Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • nyros
  • Suspendat
  • 25 mesaje
  • din 31 Mai 2008
  • Astra 2002 y20DTH
  • Constanta
  • nyros

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Salutare la toti opelistii,de ceva vreme,adica de vreun an si jumatate de cand am avut un accident in portiera di dreapta,nu mi se mai inchide masina de 2 ori,adica o data normal si daca apas si a doua oara pe inchidere nu mai face nimik,si asta de cand am schimbat portiera intr-un service de care nu sunt multumit de loc,daca cineva stie ce ar trebui facut,poate trebuie programata inchiderea,am op-comu dar nu miam dat seama daca pot sa fac ceva cu el,multumesc mult si astept nerabdator parerile voastre,masina este un opel astra caravan 2.0 dti,y20dth,mentionez ca inchiderea este cea stok.
Skip ads

  • gugu3401

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Frontera 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2009

  • Mesaj Privat
vezi daca inchiderea din usa schimbata are sistem confort ar putea fi asta problema zic eu
  • nyros
  • Suspendat
  • 25 mesaje
  • din 31 Mai 2008
  • Astra 2002 y20DTH
  • Constanta
  • nyros

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2008

  • Mesaj Privat
cum adica sostem confort? deci tot ce a fost pe usa stramba a fost mutat pe usa noua ,doar sa nu fi pus ceva innapoi stiu eu ca nu m-am uitat,dar poate sa aiba vreun comutator ceva stiu eu ?
  • frumushel

  • Mesaje scrise: 330
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2008

  • Mesaj Privat
nu cumva ai si alarma?sa nu fie cumva vreo problema la ea
Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
scuze ca ma bag peste problema colegului ... dar am o intrebare legata de aceeasi chestie ... practic ... a 2a oara ce se mai inchide ? la G-ul meu cand inchid din cheie, prima data se inchid usile, portbagajul si portita de la busonul de alimentare ... a 2a oara daca apas butonul se aude iar ca si cum s-ar zavori ceva, dar nu stiu ce ... aveti idee ce e ? mersi
  • nyros
  • Suspendat
  • 25 mesaje
  • din 31 Mai 2008
  • Astra 2002 y20DTH
  • Constanta
  • nyros

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2008

  • Mesaj Privat
pai nu stiu daca am alarma ca nu a piuit niciodata si nici nu am vazut vre-un modul de alarma pe sub bord,ca de cate ori l-am desfacut ehe,si banuiesc ca trebuia sa fie ceva pe acolo daca aveam alarma,eu asa zic......
  • m.nyck

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Cipiotul a scris:scuze ca ma bag peste problema colegului ... dar am o intrebare legata de aceeasi chestie ... practic ... a 2a oara ce se mai inchide ? la G-ul meu cand inchid din cheie, prima data se inchid usile, portbagajul si portita de la busonul de alimentare ... a 2a oara daca apas butonul se aude iar ca si cum s-ar zavori ceva, dar nu stiu ce ... aveti idee ce e ? mersi


A doua oara se decupleaza si comenzile de deschidere din interior practic usa nu se mai deschide nici de afara nici din interior(hotul poate intra doar pe geam pt ca usa nu se mai deschide).Suie-te in masina inchide-o de 2 ori si vezi daca mai poti cobori din ea fara sa actionezi telecomanda. Laughing

"pai nu stiu daca am alarma ca nu a piuit niciodata si nici nu am vazut vre-un modul de alarma pe sub bord,ca de cate ori l-am desfacut ehe,si banuiesc ca trebuia sa fie ceva pe acolo daca aveam alarma,eu asa zic......"

Modulul de alarma este in parte dreapta jos dupa ornamentul de plastic, lipit de stalpul fata dreapta.Uite-te la plafoniera daca ai senzorii de presiune in stanga si dreapta ei, trebuie sa ai si alarma.
Mi se pare ciudat pentru ca trebuiau sa se inchida celelalte 3 portiere a doua oara.Comanda o da inchiderea centralizata si daca iti lipseste ceva in portira schimbata doar acea portiera nu functioneaza.
Eu cred ca are ceva inchiderea.
  • nyros
  • Suspendat
  • 25 mesaje
  • din 31 Mai 2008
  • Astra 2002 y20DTH
  • Constanta
  • nyros

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2008

  • Mesaj Privat
mersi de raspins,nu am senzorii aceia de la alarma,si asta stiu sigur,modelu meu este selection din 2002,celelalte portiere nu se inchid nici ele de doua ori o sa vad eu ce draq are, o sa o desfac si sa vad toate circuitele,firele daca sunt puse la locul lor,daca mai are cineva vreo parere este bine venita,si multumesc ptr interesul acordat
Skip ads

  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
@nyros: la actionarea a doua oara a butonului de inchidere de pe telecomanda (deadlock), apare impulsul pozitiv pe pinul 10 din cupla X61 a inchiderii centralizate (cea de 28 de pini). Asta trebuie sa verifici. Vezi si asta: https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=7771
  • m.nyck

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Mai poate fi o cauza. Contactorul de pe stalp care aprinde plafoniera si da comanda catre inchidere.Verifical pe ala prima data.
Daca ai scos cheia din contact si nu deschizi usa soferului nu se mai inchide de doua ori din telecomanda.
Am patit-o de cateva ori pana mi-am dat seama.
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Corecta observatia.
  • nyros
  • Suspendat
  • 25 mesaje
  • din 31 Mai 2008
  • Astra 2002 y20DTH
  • Constanta
  • nyros

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc de raspunsuri,cum am timp o sa desfac sa vad ce este pe acolo si va tin la curent,dar deocamdata nu prea am timp din cauza munciii,inca o data multumesc
Skip ads

  • deleted-5277

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2007

  • Mesaj Privat
probabil ti-au resetat diferite module sa stearga din erori (mai ales daca ai avut cortina sarita) iar acum trebuie activata din nou jucaria, cu tech 2 mergi la sigur (maiandrei) cu op-com ul e ca in armata, yes sir dar degeaba.
  • nyros
  • Suspendat
  • 25 mesaje
  • din 31 Mai 2008
  • Astra 2002 y20DTH
  • Constanta
  • nyros

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2008

  • Mesaj Privat
mersi o sa incerc sa vad ce este pe acolo si o sa ma duc daca este cazul la cineva cu tech 2 daca cu op-comul nu merge,dar sa treaca zilele astea:D
  • cosminmedias

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2008

  • Mesaj Privat
salutare, azi am scos mufa din butonul ce se apasa la inchiderea portierei, cel care semnalizeaza daca usa e inchisa sau deschisa, asta pt ca stau foarte mult timp cu usa dschisa si cheia in contact si m-am saturat de sunetul acela. am observat dupa ce am scos mufa din buton ca masina nu se mai inchide la a 2-a actionare a telecomenzii. deci ar putea fi si asta o cauza. O intrebare totusi: oare de ce nu se semnalizeaza sonor si celelalte usi daca sunt deschise cu toate ca la fiecare usa este acest buton de contact. si inca ceva , oare daca am scos aceasta mufa mai afecteaza si altceva?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR