Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • EPoX

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Capitala Moldovei - [ Iasi ]
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2004

  • Mesaj Privat
Opel Astra Classic II vs. VW Golf 4
======================
Opel Astra Classic II - Opel Astra 1.6i 16V - 100 CP
VW Golf 4 - 1.6 - 105 CP
======================

vs.

======================
Skip ads

  • EPoX

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Capitala Moldovei - [ Iasi ]
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2004

  • Mesaj Privat
Pls argumentati ... mai ales motorizarile !
  • n3v001

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Am votat Opelul mai ales din punct de vedere estetic. Golf 4 nu arata bine decit cu tuning pe el, are botul ala mic si lasat in jos, farurile mici "mioape" si formele rotunjite ii dau un aer bleg. Pe de alta parte Astra-ul are si unele unghiuri ascutite, imi plac mai ales farurile, si are o alura mai ferma.
In privinta motorizarilor...e cam acelasi lucru.
Oricum, nu cred ca ai sa vezi prea multe pareri pro Golf aici...
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
intrebare cam off-topic
- dieselurile de la vw au distributia pe curea ?
Skip ads

  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Da, cel putin 1,9 de la td si pana la ultimele au pe curea
  • Al3xius

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Astra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Am votat Astra pentru ca are o forma mai agresiva ...insa nici Golf-ul IV nu e de lepadat ! mie imi plac amandoua insa merg pe Astra ...care daca mai e si tunat e mortal ! Wink
  • Darkness

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Targu Mures, RO
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
parerea mea .. nu vorbim aici de masini tunate. eu (care am astra G) am votat Golf 4... un prieten si-a luat acuma unu .. la finisari interioare se simte diferenta. e mai misto golfu ... la puterea nu pot sa fac comparatie era un GTI cu care am mers. da oricum nici astra mea nu as dao pe un golf ... poate pe unu de 150-250cai Smile

offtopic: la astra H vs golf 5 clar castiga astra!
  • Al3xius

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Astra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Aug 2004

  • Mesaj Privat
ok...si netunata tot mai frumoasa mi se pare Astra...la exterior ! Wink
Skip ads

  • EPoX

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Capitala Moldovei - [ Iasi ]
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2004

  • Mesaj Privat
Darkness a scris:offtopic: la astra H vs golf 5 clar castiga astra!


tot off topic ... dintre o astra H si golf 5 eu asi lua golful ....
  • gaurika

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2004

  • Mesaj Privat
EPoX a scris:
Darkness a scris:offtopic: la astra H vs golf 5 clar castiga astra!


tot off topic ... dintre o astra H si golf 5 eu asi lua golful ....


tot off-topic: design-ul e 101% in favoarea Astra (nu-mi place Golful 5). Motorizarile sunt comparabile (desi am citit ca 2.0 de la Astra e (va fi si pentru publicul larg) mortal Very Happy ). Iar raportul calitate-pret iar e in fata Noul Astra.

Astra CLassic II e masina de care m-am atasat psihic ... asa ca nu aveam cum sa votez golful ... Ca aspect - Astra de departe, ca motorizare as sta in dubii ... Doar noul 1.7 CDTI sa tina la dieseluri; 1.6 tine la benzina ..
  • klax187

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1994 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
am votat golful pt ca finisajele interioare sunt mai bune si pt ca urasc spatele de la astra clasic. Fata merge dar spatele e ORIBIL.
  • gaurika

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2004

  • Mesaj Privat
e SUPERB! Smile
Skip ads

  • EPoX

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Capitala Moldovei - [ Iasi ]
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2004

  • Mesaj Privat
eu zic ca golful 5 are un spate oribil ... oricum ca motorizare asi mere pe vw pe cand la aspect si chiar interior asi merge pe opel astra
  • GabyOpel

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2005

  • Mesaj Privat
eu zic ca golful e superior.. dar tinand cont ca golful pe care l`am condus era din 2002 (1.4 benzinar) si un opel astra g , 2000 (diesel) e totusi o diferenta nu atat la motor cat la design interior total favorabil golfului.. si exterior e cam egalitate... daca ar avea golfu lampile spate mai lungi in interior... ar fi f misto..
  • pratmin

  • Mesaje scrise: 401
  • Locatie: Comanesti
  • Masina: Agila 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Astra +++ pentru estetic, VW+++ motorizare, fiabilitate.
Per total +++Astra, care sta bine si la fiabilitate si raportul pret/calitate
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
1. Golf-ul din poza este varianta americana.
2. Astra Clasic II este facuta in Polonia si in ideea reducerii costurilor s-au eliminat unele componente.

Golf-ul este banal dar bun, Astra este mai dinamic, dar are fiabilitate mai slaba.

Raportata calitatea la pret, Astra castiga, insa calitativ Golf-ul este deasupra.
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Am votat Astra.
Apreciez si Golful, dar Golful, ca de altfel toata gama W a urcat nejustificat de mult preturile. Atat la achizitie cat si la piese+service.
Referitor la Golf, am citit candva o parere a unui inginer de auto.
Suna cam asa.
Golf I a fost o masina facuta de entuziasti. A fost o masina mica, ieftina, usoara, puternica, rapida, simplista, usor de intretinut si reparat.
De la Golf II incoace s-a exploatat marca de Golf din motive pur financiare. Nu au mai contat obiectivele primului Golf I.
Acum, Golful are foarte multe dotari, dar a devenit o masina exagerat de scumpa. Inscriptia "Golf" a urcat pretul masinii cu min. 30%.

Ganditi-va la vechea broscuta. Ce a fost initial si ce a ajuns acum.
Tot pe aproape e si Passat-ul.
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Deºi iniþial am vrut sã-mi iau golf dar banii nu mi-au ajuns ºi am luat un vectra 95 totuºi rãmân un împãtimit al golfului. Chiar dacã supãr golful e golf atât din punct de vedere al motorizãrii cât ºi al esteticului. Mie îmi place mai mult decât astra. Am mers cu golf IV ºi nu mi s-a pãrut diferenþã decât la direcþie faþã de a mea chiar am rãmas surprins de tehnologia folositã de cei de la golf în 99 faþã de cei de la opel în 95. Menþionez cã era un sdi. dar mã aºteptam la mai mult din partea lui.
  • amarius7

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie:
  • Masina: Astra 1.4l twinport
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Eu am avut Golf IV 1.4l 75CP pe care l-am vandut si am luat Astra Classic II, 1.4l, 90CP.
Votez Astra classic II.
Motor mai bun , mai fiabil, cu distributie variabila, aceeasi tinuta de drum, aceeasi functionalitate la interior si grija a ansamblarii dar materiale mai slabe calitativ.
Golful mi-a mancat zilele cu consumul, era cam puturos si greoi (exact ca in poza) - am si o Supernova si nu statea Golful IV in fata niciodata (masini la acelasi numar de km).
Fiabilitatea Golfului a fost mult sub asteptari. 0 - 100000km la Supernova reparatii de 2000ron (toba finala, 3 rulmenti, 2 capete de bara, 1 senzor arbore cotit) inafara de consumabile, iar la Golf IV 0-100000km (placa de presiune cu disc de ambreiaj, soc-debitmetru, electromotor, vitezometru - nu stiu ce senzor la roata fata stanga) nu mai spun pretul ca daca ma apuc sa calculez ma enervez. De aceea Supernova traieste acum alaturi de opelas(au si aceeasi culoare) si golful a fost maritat. lol
  • amarius7

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie:
  • Masina: Astra 1.4l twinport
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Eu am avut Golf IV 1.4l 75CP pe care l-am vandut si am luat Astra Classic II, 1.4l, 90CP.
Votez Astra classic II.
Motor mai bun , mai fiabil, cu distributie variabila, aceeasi tinuta de drum, aceeasi functionalitate la interior si grija a ansamblarii dar materiale mai slabe calitativ.
Golful mi-a mancat zilele cu consumul, era cam puturos si greoi (exact ca in poza) - am si o Supernova si nu statea Golful IV in fata niciodata (masini la acelasi numar de km).
Fiabilitatea Golfului a fost mult sub asteptari. 0 - 100000km la Supernova reparatii de 2000ron (toba finala, 3 rulmenti, 2 capete de bara, 1 senzor arbore cotit) inafara de consumabile, iar la Golf IV 0-100000km (placa de presiune cu disc de ambreiaj, soc-debitmetru, electromotor, vitezometru - nu stiu ce senzor la roata fata stanga) nu mai spun pretul ca daca ma apuc sa calculez ma enervez. De aceea Supernova traieste acum alaturi de opelas(au si aceeasi culoare) si golful a fost maritat. lol
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Chestionar

Opel Astra Classic II vs. VW Golf 4
Opel Astra Classic II 64%
VW Golf 4 35%
527 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR