Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Ioan Paul

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2005

  • Mesaj Privat
m-am gandit ca poate fi util sa stim...
Taxa de drum poate fi achitatã la poºtã sau în benzinãrii, în lei sau în euro, cu banii jos sau în rate. În caz contrar, amenzile sunt usturãtoare: între 3 ºi 70 de milioane de lei vechi.
Rovinieta pentru un autoturism NON-EURO - deci cu un grad mai înalt de poluare - costã 24 de euro, în vreme ce taxa pentru o maºinã EURO 1 scade la 21 de euro. Pentru autoturismele EURO 3 ºi pentru cele peste aceastã clasã rovinieta costã 16, 8 euro.
Taxa poate fi achitatã în peste 650 de oficii poºtale din întreaga þarã. La oficiile poºtale informatizate, rovinieta poate fi achitatã ºi eºalonat. Puteþi plãti atât în lei, cât ºi în euro, la cursul de schimb anunþat de Banca Naþionalã a României.
Rovinieta poate fi cumpãratã, însã, ºi de la benzinãrii. Trebuie doar sã prezentaþi buletinul ºi certificatul de înmatriculare a maºinii.
În cazul maºinilor cumpãrate în leasing sau închiritate, rovinieta poate fi achitatã doar în baza unui mandat pe care trebuie sã-l elibereze societatea de leasing sau proprietarul maºinii.
ea este valabila un an de zile de la data cumpararii, deci atentie cand ati cumparat ultima rovinieta.
  • VIPER

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Nu e asa cu masina in leasing. Eu m-am dus cu ea la benzinarie (aveam inca numere rosii), au scris pe chitanta numele proprietarului (societatea de leasing) si au trecut seria de sasiu pe chitanta (nu aveam inca numerele de leasing). Deci e foarte simplu.

De adaugat o chestie foarte importanta (de fapt 2):
- rovinieta TREBUIE lipita d eparbriz
- pastrati chitanta pe care sa scrie clar numarul masinii (sau seria de sasiu)! Eu o tin impreuna cu RCA-ul in talon.


Ultima modificare facuta de VIPER la Mie 28 Dec, 2005 11:11 am
  • Forbes

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: BUCALE
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Mai precis am platit 60,91 RON ...Intrebarea e la voi a perforat aceea rovinieta cum s-a facut anul trecut cu data de cand pana cand ca la mine nu a facut-o...Oricum acum o saptamana m-a oprit un echipaj ptr un control de "rutina' la fiola si nici nu s-a uitat la rovinieta, RCA si alte hartii...
P.S. am trecut testul... Very Happy
  • tibilosu

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Zafira 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Rovinieta este valabila doar insotita de factura fiscala, chitanta,bon, etc. altfel se plateste amenda. Doar una din doua nu ajunge.
  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
rovinieta nu se mai perforeaza, pt ca este alt tip de rovinieta (cea rotunda galbena); adik trebuie sa tii factura la tine, pt ca scrie pe ea nr de inmatriculare si perioada de valabilitate. roviniete din acelea care se perforeaza nu mai sunt, acum sunt roviniete de tip "ecuson" si "talon".la noi se folosesc cele galbene, de tip "ecuson".
si se mai pot plati si la directiile de drumuri si poduri si administratiile de drumuri nationale.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR