Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • cristicojo

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2005 Z19DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salutare. Smile
Am fost sa imi schimb placutele de frana pe spate (mi-am cumparat placute Mintex); la roata stanga spate totul a decurs normal, dar la roata dreapta, probleme: pistonasul acela nu este actionat de cablul de la frana de mana, adica la frana de picior se blocheaza discul de frana, dar la actionarea franei de mana, nu se intampla nimic. Poate afecta in timp buna functionare o franei de picior?
Am dat jos etrierul de pe masina, pistonasul este ok, garnitura este buna, numai ca la actionarea manuala a bratului acela (pe care il trage cablul de la frana de mana), pistonasul se misca f. f. putin (aprox. 1 mm).
Am vorbit la un magazin de piese auto si mi-a recomandat un chit de reparare pt problema mea.
Voi ce parere aveti? Se poate repara in vreun fel, ca de un etrier nou nu am bani acum. Ma gandesc ca poate este ceva rupt pe acolo. Sad
Multumesc.

PS: am cautat pe forum, dar nu am gasit o solutie
Aaa, inca ceva, poate ajuta: masina are ABS, ESP.
  • crystyxcw

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Aceeasi problema o am si eu la o vectra c din 2003, dar cu etrierul de pe dreapta, poate ne spune si nou cineva o solutie de remediere Smile. Eu merg asa cu ea de vreo 20k si nu am alte probleme.
  • cristicojo

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2005 Z19DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Dar ai avut vreodata probleme cu franarea (ti-a fugit spatele la o franare mai brusca,....).
La mine, nu sunt probleme la franarea (din pedala) mai brusca, dar daca trag in mers frana de mana - nici un efect (se infraneaza, dar putin).
Chiar si de pe loc, daca trag tare frana de mana, bag in viteza si plec usor, masina merge (mai greu, dar merge) - ar fi trebuit sa imi intre intr-un usor balans si sa nu plece, nu?
  • crystyxcw

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Nu am avut si nu am probleme cu frana de picior, ABS-ul functioneaza normal, Esp-ul la fel, cand trag frana de mana se blocheaza doar roata de pe partea stanga, pot sa plec de pe loc dar cu o roata blocata Smile ,daca am frana trasa. In rest totul este normal. Daca ai frana de mana trasa nu ar trebui sa pleci de pe loc sau cel putin rotile de pe spate sa fie blocate, si automat se face si acel balans.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR