Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • KrissReea

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 x18xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Salutare. Tin sa mentionez ca nu sunt bun deloc la electronica, de aceea intreb:

Pentru acest radio-cd: http://www.blaupunkt.com/ro/7647773310_main.asp

se pot conecta:

1. mp3-player ? din descrieri inteleg ca da. Dar cum se va auzi ? Mai incet? sau puterea de amplificare revine doar HU-ului ?
2. o statie si sub-woofer ? de obicei o statie ce implica ? statie se conecteaza la HU iar sub-wooferul direct in statie?

Va rog sa-mi explice si mie cineva ca presupun ca nu e mare inginerie Smile

Multumesc,

Cristi

Skip ads

  • h0rm0n

  • Mesaje scrise: 3,973
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
1. mp3-player ? - la functia AUX poti conecta orice player (ipod, mp3-player, telefon cu redare mp3 s.a.m.d.) cat despre sunet, nu va fi niciodata mai bun decat un CD Audio (e un surplus, ca sa ai de unde sa mai "atasezi")

2. o statie si sub-woofer ? - cass-ul are pre-out RCA (pe unde trimite semnalul audio) si se leaga la statie (amplificator) iar statia necesita curent (+ direct de la baterie, si - de la caroserie) si de la statie e legat subwoofer-ul !

poti sa arunci o privire AICI cum mi-am pus eu la masina, si poate te prinzi cu ce se mananca ! Laughing
  • KrissReea

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 x18xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Heheee... merci de raspunsuri.

Frumoasa masina ta !

Zici ca statia isi ia + direct de la baterie? Nu se consuma mult mai repede asa ?

Zilele astea o sa conectez un mp3-player sa vad cum se aude, daca nu imi place ma apuc sa desfac aparatul sa vad de ce nu citeste cd-urile ...
  • h0rm0n

  • Mesaje scrise: 3,973
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
tocmai asta e ideea, are un consum mare, si trebuie un cablu "gros" direct de la baterie, cat despre baterie, avem alternatorul...
nu degeaba am zis ca minusul il luam de pe caroserie !
Skip ads

  • KrissReea

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 x18xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Multam de precizari, sunt nestiutor dar invat repede Smile

O sa fac si eu niste poze cand spal masina .. ca sa ma prezint, pe mine si .. pe EA Smile
  • h0rm0n

  • Mesaje scrise: 3,973
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
poti sa iti faci topic AICI si sa ne prezinti masina !

Pan' atunci, numa' bine !
  • julian_nica

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Am gasit un subiect mort .
Cum putem conecta un ipod la sistemul audio al masinii fara a schimba CD-player-ul cu care a venit masina?
A facut cineva asa ceva?
Stiu ca la audi si la alte marci premium exista ipod-connectivity dar de opel nu am auzi ... iar la un search pe google doar site-uri in germana am gasit

Sistem actual CD 30. simplu fara aux.
  • cata

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2007

  • Mesaj Privat
se poate pune la orice cd ,rc auto ,aux input , dar trebuie demontat si modificat un pic Smile
Skip ads

  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
cata a scris:se poate pune la orice cd ,rc auto ,aux input , dar trebuie demontat si modificat un pic Smile

Waaw ce veste buna, imi pui si mie la CDC 40 Opera ? Very Happy

CristianTM.
  • cata

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Vorbesc serios se poate pune chiar la orice , se folosesc iesirile di partea de tuner radio , care intotdeauna sint stereo , nu am vazut tuner cu 4 canale ,de fapt cred ca nici nu exista Smile , se conecteaza in paralel pe aceste iesiri doua cabluri ecranate care vor deveni aux input .Se conecteaza aceste cabluri la un jack audio stereo , si se foloseste contactul ce se realizeaza prin introducerea acestui jack , pentru intreruperea alimentarii tunerului . Inacest mod cind aparatul este in mod tuner nu va debita semnal pe aceste 2 fire pe care le conectam ,in schimb semnalul introdus , va urma calea spre circuitele de reglaj ton , fader , balans , si in final va ajunge la etajul de putere , deci va functiona ca pe modul radio cu diferenta ca va folosi semnalul audio extern . In acest mod nu conteaza ce aparat ai radio cd , cd mp3 , cd simplu , Bang Oluffsen , CDR 500 , Cd opera , Marantz , AKAI GX , Harmman Kardon , sau radio Traviata cu PL 36, va functiona cu siguranta in modul descris de mine
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Rectific: cum sa introduci semnal exterior FARA sa modifici nimic ? la unitatile originale Opel ! Sa mearga si radio si CD normal !

CristianTM.
PS> exista solutie testata si aplicata de mine la CD70 navi, DVD90 navi, CDC40 opera
  • cata

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2007

  • Mesaj Privat
varianta propusa si aplicata de mine in multe cazuri , nu implica realizarea unui bloc de comanda specific unui HU , nu implica adaugarea de piese , sau module , nu necesita schema aparatului , ci foloseste un principiu general de realizare al aparatelor audio si anume descompunerea in blocuri functionale .Si anume blocurile functionale sint: 1 tunerul radio, 2 CD player deck, blocul regulator al volumului ce contine reglajele de ton si CAA , modulul de comutare AF si etajul final audio . Intrerupind acest lant si introducind semnalul audio in locul specificat ,redarea unui semnal extern standard devine extrem de facila , si se poate aplica fara exceptie oicarui aparat audio fie el auto ,stationar, modular, samd. Mai mult decit atit in 90% din cazuri nici nu este necesara montarea unui comutator tunner ,Aux input , datorita impedantelor diferite de iesire ale celor 2 surse. Iesirea audio din tunner de obicei este de 1v v/v , pe 1kohm , pe cind iesirile aparatelor portabile sint de 2 ,3 v v/v pe 32 0hmi , deci survine o shuntare a semnalului radio ce ajunge la un nivel innaudibil . In acest fel HU va amplifica numai semnalul din sursa externa semnalul tunnerului fiind rejectat aproape complet . CRISTi daca poti modifica un HU care nu este prevazut cu aux input fara sa umbli in el ,si fara modulatoare RF atunci jos palaria Smile , sint convins ca nu iti convine sa intre cineva in domeniul tau ,dar crede ma ca stiu despre ce vorbesc , si nici nu fac bani din asa ceva ,este o veche pasiune a mea Confused
Skip ads

  • julian_nica

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2009

  • Mesaj Privat
CristianTM a scris:Rectific: cum sa introduci semnal exterior FARA sa modifici nimic ? la unitatile originale Opel ! Sa mearga si radio si CD normal !

CristianTM.
PS> exista solutie testata si aplicata de mine la CD70 navi, DVD90 navi, CDC40 opera


Bun , sa inteleg ca tot trebuie demontata unitatea sau inlocuita . Eu va zic ca e mai simplu de atat Smile
Dupa lungi cautari am dat de el Very Happy. https://store.griffintechnology.com/itrip, din pacate nu livreaza in ROMANIA. Exista vreo reprezentanta pe la noi, Griffin ?
  • respected

  • Mesaje scrise: 542
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
julian_nica a scris:
CristianTM a scris:Rectific: cum sa introduci semnal exterior FARA sa modifici nimic ? la unitatile originale Opel ! Sa mearga si radio si CD normal !

CristianTM.
PS> exista solutie testata si aplicata de mine la CD70 navi, DVD90 navi, CDC40 opera


Bun , sa inteleg ca tot trebuie demontata unitatea sau inlocuita . Eu va zic ca e mai simplu de atat Smile
Dupa lungi cautari am dat de el Very Happy. https://store.griffintechnology.com/itrip, din pacate nu livreaza in ROMANIA. Exista vreo reprezentanta pe la noi, Griffin ?

da, uite aici REPREZENTANTA
  • julian_nica

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2009

  • Mesaj Privat
respected a scris:
julian_nica a scris:
CristianTM a scris:Rectific: cum sa introduci semnal exterior FARA sa modifici nimic ? la unitatile originale Opel ! Sa mearga si radio si CD normal !

CristianTM.
PS> exista solutie testata si aplicata de mine la CD70 navi, DVD90 navi, CDC40 opera


Bun , sa inteleg ca tot trebuie demontata unitatea sau inlocuita . Eu va zic ca e mai simplu de atat Smile
Dupa lungi cautari am dat de el Very Happy. https://store.griffintechnology.com/itrip, din pacate nu livreaza in ROMANIA. Exista vreo reprezentanta pe la noi, Griffin ?

da, uite aici REPREZENTANTA


Multumesc Mult .
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR