Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • ionelas

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2012

  • Mesaj Privat
"am ales golf 4 pt ca arata mai bine si are un interior mai bine finisat, motorul 1.9 TDI mi s-a parut ok n-ai zice ca are doar 105 cai, in schimb 1.7 TDI 80 cai de la astra e e jale cu el... foarte zgomotos si ff puturos "




din contra e mult mai zgomotos G IV decat astra doar ca IV are acea "patura" sub capota care reduce din zgomot Wink
Skip ads

  • emoboy

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Va suparati,daca redeschidem putin acest subiect?Deoarece este o intrebare care si-o pun toti si as vrea sa ma lamuresc si eu de ceva.Am auzit acum cateva zile de la un posesor de golf 4(1.9 TDI) ca masina lui trebuie "vidata"(nu stiu cum se zice).Atunci cand vrea sa schimbe uleiul,trebuie sa traga uleiul ars din motor cu o pompa,deoarece nu are sorb baia odata.Si a mai spus ca el are curea de distributie si nu lant.Intrebarea mea este:"Si la astra g classic 1.7DTI distributia este la fel?Si tot asa trebuie vidata?".Si mereu auzim ca piesele la VW sunt mai scumpe ca la Opel(un avantaj foarte mare),dar poate sa ne dea cine niste preturi ca sa vedem diferenta?
  • vladutz24

  • Mesaje scrise: 419
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Preturile le poti compara foarte usor pe net la magazine online. Motorul de 80 de cp de la astra classic 2 este common rail pe cand cele de 1.9 de la golf 4 sunt PD(unele).Distributiile sunt pe curea la ambii producatori.Cat despre partea cu "vidatul" nu exista asa ceva.
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Sunt putin dezamagit de Opel,la unele lucruri golf-ul este peste Astra G,ma uitam au panouri metalice pe interiorul usilor nu ca noi folie ieftina,rezulta o antifonare mai buna,au unele sisteme mai bine gandite si tot felul de lucruri destul de interesante pentru acea vreme de care Astra G nu beneficia ( cheie briceag,cheile simple au led pentru iluminare,combinatia albastru-rosu a interiorului este mult mai placuta fata de galbenul nostru spalacit,iluminare pe panourile usilor),materialele din interior imi par mai calitative,sistemul de inchidere al usilor le face sa se inchida intr-un mod mai placut decat la Astra......acestea fiind spuse nu-mi pare rau ca nu am luat golf dintr-un motiv simplu era prea vechi la prea multi bani,in aceeasi bani am luat Astra mai tanara cu 4-5 ani,dar nu pot arunca cu noroi nici in Golf
Skip ads

  • emoboy

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Pe mine la o masina nu prea ma intereseaza aspectul interior/exterior,ma intereseaza sa aiba piese ieftine care nu necesita o mare pregatire in mecanica pentru a fi montate.Pe scurt,o masina la care pot sa procur piese cu putini bani si sa le pot asambla usor dar si sa reziste ceva timp.Acestea ar fi niste motive pentru care nu mi-am luat Golf.
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Pai eu zic ca trebuia sa-ti iei logan,era ceva mai simplist decat Opelul,de intretinere nu are rost sa vorbim,e mai ieftina la Logan
  • madalyn2009

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
emoboy a scris:Pe mine la o masina nu prea ma intereseaza aspectul interior/exterior,ma intereseaza sa aiba piese ieftine care nu necesita o mare pregatire in mecanica pentru a fi montate.Pe scurt,o masina la care pot sa procur piese cu putini bani si sa le pot asambla usor dar si sa reziste ceva timp.Acestea ar fi niste motive pentru care nu mi-am luat Golf.

le procuri si la opel , dar cati bani dai atata face... Smile
  • emoboy

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Nici in ruptul capului nu am vrut sa imi iau logan.Lasand la o parte plasticurile care scartaie si ma enerveaza,tot nu mi-as fi luat.Sa nu mai zic ca are un consum mai mare,piesele,nu stiu,(cam proaste din cate am auzit) si nu sunt foarte ieftine.Si cred ca tot la brend-ul Opel am sa raman in continuare.
  • drag00s

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2012

  • Mesaj Privat
EPoX a scris:Opel Astra Classic II vs. VW Golf 4
======================
Opel Astra Classic II - Opel Astra 1.6i 16V - 100 CP
VW Golf 4 - 1.6 - 105 CP
======================

vs.

======================

  • deleted-76099

  • Mesaje scrise: 345
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Imi place foarte mult ºi una ºi alta. Totuºi rãman la astra din simplul motiv cã nu am avut probleme majore cu ea. Piesele la astra sunt mai ieftine, deci mai uºor de intreþinut.
  • emoboy

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2012

  • Mesaj Privat
M-am uitat pe site-uri la piesele amandurora si preturile nu difera daca sunt aceeasi marca(nu originale VW sau GM).Cele originale cu cat difera?De exemplu:(nu stiu ce sa zic)pompa de apa sau un injector.
  • FBogdan

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Haideti sa nu ne amagim. VW Golf 4 a fost una din cele mai reusite masini pe care le-a facut vreodata Volkswagen si Opel Astra Classic 2 una din cele mai fiabile produsa de grupul GM (la concurenta cu Vectra B1 si B2).
Totusi, Golf 4 are parca o alura mai frumoasa, un interior mai ok, domina cam la toate capitolele de motorizare, e mai lata putin (asa am impresia) , oricum mai stabil pe curbe decat Astra Classic 2 iar din punct de vedere al fiabilitatii, ambele masini si pot lauda cu o durata lunga de exploatare fara interventii majore la service.
Singurul atu pe care-l vad eu in favoarea Astrei, este pretul de achizitie mai bun (atat de nou cat si sh) si dotari mai generoase in varianta standard la achizitia de noua. Grupul VW este renumit pt. faptul ca desi poate scoate un VW Golf la un pret competitiv pe piata, varianta de baza este o coaja aproape cheala, aproape fara dotari de bun simt cum ar fi: geamuri electrice fata, covorase, scrumiera, inchidere centralizata cu telecomanda etc). Doar la acest capitol domina Astra Classic 2 in opinia mea.
Comparand insa Golf 5 cu Astra H, se cam inverseaza rolurile, Golf-ul 5 iese pierzator si la aspect si la fiabilitate si la pret de achizitie si la calitatea materialelor folosite la interior.
Stima!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Chestionar

Opel Astra Classic II vs. VW Golf 4
Opel Astra Classic II 64%
VW Golf 4 35%
527 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR