Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • Bolidul

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2008

  • Mesaj Privat
De mult vroiam sa fac asa ceva avand in vedere ca merg cu masina mai mult noaptea si mai aruncam in cutia aia sau cum ii zice fel si fel de chesti si cand aveam nevoie de ele trebuia sa scot tot ce am acolo pentru a gasii ce cautam... Zis si facut ... Materiale necesare: o bucata plexiglas, un cuter, poate doua care sa taie bine, banda dublu-adeziva de buna calitate, 1,5m cablu multifilar, surubelnita dreapta si una torx, leduri (fiecare cum se descurca), banda izolir. Se da cutia jos, se traseaza pe partea superioara zona unde se va decupa si se va inlocui cu plexiglas, se taie zona trasata, se fixeaza plexiglasul cat mai fix in gaura efectuata, se lipesc toate marginile cu banda dublu-adeziva (se poate pune orice tip de scoci). Urmatoarea operatie este scoaterea scrumierei operatie care probabil o stiti asa ca nu o mai explic. Se dezizoleaza firul de + care vine pe becul vrichetei si se leaga un fir, se mai dezizoleaza firul maro care vine - pe bricheta si se leaga un alt fi, cu ambele fire se "urca" sus pana la cutia cu pricina. Aici fiecare ce leduri are si adaptarea ramane la latitudinea imaginatiei fiecaruia. Eu am folosit 2 placute cu cate 2 leduri albastre care lumineaza super. Se lipesc ledurile cu dublu-adeziv de plexiglas in asa fel in cat lumina sa fie cat mai "imprastiata".

Efectul este super mai ales noaptea ...

Poze mai jos. Hristos a inviat !


































Skip ads

  • vali17kar

  • Mesaje scrise: 378
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE(EURO 4)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Interesant si ...practic in acelasi timp!Felicitari! Cool
  • daedalus

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Am observat ca ledurile tale au un efect de lanterna, adika formeaza spoturi de lumina, nu se imprastie uniform. O solutie ar fi sa sablezi pe o fata plexiglasul iar ledurile sa le montezi in masa lui( pe grosine cum ar veni). Asa s-ar aprinde uniform si ar lumina mai frumos. Am sa revin cu poze dupa modificarea proprie Smile
  • Bolidul

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2008

  • Mesaj Privat
M-am gandit si la varianta asta dar nu cred ca as rezolva mare lucru... am vrut sa dau cu jmilgher fin pe plexi pentru a reduce din opacitate dar l-am lasat asa. Ledurile nu au lupa si tipul de la care le-am luat mi-a zis ca imprastie lunima si nu o focalizeaza dar probabil este distanta prea mica de la led pana la partea de jos a cutiei si de aceea arata a focalizat.
Skip ads

  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
si pe mine ma bate gandu sa imi fac asa ceva ca arata super:) O fi vreo problema ca am deja legat de la bricheta gps-u si detectoru?
  • vali17kar

  • Mesaje scrise: 378
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE(EURO 4)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2008

  • Mesaj Privat
bazare a scris:si pe mine ma bate gandu sa imi fac asa ceva ca arata super:) O fi vreo problema ca am deja legat de la bricheta gps-u si detectoru?
Nu are nimic!Nu-i consumator mare! Cool
  • Bolidul

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Eu le-am legat pe becul de la bricheta ca sa se aprinda cand aprind pozitiile nu cand pun contactul dar asta nu este o problema poti sa legi de oriunde. Ledurile care le-am folosit eu au cam 0.7w deci consumul este neglijabil. Ma bucur ca va place si astept si de la voi poze.

Vreau sa va intreb si eu ceva. Dupa cum stiti curent in bricheta gasim numai cand contactul este in pozitia 2 daca nu ma insel adica cand se aprind si martorii in bord. Eu vreau sa o fac sa aiva curent permanent in ea sau macar pe pozitia 1 a contactului. Cam cum as putea sa fac asta ?
  • daedalus

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Bazare, te legi pe firele de plus si minus de la becul care lumineaza bricheta, nu de alimentarea brichetei. Asa acele leduri ti se vor aprinde odata cu pozitiile indiferent daca ai contactul pus sau nu.
Skip ads

  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
ok ms de sfaturi, eu ma apuc maine sa fac asa ceva Razz Dar o sa iau de la dioda 4 leduri albe sau galbene. Sa fie in ton ori cu lumina de la casetofon care e alb-mov ca la audi ori galben ca la becurile din bord. Voi ce credeti ca ar arata mai bine?
  • daedalus

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
galben dupa parerea mea, eu asa am sa le iau cel putin. Smile
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
am rezolvat ... 3 leduri galbene 12V matuite in cap cu hartie abraziva. pun si cateva poze





  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
am rezolvat ... 3 leduri galbene 12V matuite in cap cu hartie abraziva. pun si cateva poze





Skip ads

  • Bolidul

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Frumos... dar si la tine focalizeaza ... chiar foarte mult. Toata ideea este sa pui ledurile de asa natura incat sa iti "inunde" toata cutia cu lumina...
Ledurile le-ai infipt in totalitate in acel plastic, nu o sa te incomodeze cand bagi ceva acolo ? Adica acel ceva care il bagi sa loveasca in capul ledului ? Eu daia am folosit bucata de plexi dar daca nu obijnuiesti sa bagi mare lucru acolo e ok. Felicitari inca o data !
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
de obicei acolo bag portofelul si telefoanele. Ledurile ies cam 2 mm in jos din plastic. Le-am matuit cam cat am putut dar tot focalizeaza ... Nu stiu daca o sa pun mai multe ca sa iasa mai uniform, ptr ca o sa ma deranjeze prea multa lumina acolo noaptea. Oricum astept sa se faca noapte de tot sa vad cum e cu ele Twisted Evil
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat



  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
of nush ce are forumu asta de imi posteaza de 2 ori mesaju si imi da eroare ca si cum nu ar fi trimis.
  • daedalus

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
azi am cumparat 4 leduri superflux de 3mm cu 2,5 lei bucata si o bucata de 25X50cm de plexiglas cu 9 lei. Ca sa nu mai aveti efectul ala de focalizare degeaba smirgheluiti ledul ca nu rezolva nik, luati una bucata plexiglas il sablati pe o parte iar ledurile le montati pe grosimea plasticului, asa se va aprinde toata bucata de plastic , cam ca un bec cu incandescenta.
Revin cu poze dupa ce termin de mesterit Smile
  • Bolidul

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2008

  • Mesaj Privat
daedalus ai acces la vreo masinarie de sablat? Hai cu pozele !
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR