Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • acsic

  • Mesaje scrise: 669
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2010

  • Mesaj Privat
si eu tot OPEL ASTRA as alege Smile
Skip ads

  • Dic
  • **
  • 74 mesaje
  • din 15 Feb 2010
  • Astra 2005 Z17DTL
  • Bucuresti
  • Dic

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Am ales Opel Astra G pentru ca este ieftina intretinerea. Este adevarat ca habar n-am cat este la Golf 4, dar in conditiile in care un bun amic are Opel Astra G de mai multi ani si nu i-a facut probleme, am ales calea batatorita Smile
La SH-unduri conteaza mult sa ai si noroc, poti nimeri o masina foarte buna, dar la fel de bine si una rupa si aranjata pentru vanzare. Am avut noroc si recomand Astra G. Este o parere subiectiva si in final este alegerea fiecaruia.
  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Pe motorizarile respective as alege astra. Am mers cu un golf 1.6 16v si am ramas profund dezamagit
  • darius_x

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
asta e cel mai subiectiv forum dintre toate forumurile marcilor auto,..orice masina ar fi vs opel, intotdeauna opel-ul e superior, daca aduci un argument impotriva marcii de cele mai multe ori se lasa cu jigniri la adresa ta...desi opel nu e deloc o marca premium sau macar cu pretentii, daca ne uitam la orice topic "opel vs...." tot timpu e sugerata marca "gazda".......


La multi ani!
Skip ads

  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
darius...vezi ca este un post astra vs leon parca...si acolo leon-ul este "invingator"
  • costiy

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Alba
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Darius ai dreptate in mare parte .....desi am opel cand imi place alceva o spun ,chiar daca pe altii ii deranjaza.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Pai de ce ne-ar deranja ca tie iti place altceva decat ce ne place noua?
  • uskt2005

  • Mesaje scrise: 2,093
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Aici iti dau dreptate dodo...

EDIT.... Scos offtopicul


Ultima modificare facuta de uskt2005 la Mie 05 Jan, 2011 4:32 pm
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
[De sters]
  • florisdia

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Astra rulz
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Depinde si dupa ce criterii iti cumperi masina .......eu am ales masina in privinta costurilor de intretinere ,taxe si consum ,cai putere - capacitate cilindrica cat mai mica si desigur si estetica ......am avut de ales intre astra classic 1.4 16 v si golf 4 1.4 16v , nu regret alegerea facuta ,golful 4 cu motorul asta are abia 75 de cai , e cam pacoste .....la aspect exterior ,consum ,cai putere si intretinere votez cu astra ,la calitate interioara(desi nu-mi place cum e mascat airbagul pentu pasager) ,fiabilitate votez cu golf 4 .......eu m-am raport strict la aceste 2 motorizari ,unde astra bate detasat si m-am raportat din calitatea mea de student ,poate ca daca eram salariat mai discutam altfel ,desigur la partea diesel golf 4 e o super masina ,dar si intretinerea .... am un tovaras are un 1.9 diesel (131 de cai parca) i s-a stricat senzorul de pe volanta l-a costa in jur de 1500 lei......ar mai fi ceva la banii care i-am dat pe astra classic (2006) imi luam un golf 4 din 2002 ,conteaza si anii astia caci la drumurile noastre
  • madalyn2009

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Votez pentru astra classic II. Tinuta de drum este mai buna datorita suspensiei mai ferme, motoarele mi se par mai pline de viata.Am mers cu un golf 4 1.9 tdi 101 cai si nu fugea cum m-am asteptat. Trage dar in legea lui. Interiorul la golf e destul de dragutz si se vede ca e facut de nemti. Nici motorul de 1.6 de la golf nu mi se pare cine stie ce ca intro zi cand veneam de la bucuresti, mergeam calm si ma trezesc ca ma depaseste un golf 4 cu motor de 1.6 si hai sa ma tin si eu dupa el ca doar era din Galati, aveam acelasi drum.In depasiri golfuletul mi se parea cam lipsit de vlaga din cauza faptului depaseam odata cu el unde puteam si ajungeam sa il "imping" de la spate si se vedea cum soferul golfului o calca tare in depasiri, pe unele portinuni de drum incerca sa se distanteze de mine si nu reusea ca stateam numai in spatele lui putand chiar sal depasesc. Stand in spatele lui am observat ca in curbe destul de lejere care le poti lua linistit cu 120 golfuletul incetinea pana la 90 100 si tot se inclina. Deci Astra Classc rullz Very Happy
Skip ads

  • vladutz24

  • Mesaje scrise: 419
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2010

  • Mesaj Privat
@madalyn2009 > de multe ori conteaza sa iti si cunosti masina.Eu te contrazic total intrucat am avut ambele modele in paralel.
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
madalyn, in unele cazuri nu poate soferul, nu masina. In Turcia m-am tinut si eu peste 100km dupa un X5, au fost portiuni de drum in care ma miram de ce nu o calca mai tare, de ce franeaza in curbe, etc. Sunt constient de faptul ca masina era net superioara, soferul insa.....
  • madalyn2009

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
forbidden27 a scris:madalyn, in unele cazuri nu poate soferul, nu masina. In Turcia m-am tinut si eu peste 100km dupa un X5, au fost portiuni de drum in care ma miram de ce nu o calca mai tare, de ce franeaza in curbe, etc. Sunt constient de faptul ca masina era net superioara, soferul insa.....

Nu te contrazic ca nu poate soferul, dar te rog sa ma crezi ca in depasiri chiar o calca, avea un demaraj bun dar pe parcursul depasirii incepea sa moara incetisor. Si au fost vreo 2 depasiri care au inceput de la vreo 80 km\h si au continuat pana pe la vreo 150km\h si nici o clipa nu ma distantam de el chiar mai slabeam putin acceleratia. acum depinde si masina, cati km are, uzura si in plus se stie ca dieselu trage mai bine in depasiri. Si in depasiri chiar se inclina destul de mult dar cum am mai zis conteaza uzura. Daca erau amandoua la acelasi numar de km poate era alta treaba.Dar iti zic sigur ca si un motor de 80 cp daca stii sa il calci se duce, si se duce destul de binisor.
  • madalyn2009

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
alexya42 a scris:@madalyn2009 > de multe ori conteaza sa iti si cunosti masina.Eu te contrazic total intrucat am avut ambele modele in paralel.

nu ma supar ca ma contrazici ca oricum nu ai fost de fata cand sa intamplat si nu stii cum sa intamplat, dar iti zic ca poate masinile care le-au avut tu au fost altfel intretinute si mergeau un pic mai bine sau poate era invers, golful din intamplare si astra mea nu au atata uzura cum au avut ale tale. Eu o am de noua si stiu cum am intretinuto, conteaza mult tipul motorinei, uleiul care il bagi,nr de km, chiar si presiunea in roti in demarajul in masini si mersul ei la drum.Nici o masina nu e la fel chiar daca sunt la fel modelele dupa un nr de km.Inca ceva, eu cred ca motorul golfului era destul de uzat fiindca la o depasire cand a calcato ia scos un palc mic de fum, ceea ce la benzinare eu nu prea am vazut.
  • andrey49

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2011

  • Mesaj Privat
astra clasic II este mult mai frumos decat golf IV, mai aerodinamic dar la drum lung cred k golful ar castiga
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Eu votez pentru Golf V Twisted Evil
  • bertone_cox240

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2010

  • Mesaj Privat
ce golf 4 sau 5 ori astra g tot bertonele e fitza:)
  • vladutz24

  • Mesaje scrise: 419
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2010

  • Mesaj Privat
bertonele are alta caroserie , nu prea se compara cu cele din titlul subiectului.Ti-as prezenta eu un "rival" pentru bertonele tau pe care il am in posesie dar as fi off-topic.
Imi sustin in continuare alegerea Golf 4 din motivele prezentate de mine anterior precum si pentru optionalele net superioare.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Chestionar

Opel Astra Classic II vs. VW Golf 4
Opel Astra Classic II 64%
VW Golf 4 35%
527 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR