Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Topicul ar fi trebuit inchis de mult, ce era de discutat s-a discutat deja.
Skip ads

  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Negreanu a scris:
Szabados Antonela a scris:Oricum si Opel si Vw sunt cam din acelasi aluat.Asa cum unii se plang de Vw ,exact asa sunt altii care se plang de Opel .
Audi ,BMW, Mercedes e deja alta treaba. Mr. Green

Si cine a preluat Audi???? Hopa VW Embarassed

antonelo ia zi-mi si mie diferenta dintre Audi si VW Cool
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Poate ca suntem partinitori dar pentru multi dintre noi VW nu mai exista. Eu am mai spus asta. Am un Opel de 3 ani, vechi de 13 ani, cu kilometrii naiba stie cati, pe GPL cu care am colindat lumea si toate coclaurile. La aceasta masina nu am schimbat decat consumabilele. Nu tu amortizoare, volante, turbine, injectoare etc.
Cu VW Passat nou, masina de 32.000 de euro am ramas de 3 ori in drum pe la mama dracu ca s-au ars injectoarele. Daca ma intrebi cu ce masina as pleca maine la un drum lung nu exista decat o optiune. Opel-ul care cred ca nici 2500 de euro nu mai face.
  • andreyyy

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Diferenta dintre audi si Vw e ca de la cer la pamant... Nu prea inteleg rostul intrebarii, mergi cu un vw si dupaia cu un audi si o sa vezi diferenta... Cine spune ca Audi nu se compara cu Bmw si Mercedes inseamna ca n-a condus masinile astea... Mercedes mi se pare putin peste, insa de exemplu dintre Bmw seria 5 si Audi a6 as alege A6-le ptr ca mi se pare mai frumos la interior, mai confortabil, cutia de viteze este mai comoda, motorul 3.0 tdi rupe(la modul ca ti se intoarce stomacul pe dos cand ii dai talpa; mi se pare peste 3,0d al Bmw), intretinerea este putin mai ieftina, in A6 nu troncane nimic pe cand in seria 5 se mai aud haionul si diverse chestii, etc

D-aia am spus, inainte sa vorbiti despre o masina mai intai testati-o
Skip ads

  • Szabados Antonela

  • Mesaje scrise: 444
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Negreanu ,nu prezinti interes pentru mine ,esti mult prea limitat in gandire . Atat timp cat tu vrei sa compari Audi cu Opel ,nu prea as avea cum sa-ti explic diferenta dintre un Vw si un Audi. Crede-ma ,am avut Signum ,am condus Vectra C destul de mult timp si km ,e masina buna dar nu exceleaza la nimic Confused . ba are minusuri destul de mari !
Incerci sa le canti fara vioara dar te rog canta la alta masa (falsezi) Laughing
  • Szabados Antonela

  • Mesaje scrise: 444
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2009

  • Mesaj Privat
pirvu_daniel 100% sunteti partinitori , eu ma bucur ca sunteti asa si ca va iubiti atat de mult marca si masinile . Razz
Exact cum ai dat exemplu cu Passat-ul ,pot sa dau si eu : un coleg de forum vinde Astra H pentru ca s-a saturat de problemele pricinuite de masina. Din asta denota ca Opel-ul este o masina naspa?
Stiu si eu destule persoane care au masini si de ani de zile nu au cheltuit bani cu ele ; dar cand le trebuie VT merg si imping la constatator 50 Ron ca sa-i dea verificarea. Apropo ,ti-ai facut verificarea la GPL ? Cei de la RAR sunt pusi pe fapte ,stau in trafic si ridica taloane intr-o veselie. Wink
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
andreyyy, eu unul am dubii mari legat de faptul ca 3.0TDI e peste 3.0 d (la modul ca ti se intoarce stomacul pe dos cand ii dai talpa )
Acu' ceva timp in urma am fost la Cardinal Motors pentru un test drive cu mai multe modele, a fost o chestie organizata de la servici.
Si am condus Passat 2.0 TDI 170 CP si Passat CC 2.0 TDI 140 CP.
Vara asta, in iulie mai precis, cu ocazia unei nunti la un prieten bun, am mers ( in dreapta ) cu BMW 320 Xd , 163 CP, nou nout, avea doar 480 km, era al nasului.
Facand comparatie si tinand cont de faptul ca am mai mers de-a lungul timpului cu BMW 318 tds 1998, BMW 320 d 2002 si A 4 1.9 2002, ale cumnatului meu , pot sa spun ca te baga in scaun mai repede un BMW decat un VW/Audi, eu asa am simtit cel putin.
Sa dea Dzeu sa iti iei tu Audi si eu BMW !
Laughing
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Amicul meu cu Q7 3.0TDI a trecut inapoi la X5 3.0d pentru ca X5 e mult mai placut la condus si se infinge mai bine. In plus, merge si cu motorina de la baieti, spre deosebire de Q7. Asa ca nu mai comparati Audi cu BMW, nu are rost comparatia. Audi se poate compara cel mult cu Volvo, Jaguar, Alfa Romeo, Subaru.

In alta ordine de idei, un coleg de-al meu a avut de ales intre A3 break 1.6 105CP cam chelbos, Passat 2.0TDI 140CP semi-chelbos si Laguna 2.0i 145CP piele, navigatie, 5ani garantie. A vrut Insignia, dar abia aparuse si pretul era mult prea mare. L-am convins sa-si ia Laguna si imi multumeste de cate ori isi aduce aminte.

Un alt cunoscut a avut de ales intre Passat 2.0 TDI 140CP si Honda Accord 2.0i 155CP piele, navigatie, sistem parcare video plus 1000euro bonuri de benzina. Evident, a ales Accord, o masina cu o clasa peste Passat.
Skip ads

  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Szabados Antonela a scris:Negreanu ,nu prezinti interes pentru mine ,esti mult prea limitat in gandire . Atat timp cat tu vrei sa compari Audi cu Opel ,nu prea as avea cum sa-ti explic diferenta dintre un Vw si un Audi. Crede-ma ,am avut Signum ,am condus Vectra C destul de mult timp si km ,e masina buna dar nu exceleaza la nimic Confused . ba are minusuri destul de mari !
Incerci sa le canti fara vioara dar te rog canta la alta masa (falsezi) Laughing

Din moment ce VW a preluat Audi ce diferenta crezi ca e? Embarassed....Gandirea ta limitata de samsar asa crede....Si da pot sa compar Audi cu Opel....Decat sa i-au un A6 sh chel (2.0tdi sau cine stie ce alt motor stralucit )sau cum am vazut de ex a4 (1.9tdi) din 2006 cu casetofon pe care a dat 18000e la 80kmin 2009:lol: mai bine o vectra opc mult mai dotata care ii da praf la audi in toate directiile
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Ca tinuta de drum, consum si detalii de interior, ambele masini sunt cam tot pe acolo.
Opel are avantajul pieselor si consumabilelor mai ieftine, dar isi pierde mai repede valoarea la revanzare decat VW. Deci, Opel sa intretine si se vinde ieftin, iar VW se intretine si se vinde mai scump. In functie de cat de mult tii masina si de cati km parcurgi, vezi care e mai avantajos.

Din cate am vazut la un coleg de serviciu (are Passat 1999-2000 de 1.6i), distributia are 3 curele si nu stiu cate role. L-a costat 2000 RON s-o schimbe. La mine (masina din semnatura), distributia are o singura curea+rola intinzatoare+rola ghdaj (460 RON toate + 300 manopera). Compresorul de AC, alternatorul si pompa de apa sunt pe cureaua de accesorii (hai sa zicem 250 RON pompa si 50 cureaua + 100 manopera).

Ca design, in calitate de posesor de Astra G (deci parere subiectiva), sunt in favoarea Opelului. Nici Golful nu e urat, dar parca e prea cuminte, inclusiv mk V si mk VI.
In schimb, Golf-ul are tractiune integrala (optional bineinteles, dar nu pe motorul de 1.6), ceea ce mi se pare extraordinar mai ales iarna. Nici o generatie de Opel Astra/Kadett nu a avut asa ceva.


Ultima modificare facuta de alex_arhire la Mar 21 Sep, 2010 11:04 am
  • vladutz24

  • Mesaje scrise: 419
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Inca nu v-ati oprit de ieri cu discutia de spre motoare diesel intr-un topic de 1.6 benzina? Shocked
De ce nu va certati pe privat? Fie adaugati ceva cu referire la acest topic fie scrieti intr-un topic cu motorizari diesel.
Sper sa nu va suparati , dar cred ca am dreptate. Cauta si vei gasi!


Ultima modificare facuta de vladutz24 la Mar 21 Sep, 2010 11:05 am
  • rstefan

  • Mesaje scrise: 456
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Lasa-i ma.. ne mai distram si noi. Laughing
Skip ads

  • vladutz24

  • Mesaje scrise: 419
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Esti OFF TOPIC Imi cer scuze de offtopic dar nu ma pot abtine : IIIIIIssstvaaan ! Esti OFF TOPIC

Va multumesc pentru intelegere.
  • andreyyy

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Slash a scris:
Sa dea Dzeu sa iti iei tu Audi si eu BMW !
Laughing



Sa dea Dumnezeu ! Very Happy

Adevarul e ca si mie imi face cu ochiul si BMW-ul care e bestial in curbe si la aspectul exterior... Se poate doar sa mi se fi parut mie motorul 3,0 tdi mai bun, dar ceea ce am vrut sa punctez e ca diferenta dintre cele 2 marci nu e mare daca te gandesti la confort, performante, tinuta de drum, etc...
  • Szabados Antonela

  • Mesaje scrise: 444
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Negreanu ,cand o sa vezi un A6 chel sa-mi spui si mie Laughing
Sa compari Opel cu Audi cand o sa faca Opel caroserie din aluminiu pe masina de serie .Sa compari Opel cu Audi cand Opel o sa se bata de la egal la egal cu BMW si Mercedes .Sa compari Opel cu Audi cand Opel o sa aiba Quatro sau suspensie adaptiva.Si ar mai fi cateva.
alex_arhire, desi esti subiectiv ,esti in acelasi timp si obiectiv : Da ,se pot comapra VW si Opel ,si sunt pe aproape la motorizarea pe benzina
dodo_13, si eu as alege oricand o masina japoneza in loc de Vw ,dar si de Opel . Insa mai trebuie sa te uiti si la intretinere. Cumnatul meu a avut 4 Mitsubishi :Outlander, Lancer,Colt . Masini bune dar cand a trebuit sa schimbe un rulment a asteptat 3 saptamani pana a venit. Deci ,avantaj si dezavantaj Wink
E bun BMW si Mercedes dar sa vedeti cat de repede si des gasiti un tester pentru ele ,sau toti umblati cu masinile in reprezentanta?
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Szabados Antonela a scris:pirvu_daniel 100% sunteti partinitori , eu ma bucur ca sunteti asa si ca va iubiti atat de mult marca si masinile . Razz
Exact cum ai dat exemplu cu Passat-ul ,pot sa dau si eu : un coleg de forum vinde Astra H pentru ca s-a saturat de problemele pricinuite de masina. Din asta denota ca Opel-ul este o masina naspa?
Stiu si eu destule persoane care au masini si de ani de zile nu au cheltuit bani cu ele ; dar cand le trebuie VT merg si imping la constatator 50 Ron ca sa-i dea verificarea. Apropo ,ti-ai facut verificarea la GPL ? Cei de la RAR sunt pusi pe fapte ,stau in trafic si ridica taloane intr-o veselie. Wink

Eu chiar nu sunt partinitor si nu mai vreau sa fiu off topic. Recunosc meritele companiei VW. Ceea ce am vrut sa spun ca eu nu as mai pleca la un drum mai lung de 100 km cu un 2.0 TDI. Atata tot.
Multumesc ca mi-ai spus ca acum se cer reviziile si la gaz. Nu am luat niciodata acel carnet la mine decat cand ieseam afara. Poze cu Opel-ul gasesti pe topicul de prezentare daca ai vreo indoiala ca nu ar avea ITP-ul luat pe bune.
Si o ultima precizare. Motorul 3.0 d de la BMW e mult mai bun decat cel echivalent de la Audi. La tot ce vrei tu.
Cum am zis si la inceputul postului nu sunt partinitor deloc.
  • Szabados Antonela

  • Mesaje scrise: 444
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Nu ma pricep prea tare la BMW ,poate e adevarat ce spui tu.
Te rog sa nu ma intelegi gresit ,nu am vrut sa insinuez ca nu ai fi luat VT pe bune ,nu iti cunosc masina ca sa o pot vorbi de rau Embarassed ,eu o spuneam la modul general si cred ca imi dai dreptate .
Sincer ,eu am avut Touran de 2.0 TDI 140 Cp ,si am fost tare multumit de el . Am facut taxi si nici nu imi consuma ulei ,nici nu am avut alte surprize neplacute . Stiu ,recunosc ,sunt motoare pacatoase ,multi spun asta ,si totusi lumea le cauta,cumpara si se folosesc de masinile cu motorul asta.Acum ,fiecare trage concluzia dupa bunul lor plac.Totusi tind sa cred ,am mai spus-o ,nici CDTI-urile nu sunt cu nimic mai bune. Sad
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Din punct de vedere al fiabilitatii, ambele motoare au probleme (cu toate ca eu inca nu am intalnit in 70mii de km si nici cumnata-miu cu 2.0TDI in 60mii de km). Dar dpdv al performantei, ma scuzi ca te dezamagesc dar 2.0TDI nu sufla in fata lui 1.9CDTI. Da, o fi motor FIAT, dar are ECU si galerie de admisie de conceptie Opel, de unde si diferenta de comportament intre JTD si CDTI sub 2000RPM. Bine, asta explica si probleme din primii ani cu ECU si galeria de admisie, dar dupa cum se vede s-au reparat de ceva timp.
  • one_just_dany

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2010

  • Mesaj Privat
am av g 4 1.4 si timp de 70.000 km de nu am bagat nimic in el decat consumabile.
  • deleted-6725

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Ia uitati aici si nu mai vorbiti de rau opel-ul care este o masina cinstita (pret-calitate) fata de passat 2,0 tdi care este cel mai prost motor facut vreodata de vw Mad ma gasiti in lista asta si pe mine la pozitia 24...

http://vwforum.vwforum.ro/i...800&start=800
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Chestionar

Opel Astra Classic II vs. VW Golf 4
Opel Astra Classic II 64%
VW Golf 4 35%
527 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR