Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
rudareanu a scris:a mea consuma intre 9 si 10 % consum mixt, destul de sportiv, motor Z16SE 2002, 70.000 km.
mi se pare un pic cam mult, macar ma linistesc cand vad ca si la altii consumul e mare.
daca o sa renunt la opel, o sa fie doar din cauza consumului.


LOL...asta chiar a fost buna
Iti propun sa treci pe BMW sa vezi acolo consum .... Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Skip ads

  • rudareanu

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2006

  • Mesaj Privat
florinike a scris:LOL...asta chiar a fost buna
Iti propun sa treci pe BMW sa vezi acolo consum .... Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing


nu ti se pare mare asemenea consum la o masina cu 85 CP??? + motorul de 1.6
o faza ciudata .. fac un concurs cu cineva pe vreo 70 km de curbe si imi statea acul turometrului intre 4000 si 6000 rpm. fac media de consum pe kilometrii aia si imi iese 9,2 %.
sa ii dau tot timpul in gura ? sau ce sa inteleg de aici ?
  • Mandula

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Mie imi ia vara cca 8.5% in Bucuresti la mers normal (acum, ca in prima mie a luat 10% !!).

Asta iarna a luat pana catre 11-12 % pe gerurile alea de -20*C. Au contat, in defavoarea consumului, atat distanta scurta de parcurs (3 km pana la serviciu), cat mai ales aglomeratia crunta din centru.

In extraurban, la 110-120 km/h, ia cam 6-6,5%, la mers constant si fara bruscari. La 130 km/h cam 7.5 - 8 %, iar la 150 km/h un pic peste 9%.

Am cca 8000 de km pana acum, se zice ca s-ar mai "lasa" pana catre 15.000 km, inclusiv dpdv al consumului. Asa sa fie, sau e folclor ?
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
rudareanu a scris:
florinike a scris:LOL...asta chiar a fost buna
Iti propun sa treci pe BMW sa vezi acolo consum .... Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing



o faza ciudata .. fac un concurs cu cineva pe vreo 70 km de curbe si imi statea acul turometrului intre 4000 si 6000 rpm. fac media de consum pe kilometrii aia si imi iese 9,2 %.


Pai ...nush ce sa zic....teoretic ar trebui cand mergi cu ea in ture sa consume ...probabil ca erai cu treapta superioara de a consumat asa......

Anyway...ca sa mergi la consum urmeaza urmatorul plan.Cauta datele tehnice ale masinii , cauta cuplu maxim la cat e , si incearca sa schimbi intotdeauna la cuplu maxim sau sa mergi in plaja de cuplu maxim.
Ex: motorul meu are cuplu maxim la 2800, eu schimb la 3000.....daca in a 3a am 53 de Km la 2800 de km eu prefer sa merg cu 2900-3000 de ture cu a treia decat sa merg cu 1800-2100 cu a 4a.
Cu mersul asta din cuplu in cuplu mie imi iese in Buc chiar si 7.5 in oras. Monopunct, motor de 60 de cai.
Ce parere ai de asta Laughing
Skip ads

  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
florinike a scris:Ce parere ai de asta Laughing

Ca nu prea mergi cu masina la ore de varf.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
am si eu o Astra G Caravan, 1.6, 8 valve, din 2001
am avut niste probleme cu ea, de cand am luat-o (luata de second)... mai intai a fost dus termostatul, (si aveam consum de BMW, 10% pe exterior, cu condus pasnic, maxim 110 km/h), am shimbat termostatul, am schimbat filtrul de aer, consumul s-a imbunatatit, am ajuns la 6.9 condus sportiv (max 120-130 km/h), totusi, mi se pare cam mare, pentru ca in documentatiile gasite pe Vauxhall.com zice la z16se(motorul care il am eu) ar trebui sa pape, la cutie manuala, 5.7-5.8.
In plus ma intriga faptul ca acum 2 ani, cu un Astra F (cred ca F sunt cele de prin '92), oricat mi-am dat silinta (croaziera la 130-150 km/h) nu am reusit sa scot mai mult de 6.7%.
Din experientele voastre, pana la urma, care ar trebui sa fie consumul la drum intins? ala din oras ma intereseaza mai putin, ca oricum, in oras merg pe distante scurte, abia apuca sa se incalzeasca motorul, si in plus nu am rabdare sa numar cat stau la semafor si ma uit cum incurca politistul circulatia......
Si alta intrebare, care e temperatura de functionare a motorului? dupa ce am schimbat termostatul, motorul imi sta la 82-85 grade... din cate stiam eu ar trebui sa stea undeva aproape de 90....
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
se pare ca noul termostat nu e asa de bun.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
se pare ca noul termostat nu e asa de bun


Chiciuc, poti te rog sa detaliezi?
Skip ads

  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
la Opel:
- temp uleiului 80 grade;
- termostatul deschide la 92 si complet deschis la 107;
- punctul de fierbere ~130;
Indicatorul lichidului de racire, are rol informativ, daca vrei se poate masura astfel incat sa-ti dai seama in ce stare e senzorul de temp.
Spuneam ca nu e prea bun termostatul, poate se deschide prea devreme, sau nu inchide complet. Astfel pana se incalzeste motorul, trece un timp mai mare. Sau la viteze mari sau frig afara iti creste consumul.
Ar trebui sa ai vedere si o posibila eroare de masurare a carburantului.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ar trebui sa ai vedere si o posibila eroare de masurare a carburantului.

Masurarea s-a facut conform urmatoarei proceduri:
-plinul pana cand nu mai poti baga nimik (cum apesi clapeta de la pompa, cum decupleaza)
-condus ~600 km (pentru a diminua eventualele diferente de alimentare)
-plinul facut conform pasului 1
Spuneam ca nu e prea bun termostatul, poate se deschide prea devreme, sau nu inchide complet. Astfel pana se incalzeste motorul, trece un timp mai mare. Sau la viteze mari sau frig afara iti creste consumul.

bag piciorul, sa il skimb iar? nu e vorba de termostat, ala e 40 RON, dar ma costa aproape 100 RON skimbatul (cica e in spatele curelei de distributie, trebuie dat jos cureaua, alea alea...)
O sa ma duc la magazin, sa vad ce scrie pe termostat (nu am fost inspirat sa pastrez cutia lui....)
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
- cand faci plinul sa il faci de la aceeasi pompa (fiecare pompa are o abatere +-, de obicei in -)
- cand se schimba termostatul se verifica si daca trece apa cand e inchis. Bun, e nou, e original, ca produsele compatibile de obicei sunt inferioare calitativ, sau cel putin nu au aceleasi performante/calitati.
  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Lungesc discutia si cu o parere din anotimpul verii.

La Astra mea cu motor Z16SE (1.6 8 valve - teoretic econom) consumul in oras este de 9.5-10% la deplasari zilnice de cam 2 x 7 km. Afara de 6.5% la 110km/h.
Daca schimb treptele la 3500-4000 rpm (numai cu motorul cald) motorul vrea >11%.

Pot fi probleme cu sonda lambda?
As vrea o parere competenta de la un posesor de Z16SE. Multumesc.


Ultima modificare facuta de GL10PEL la Mar 05 Sep, 2006 10:05 am
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Eu zic ca e "aproape" normal... vezi insa ca nu am acelasi motor...
  • rudareanu

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2006

  • Mesaj Privat
lpedala a scris:Lungesc discutia si cu o parere anotimpul verii.

La Astra mea cu motor Z16SE (1.6 8 valve - teoretic econom) consumul in oras este de 9.5-10% la deplasari zilnice de cam 2 x 7 km. Afara de 6.5% la 110km/h.
Daca schimb treptele la 3500-4000 rpm (numai cu motorul cald) motorul vrea >11%.

Pot fi probleme cu sonda lambda?
As vrea o parere competenta de la un posesor de Z16SE. Multumesc.


si eu am un consum cam de 7,5 -8 % (media).
mi se pare cam mare, dar am inceput sa ma obisnuiesc cu ideea.
daca gasesti o "meshcherie" sa o faci sa consume 3%, zi-mi si mie te rog.
btw .. si eu schimb pe la 3500-4000 rpm.
am scos un consum de 6,25% cu schimbat la 2900-3000 rpm (3000 fiind turatia maxima in orice viteza)
  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
rudareanu, poti sa-mi spui exact ce consum ai cand mergi exclusiv in oras pe distante relativ scurte (de ex 5-7 km) mers zilnic. Merci.
  • rudareanu

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2006

  • Mesaj Privat
nu pot sa iti spun cifrele exact ca nu imi arata BC asa ceva, dar oricum e mare. eu aproximez ca undeva la 9-10%.
totusi, orasul in care stau eu are cam 7 km in total, iar eu merg cu 100/h, si nu exista semafoare.
sunt foarte multumit de opelica, cu exceptia consumului, dar consumul mai ridicat cred ca e o caracteristica generala la opel.
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
rudareanu a scris:nu pot sa iti spun cifrele exact ca nu imi arata BC asa ceva, dar oricum e mare. eu aproximez ca undeva la 9-10%.
totusi, orasul in care stau eu are cam 7 km in total, iar eu merg cu 100/h, si nu exista semafoare.
sunt foarte multumit de opelica, cu exceptia consumului, dar consumul mai ridicat cred ca e o caracteristica generala la opel.

daca la opel ti se pare ridicat apoi sa vezi 11-12 la un reno megane 1.6 Wink
  • Mandula

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Spune cineva pe alt forum ca Z14XEP montat pe Astra Classic ii ia extraurban 5.9%, respectiv 5.5%, consum facut plin la plin pe 2 drumuri lungi efectuate recent (Pitesti - Buc. - A2 - Costinesti si retur, respectiv Pitesti - Sibiu - Deva - Arad - Timisoara si retur), in ambele cazuri partial cu AC si cu viteze de cca 120-130, dar si 160 si pe autostrada 190.

Ce parere aveti ? Mie extraurban nu mi-a coborat sub 6.5%, la mers constant si lejer pana in 110-115 km/h, chiar fara AC.
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
nu prea cred.
la mine n-a scazut sub 6 in afara .. ce-i drept am si pedala mai grea ... o ora din centrul ploiestiului pana in crangasi ( inclusiv Pod grand)
  • omdmare

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Salut; doar ce am devenit membru si imi place ca simt ca voi gasi raspunsuri aici la unele din intrebarile mele; cum sunt foarte proaspat posesor de opel, nu stiu absolt nimic. a mea prima intrebare este legata de consumul unui motor Z16SE pe astra g din 2002; din posturile voastre mi se pare ireal; masina mea nu e noua, dar a aprtinut unor cunoscuti si o stiu de buna; are 105000 km, e varianta in trei usi, si la un condus zic eu normal, mai mult pe autostrada (momentan locuiesc in olanda) nu mi-a luat sub 7.6. ceva idei?
as mai avea o intrebare legata de schimbarea distributiei, nu stiu dc aici ar trebui; si anume, cand ar trebui facuta?
multam fain
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR