Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • toma_marius

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 y17dt isuzu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Da , chiar te intreb, mai esti roman ?mai lupti ,pentru ideile neamului asta, pentru ce au murit atatia pana o dinioara, mai continui sa crezi , mai ai speranta ........... si te rog nu ma face idealist sau visator caci nu sunt, sunt doar un om ca si tine care sa saturat de batjocura care sa saturat sa duca gena capului plecat , marlania si altele in sange .....
Nu stiu poate ca o spun deoarece sunt prea dezamagit de ce este in jurul meu in acest moment , poate ca sunt dejamagit ca ajung si eu sa ma pierd in noianul asta de jeg pe zi ce trece , poate ca ma simt murdar mult prea murdar, poate ca sunt obosit , poate ca ...
Nu ca am invatat istorie dar de multe ori stau si ma intreb daca romani au inventat stiloul, cibernetica,insulina,zborul cu reactie ,prima enciclopedia a religiilor, am ras de mortii nostri, nimeni nu a aparat 4 lovituri de penalty consecutiv,stiluri de arhitectura ,arta, oina ..... eu ce am facut pentru rahatul asta de tara ?, tu ce ai facut pentru acelasi rahat ?, e desucheat oare sa mai fim nationalisti ?
Incearca sa fii onest cu tine iar raspunsul tau va face bine.
Skip ads

  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Eu sunt roman, si sunt mandru.
  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Eu am urmatoarea teorie :
Omul e facut sa se asocieze in grupuri si sa intre in concurenta cu alte grupuri pe diverse topicuri.
Exemplu :
In familie barbati vs femei cand e vorba de spalat rufe sau dus gunoiul
In bloc scara A vs scara B cand e vorba de cine are scara mai frumoasa mai vopsita etc
In cartier Blocul X vs blocul Y cand e vroba de cine are gradina mai frumoasa etc
In tara Orasul X vs Orasul Y cand e vorba fie de meciuri de fotbal fie de alte criterii
Pe continent tara X vs tara Y cand e vorba de putere armata, economie etc

Alte criterii :
Opelisti vs VWisti
Motociclisti vs Automobilisti
X vs Y

Astfel orice crtiteriu de asociere intr-un grup va crea aceste grupuri si se va crea concurenta cu alte grupuri pe acelasi criteriu dar cu valoare diferita. Conflictele ce apar la scara mare apar si la scara mica datorita nevoii umane de apartenenta la grup si de concurenta cu grupurile similare.

Concluzie :
Dupa parerea mea nu exista romani, americani, englezi, chinezi ci exista OAMENI iar o linie imaginara pe harta nu ma face sa simt nevoia de apartenenta la grupul "de partea asta a liniei" si sa intru in concurenta cu "partea cealalta a liniei". Faptul ca o parte a liniei e administrata de niste "institutii" si ca se numeste Romania sau China sau USA nu ma incalzeste cu nimic si nu ma face sa simt sentimentul de patriotism. Daca ma nasteam de partea cealalta a liniei nu inseamna ca eram altfel. Mi se par complet stupide razboaiele din perspectiva asta.. in care mor foarte multi oameni pentru o dunga pe harta.. De ce trebuie sa omor pe vecinul ungur sau el pe mine pentru o linie pe o harta ?

Asadar nu simt nici o placere sau un sentiment de apartenenta la grupul Romania pentru ca un membru al aceluiasi grup a inventat ceva nemaipomenit sau ca stramosii nostri au luptat cu turcii si cu alte neamuri.. Ce a fost si ce este sunt lucruri total diferite.. De ce nu m-as simti mandru si de o inventie a unui american ? Nu e tot om ? Daca erau extraterestii pe Marte nu trebuia sa ma simt bine ca sunt pamantean si ca pamantenii au inventat motorul cu reactie ? Dar daca extraterestii din alt sistem solar existau ? Nu trebuie sa ma simt mandru ca extraterestii de pe marte au inventat warp drive ? Prin urmare nu ma simt legat de aceasta parte a liniei decat prin faptul ca aici am familia si prietenii..
  • petrecila

  • Mesaje scrise: 1,096
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@Slick nu te-as contrazice in totalitate, insa sunt cateva puncte care nu prea iti dau voie:
- respectul pentru idealurile si sperantele inaintasilor care au varsat sange pe acest pamant (ultima varsare e contemporana, acum in 89).
- respectul pentru locul de bastina care face legarea "de glie" pana la moarte. Intreaba-i pe astia de stau ca boierii pe afara dar sunt bolnavi de locul de unde au plecat. E groaznic.
- considera ca cineva intra la tine in casa si incearca sa-ti impuna o traiectorie de viata si ce sa faci la tine acasa. Nu il dai afara? Daca intamplator acest spatiu e locul tau de bastina, tara ta pana la urma cred ca reactia ar fi cam la fel. Cat timp exista popoare, grupuri mari care vorbesc aceeasi limba, exista teritorii. Lupta pentru teritoriu este o gena a omului, ca si a animalului de altfel. Parerea mea. Pragmatismul tau insa nu este de lepadat pentru ca de fapt asta se doreste, pierderea identitatii individului si transformarea sa intr-o unealta. Se preconizeaza guvern mondial si indivizii purtatori de cip de la nastere. Cred ca nu ai nimic impotriva, ba chiar cred ca-ti place. Iarasi, parerea mea.
Skip ads

  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
- Nu cred ca in mesajul meu scrie undeva ca nu respect faptul ca inaintasii au varsat sange pentru ca mie sa imi fie bine azi (pentru ca m-am nascut aici) dar la fel de mult respect orice inaintas al oricarei natii care a varsat sange ca urmasilor sa le fie mai bine. Asta am vrut sa subliniez ca nu ma simt legat doar de stramosii nostri ci de toti.. in totalitatea lor.
- legarea "de glie" se face prin obisnuita si prin locul unde ai copilarit si ai multe amintiri. Daca iei un copil mic si il duci in alta tara acolo o sa se simta la el acasa.. Eu ma simt legat de locurile unde am amintiri indiferent ca se numesc ca sunt in Romania, Europa sau Pamant sau de ce grup apartin aceste locuri.
- Exista tari in care se vorbesc limbi diferite.. nu cred ca asta e un criteriu de separatie si anume ce limba am fost invatat cand am fost mic..

Eu nu ma consider ploiestean, prahovean, roman, european ci ma consider om, la fel cum ii consider pe toti si toti ar trebui sa aiba drepturi egale si nu pentru ca s-au nascut pe o parte a unei linii pe o harta.
Spune-mi tu, ce identitate ai tu ca si individ, si in ce fel eu nu am eu acea identitate si sunt transformat intr-o unealta ?

Iarasi nu vad unde in mesajul meu scrie ca sunt de acord cu manipularea in masa in scopuri negative... insa nu sustin asa ceva. Pur si simplu am spus ca toti suntem oameni indiferent pe ce parte a unei linii de pe o harta ne-am nascut si trebuie sa fim tratati la fel.

Tu daca te nasteai in arabia saudita mai aveai respect pentru stramosii romani ?
  • toma_marius

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 y17dt isuzu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Stau si ma intreb de ce trebuie sa am eu respect pentru altii cind altii nu respecta tara si nationalitatea mea religia si restul , de ce ?, si aici intra multe categorii pe care noi romanii le suportam cu stoicism, eu de exemplu am devenit nationalist si asa o sa mor, macar am un crez.
  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
toma_marius.. ce legatura are una cu alta ?
Tu spui defapt ca daca eu nu cred in teoria nationalista sau in religia ortodoxa nu sunt un om demn de respectul tau ?

Aceeasi intrebare ti-o adresez si tie. Daca te nasteai arab mai erai nationalist roman si mai credeai in religia ortodoxa ? Presupun ca raspunsul este nu.. prin urmare la ce conteaza locul unde te-ai nascut pentru a iti influenta credintele si in special respectul fata de alti oameni bazat strict pe apartenenta de o parte sau alta a unei linii pe o harta?

Ai mai mult respect fata de un roman decat fata de un chinez doar pentru faptul ca e de aceeasi parte a liniei cu tine si crede in aceeasi religie? Ma scuzi dar mi se pare foarte discriminatorie gandirea de felul asta si foarte neproductiva.
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Suntem un neam fara obiectiv, plictisit de viata, multumit sa traiasca cu cat mai putin. Si daca maine se va pune un impozit forfetar pe persoane fizice, nimeni nu va comenta nimic. Ne calca toti in picioare, toti ne cred hoti, inculti, tigani.
Singurul lucru care ma face fericit sa sunt roman este faptul ca nu m-am nascut in Africa sau in alte locuri mai mizere.
In situatia actuala, totul se judeca la nivel mondial: "Cine na da gaze? Atunci ce conteaza cine moare si cine nu..."
98% dintre noi stam pe forumuri si scriem la tot felul de subiecte, 2% dintre noi fac ceva pentru tara asta. Si atunci ma intreb: Mai suntem romani?
Degeaba esti nationalist daca nu arati. Va spun ca si eu unt fotbalist, handbalist, pilot de formula 1. Si cel mai important in timpul liber sunt opelist.
Skip ads

  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Sunt bucuros ca m-am nascut roman pe aceste meleaguri si nu mai rau, gen prin china, africa centrala, unele parti din america de sud si alte cateva locuri de pe glob.
In afara de asta, nu am de ce ma crampona de sentimentul asta nationalist atata vreme cat simt ca nu apartin multora din obiceiurile, mentalitatile, stilul de viata de aici...
Stimez conceptele si modul de trai occidental, organizat, civilizat, ordonat, fiecare stiind ce are de facut si vazandu-si de treaba pentru el, aproape robotizat ar spune unii...tolerant (chiar si de fatada)
Asa cum foarte bine zicea SLICK, nu cred ca aduce nimic bun impartirea asta pe grupuri cu potential concurential la modul rau (concurenta pozititva aduce progres), desi sunt constient ca e genetic. Sunt pentru OAMENI si nu pentru romani, germani, chinezi, etc; nu are nici un rost...
Pentru inaintasii care s-au luptat, au varsat sange, au scris pagini de istorie, etc, am toata stima pentru ca, asa cum vedeau ei atunci in viziunea lor, au facut CEVA, au incercat macar sa realizeze chestii; sau macar asa ni se inoculeaza noua acum. Si cel mai mult ii respect pentru ca mi-au inflacarat imaginatia de copil si adolescent. Dar cam atat
In rest, vreau sa fim toti OAMENI, sau PAMANTENI si abia astept guvernul mondial sau extraterestrii aia care probabil doar ei ne vor putea uni pe noi, locuitorii cei dezbinati ai unei infime planete din Univers.
Nu cred ca are mare legatura nationalitatea (care e o gaselnita artificiala, dupa mine) cu locul fizic unde te nasti. Din cauza misculatiilor pur politice eu, nascut aici, roman cica, desi poate am toate calitatile necesare, nu ma pot bucura din plin de confortul, de beneficiile traiului in alte parti, sub alte stiluri de conducere, decat greu, foarte greu...alte 'nationalitati' au aproape interzis la asta, vezi africanii, etc; si noi stam binisor; ce sa mai zic de evrei in timpul WWII, de albanezii de prin spatiu Yugoslav, de alte atatea atrocitati inventate de oameni doar de sub pretextul unei asa zise apartenente la o grupare, fie ea etnica, religioasa sau de alta natura.
DE CE toate astea? de ce as fi eu mai mandru ca un roman a inventat insulina decat ca un chinez a inventat praful de pusca sau un rus rachetele balistice (fara de care nu aveam sateliti, deci nici GPS - SIC!)
Poate ca chestia asta cu nationalitatea si apartenenta la un grup etnic era buna acum ceva sute sau mii bune de ani, cand stateai si tu linistit si te atacau niste nomazi lenesi sa cultive sau sa construiasca care preferau sa prade si sa jefuiasca; de, pe atunci nu erau 'Drepturile Omului'. Si atunci ca sa faci fata, trebuia sa te aduni mai multi, sa devii o forta numerica si organizata. Iar organizarea se facea cel mai bine daca membrii grupului constientizau ca fac parte din aceeasi identitate, ca se regaseau sub acelsi ideal. Si de aici nationalitatile.
Consider ca in prezent chestia asta nu numai ca nu-si mai are nici un rost, dar este si un factor care ne cam opreste de la progres si evolutie pe noi, OAMENII de pe TERRA.
Pe principiul eu sunt roman, tu chinez, eu opelist, tu bmw-ist, ar trebui sa mergem mai departe: eu sunt nokia-n tu samsung-ist, eu corporatist, tu lucrezi la 'stat', eu fotbalist - tu scrimeur....da...cam atat cu aberatiile...
mai bine ne-am vedea fiecare de treaba lui, actionand si incercand sa traim ca si cum ne-am afla intr-o societate perfecta...
  • teodor

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Mai esti ROMAN ? raspuns , DE CE ? te ajuta undeva , cumva , nu cred , ba mai rau , sar pe tine , iti dau in cap , te injura si restul (am patit-o) si cu parere de rau spun ca Da sant roman dar nu se merita sa o recunosti si nici macar sa o spui ! (parerea mea personala)
  • mihdoi

  • Mesaje scrise: 726
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2006 Z16XEP 77kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Nu cred ca are mare legatura nationalitatea (care e o gaselnita artificiala, dupa mine) cu locul fizic unde te nasti. Din cauza misculatiilor pur politice eu, nascut aici, roman cica, desi poate am toate calitatile necesare, nu ma pot bucura din plin de confortul, de beneficiile traiului in alte parti, sub alte stiluri de conducere, decat greu, foarte greu...alte 'nationalitati' au aproape interzis la asta, vezi africanii, etc; si noi stam binisor...

Perfect de acord. La misculatiile politice as adauga si pe cele ale mass-media, care are un foarte mare impact asupra oamenilor (mass-media).

S-ar putea sa ma contarzic insa in afirmatii, atunci cand intreb: de ce grupuri etnice ce-si duc traiul (bun, rau) intr-o tara, vor sa se separe atat politic cat si teritorial? La ce bun aceste enclave? Asta ar insemna sa apara provincia harnicilor, a puturosilor, a imputitilor...samd. Chestiile astea chiar depasesc puterea mea de intelegere Shocked
Stiu! Imi veti spune ca exista anume interese ale unor politicieni. Dar oamenii, de ce sunt OAMENI pentru unii si oameni pentru altii? De ce se duc ca turma dupa acesti politicieni? Castigul lor final va fi nul. Cred ca nici un studiu aprofundat al filozofiei si al logicii nu ar reusi sa-mi dea raspunsuri.
Singurul raspuns pe care mi-l pot da, este faptul ca in unii este mai puternic instinctul animalului din care se presupune ca ne tragem. Asta se vede in orice imprejurare (magazine, trafic, in natura la picnic, etc) in vaiata de zi cu zi.
Iar ceilalti, muuuult mai putini la numar, ce-i drept, sunt constienti de existenta instinctului si stiu cum sa-l inabuse, astfel incat sa iasa la suprafata numai bunatatea din ei.

Cu toate ca acest subiect, ca atatea altele de la Discutii generale, este foarte generos in ceea ce priveste schimbul de idei, inchei aici, multumindu-ma sa il citez tot pe indy:
Consider ca in prezent chestia asta nu numai ca nu-si mai are nici un rost, dar este si un factor care ne cam opreste de la progres si evolutie pe noi, OAMENII de pe TERRA.
...mai bine ne-am vedea fiecare de treaba lui, actionand si incercand sa traim ca si cum ne-am afla intr-o societate perfecta...


LE Si da! petrecila are dreptate. Cand ma duc la cineva, respect regulile casei. Ca la hotel! Ca in societate, legile!
Reciproca e valabila.
Si un guvern (societate la nivel) mondial, ar duce inevitabil la centralism. De care abia scaparam. Poate altii, de pe alte meleaguri ar fi dornici sa-l experimenteze... Wink


Ultima modificare facuta de mihdoi la Joi 16 Apr, 2009 2:29 pm
  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Nu vreau sa supar pe nimeni. Dar suntem aici din cauza celor care ii pupa in cur pe straini.
Skip ads

  • calfianu

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Nici eu nu as vrea sa supar pe nimeni....
….daca mai sunt roman....
prima vizualizare mi-a adus un zimbet chinuit in coltul gurii si m-am intrebat cine ar mai fi putut intreba asa ceva in zilele noastre. Sa fie oare un om care isi traieste a doua tinerete avind inca treze in constiinta sa imagini cu oameni remarcabili pe care i-a dat acest pamint de-a lungul timpului? Sa fie un ratacit prin europa cu un contract IT sau constructii si care nu se regasea pe unde umbla? Sa fie oare un tinar al generatiei interntului bombardat acum de informatii si mintea lui sa incerce sa separe graul de neghina...
Mi-a adus apoi in minte intrebarea stupida pusa de Constantinesc lui Iliescu (niciunul nu sunt domni) in timpul campaniei electorale cind Conventia Democrata a si castigat. „Domnule Iliescu (astia se periau si se mai perie inca), credeti in Dumnezeu?” Este in faza cu intrebarea „mai sunteti roman?”.
Eu i-as fi cerut lui Costantinescu sa-l defineasca pe Dumnezeu si apoi i-as fi spus daca cred sau nu in asa ceva. Asa si acum ce mai inseamna sa fiu roman?
Pentru ca trebuie sa traim in prezent, nu m-as duce prea mult in spate la singele varsat de generatii si generatii pentru o palma de pamint, nici la geniile trecutului din stiinta, inginerie si arta pentru ca este trecut si acele lucruri puteau defini Romania acelor vremuri. Ce insamna roman in aceste vremuri, acum, in prezent?
Sa fi precum solul, apele, subsolul, petrolul si carbunele o resursa a acestei tari pe care un management dement o administreaza pentru a-si spori averea? Nu conteaza de unde vine banul, si nu este nimic sfint pentru a fi pastrat. Totul este de vinzare. Pretul sa fie corect.Pentru ei. Si tributul pe care il plateste „resursa umana” sa fie la maximul suportabil.
Sa fi „resursa umana” care trebuie incarcata cu atat cit poate duce, nici mai mult pentru a nu-si lua lumea in cap si a pleca unde vede cu ochii sau eventual sa-si puna streangul de git, dar nici mai putin pentru ca acesta insemna „utilizarea ineficienta a resurselor” si pofitul din buzunarele din ce in ce mai adinci nu mai este suficient?
Sa fi oare alegatorul care incepe in sfirsit sa ivete ca nu exista alternativa, si ca diferiti catindati nu reprezinta altceva decit diferite masti ale aceluias rol, ca nu exista stinga si dreapta decit la nivel de declaratii pentru ca toti nu cauta decit afaceri cu statul pentru ca acest lucru este cel mai legal furt?
Sa fie romanism acceptarea de catre un popor ca 100% din ceea ce reprezinta Parlament sau Guvern sa poata fi foarte bine reprezentanti ai faunei de la Aiud, Gherla, Codlea ? Ne este bine ca analfabeti cu 2 clase sa ne conduca orasele ? Ne este bine ca imbecili din ministerul sanatatii sa poata decide cine merita sau nu sa beneficieze de bani de la stat pentru a se puta trata in strainatate sa nu dea coltul prematur pentru ca la noi sistemul sanitar este varza? De ce ne trebuie retea de autostrazi, Britney Spears la TV, NATO, UE, de ce sa ne lasam oasele prin Afganistan, daca Cuba si China, tari demonizate in toata media ofera niste garantii de sanatate peste ceea ce ofera RO ?
Sa fie oare omul modelat de o reforma a educatiei care pare sa fi reusit, astfel incat tot ceea ce era ridicol si jenant de trist la bizonul american (care stiti ca nu stie care este capitala statului vecin, sau ca in lumea asta se vorbeste si alta limba decit engleza) a devenit un lucru obisnuit la bizonul roman ?
Sa fie oare romanul acea creatura care dupa 8-10 ore de munca, sa simta nevoie acerba de circ, amplificat cu una mica (da' sistematica) si de lipirea de ecranul (LCD sau plasma musai, ca doar nu lucreaza pe nasturi) televizorului care ii serveste violuri, incesturi, crime, care sa-i masese intr-un mod pe care il pricepe usor circumvolutiunile ? Televiziunea nu educa, ea exploateaza la maxim nivelul de cultura si civilizatie a auditoriului. Pentru audienta televiziune iti da ceea ce vrei sa vezi, nu iti da ceea ce ar trebui sa sti (sau ceea ce guverantii vor ca tu sa sti). Nu Adi Minune a fost facut vedeta de televiziuni, ci Adi Minunte a facut o televiziune vedeta. Pentru ca muzica de talcioc a ajuns pe micile ecrane. Iar viata a devenit un talcioc.
Sa fie romanism autentic competitia cu vecinul caruia ii dorim sa-i moare capra sau sa-si faca praf BMW-ul sau sa sa ia HIVde la pramatia aia blonda...
Romanii sunt acei oameni care traiesc pentru rata la masina si pentru gratarul din weekend si care transforma orice colt de „iarba verde” in spalatorie auto, spatii de auditie muzicala de calitate iar la final rampa de gunoi ?
Sa fie oare romani oamenii care ajung sa vada Madridul, Roma, Nurnbergul si Parisul dar care de sarbatori vin in Romania sa „se distreze” pentru ca prostii aia nu stiu sa se distreze, ca daca urla muzica mai tare vine politia la usa. Le place cum arata toate aceste orase, dar nu poate sa inteleaga cum au ajuns aceste orase sa arate asa, ce inseamna respectul pentru vecin, unde incepe si unde se termina libertatea lui. Toate acestea ii fac pe nemti, francezi, italieni prosti, ingusti, oameni care nu stiu ce este distractia....
....
....
Asa cum o picatura de ulei de motor ars face nepotabila citeva zeci de litrii de apa, cit de mare ar trebui sa fie oceanul virturiilor acestui popor astfel incat aceste mici rahaturi sa treaca neobservate.
Ca sa concluzionez, raspunsul la aceasta intrebare este „aaaaaaaaaaaah .... nope”
  • zapartanioan86

  • Mesaje scrise: 298
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 2001 ecotec
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2007

  • Mesaj Privat
DA! sunt roman, de fiecare data cand ma duc in concediu prin stainatate spun cu mandrie ca sunt roman si niciodata nu am intampinat probleme sau nu mi-am facut de ras tara in care m-am nascut si traiesc, pentru cei care nu va place aici sunteti liberi sa plecati ca lumea-i mare. SUNT ROMAN SI MA MANDRESC CU ASTA!
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Sint roman si imi pare rau ca m'am nascut in romania . Romania, tara in care neamprostia, marlania, proasta crestere, lipsa de educatie, ... au fost ridicate la rang de arta, sint promovate in massmedia si au devenit parte integranta si inseparabila din cotidian. Atunci cind contesti si atragi atentia asupra acestui flagel adinc infipt in fiinta populara esti contestat si respins la rindul tau de marea masa a mirlanilor . Trist dar adevarat ... Daca as mai avea inca odata 20ani n'as ezita nici macar o secunda sa parasesc tara, autoexilarea e mai putin dureroasa prin comparatie cu asistarea neputincioasa la prabusirea morala a unei natii .
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Ce e aia "oina", vreun dans la moda Rolling Eyes Embarassed
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR