finisari si materiale de exceptie net superioase astrei.
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Scumpa la intretinere si piese? Le vrei gratis dom'le?

Dar cam la ce masini sunt mai ieftine? (te rog sa nu-mi spui VW ca stiu preturile)
  • nsanedriv3r

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Da dom'le..sunt scumpe la intretinere pt ce ofera. Si ia-o mai usor cu tonul ca nu se cearta nimeni aici. Corect?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Chestionar

Opel Astra Classic II vs. VW Golf 4
Opel Astra Classic II 64%
VW Golf 4 35%
527 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR