Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • breyton

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1999 x18xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salut prieteni pasionati.
Sunt posesorul unui opel vectra A,o superba masina de 15 ani ingrijita,si am o mica problema cu inchiderea centralizata.
Cand incerc sa inchid din cheie,se aude doar un fel de click sau un sunet ciudat in usi,ca si cum ar da comanda de inchidere,dar nu se ridica si nu se coboara nimic.
Am ajuns la modulul de inchidere centralizata,si cand apas butonul sa inchid masina,se aud 2 clickuri consecutive,si...nu se intampla nimic.
Ce imi puteti recomanda?Nu pot sa dau PM ca nu am inca 10 posturi,daca se poate aici ar fi ideal.
Multumesc anticipat.
Skip ads

  • asot

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2009

  • Mesaj Privat
vezi sa nu fie actuatoarele de la usi, sa nu mai functioneze...ar mai putea fi si cablurile care alimenteaza actuatoarele...uita-te atent sa nu fie rupte...ca sa verifici daca sunt rupte deschizi usa din spate si la stalp jos sunt situate cablurile de la inchidere...vezi ca sunt acoperite cu un fel de cauciuc pt protectie...asta pt usile din spate...iar pt usile din fata cablurile sunt chiar la langa aripa la fel acoperite cu o protectie...de obicei sunt cablurile ca se uzeaza de la inchisul si deschisul usii...succes!
  • breyton

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1999 x18xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Nu cred ca sunt cablurile pt ca aud cum da ceva comanda de inchidere.cum pot ajunge la actuatoare ? am desfacut usa,dar nu am reusit sa ajung la motorasele care inchid usa.
Nu stii pe nimeni din cluj care s-ar pricepe la asa ceva?
Multumesc
  • zeusis

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
actuatoarele sunt integrate in acceasi carcasa cu yala la mine (vectra B '96) si degeaba incerci sa ajungi la motorase ca cel mai sigur sunt arse. Cumpara-ti actuatoare si mergi la meserias (cand o sa-l gasesti), se monteaza undeva sub yala veche fara a fi scoasa, doar alimentarea se schimba pe actuator. Acuma... poate reusesti sa identifici exact care e problema ta, poate nu e de la motorase.
Skip ads

  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
La Vectra A motorasele sunt separate de broasca usii. Cel de la sofer e diferit de celelate 3, difera la mufa. Cred ca ar fi bine sa incepi cu acesta verificarile. Ca sa le dai jos desfaci si broasca sunt prinse de ea.
  • zeusis

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
daca sunt separate e si mai bine
  • stresu1984

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1994 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2008

  • Mesaj Privat
vezi sa nu fie blocata vreun butonas la vreo usa ,iti vei sda seama dk se actioneaza greu,dk da dai fata de usa jos ungi mecanismul actionezi iar manual de vreo cateva ori dupa care incerci din telocomanda sau din keie
  • marius306

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1990 E18NVR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2008

  • Mesaj Privat
daca auzi un cloncanit inseamna ca actuatorele merg si primesc comanda de la inchidere. cel mai probabil prinderea dintre tija actuatorului si tija care misca de butonul de blocare al usii e desfacuta. se intampla sa se mai slabeasca dupa multe actionari.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR