Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • azz
  • Suspendat
  • 858 mesaje
  • din 28 Jun 2011
  • Vectra 1996 X20XEV
  • Olt
  • azz

  • Mesaje scrise: 858
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2011

  • Mesaj Privat
m-ar intresa daca se poate monta pe o vectra b x20xev cutie de viteze F28.daca are cineva sau daca este posibila aceasta schimbare.


Ultima modificare facuta de azz la Sam 12 Mai, 2012 10:53 pm
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Si de pe ce ai vrea tu cutie cu 7 trepte? De pe Mercedes?
Evident ca nu poti.
  • azz
  • Suspendat
  • 858 mesaje
  • din 28 Jun 2011
  • Vectra 1996 X20XEV
  • Olt
  • azz

  • Mesaje scrise: 858
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2011

  • Mesaj Privat
nu exista cutie de vectra b in 6 trepte in fata si 1 masalier?din cate am aflat in 2 min exista asa ceva pe vectrele diesel cu motoare isuzu.deci de existat pe vectra exista,nu este nevoie sa caut cutie de mercedes,totusi ma gandeam sa montez una de camion"tractor" sa am 14 daca tot aduci vb de mercedes sa am 7 vit pe usor si 7 pe greu.oricum ms pt raspunsul

F28/6 — 6-speed (with optional four-wheel drive)
Opel Calibra Turbo, Vauxhall Calibra Turbo, Vauxhall Cavalier Turbo

pe mine asta ma intreseaza.cutia F28 CARE ARE 6 IN FATA si 1 IN SPATE ADICA 7 IN TOTAL"explic asa ca la tara" Este posibil sa o montez pe motorul pe care il detin adica X20XEV.


Ultima modificare facuta de azz la Sam 12 Mai, 2012 10:50 pm
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
HA HA HA
Asta este postul zilei.Ma doare burta de ras.Ce prsoti astia de la Porche cand credeau ca ei au inventat cutia cu 7 viteze cand au ontat-o anul trecut pe masina lor.De fapt ei o inventasera pe aia cu 8Smile))))

ON: Nu stiu unde ai auzit tu ca se pune la numarat si marche-arriere`ul.
Nu poti pune pune cutie cu 6 trepte pe Vectra B x20xev.Adica nu e "bolt on"
De fapt tu poti face ce modificari vrei tu si pana in final e posibil sa montezi cam ce cutie vrei.Dar nu vad rostul.
Si din cate stiu pe Vectra B singura de 6 trepte care s-ar potrivi dar si aceea cu mici schimbari este F28 de pe Calibra si Vectra A 4X4
Si oricum cutia are rapoarte pentru 170 cai si chiar mai mult.Ti-ar fi foarte greu sa pleci de pe loc.
Skip ads

  • azz
  • Suspendat
  • 858 mesaje
  • din 28 Jun 2011
  • Vectra 1996 X20XEV
  • Olt
  • azz

  • Mesaje scrise: 858
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2011

  • Mesaj Privat
m-am uitat un pic pe wiki si am vazut ca este cutia f28 care are 6 trepte.daca face omul o greseala si o numara si pe aia de masalier care teroretic si practic exista"nu vad de ce nu e la numar" in fine.daca omu greseste se gasesc destepti sa il bage cu nasul in cacat.ms dragi colegi.in loc sa dati idei/solutii,sa le explicati la cei noi si necunoscatori cum sta treaba si sa le ziceti unde au gresit voi veniti ca niste mari jmecheri fi faceti misto si radeti.ms mult.acum ma gandesc daca posturile alea multe ale voastre sunt facute din asemenea posturi.asemenea raspunsuri primeati si voi cand nu stiati?esti foarte bun la corectat si ras de altu.si in alta ordine de idei iti multumesc pt ce ai scris referitor la cutia de viteze f28.


REFORMULAM CUTIA F28 poate fi montata pe un x20xev fara sa o folosesc pe 4x4
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Cu mici modificari se poate.
Dar nu vei putea folosi a 6`a din cauza cailor si cuplului oferit de motor.
Si fiind si mai grea , ingreunezi masina degeaba.
Daca te gandesti la rapoarte pune o cutie F16.
Si apropos.Vezi ca s-a mai discutat pe forum.Trebuie doar sa cauti.
  • azz
  • Suspendat
  • 858 mesaje
  • din 28 Jun 2011
  • Vectra 1996 X20XEV
  • Olt
  • azz

  • Mesaje scrise: 858
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2011

  • Mesaj Privat
uite cu raspunsul asta ma faci sa imi fie drag de tine Smile .eu nu am idee ce cutie am pe a mea,cred ca f23 sau f18.ce mi-ar oferi f16,diferenta intre a mea si f16.pe mine ma intresa f28 sa zicem si pt un consum mai redus la drum lung si o viteza un pic mai mare decat la cutia cu 5 trepte.am cautat cu functia search si am gasit o discutie,apari si tu in discutia respectiva dar se zice ca se poate dar nu este bolt on.dar in rest nimic detalii 0.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
NU o sa poti folosi cutia deoarece nu ai cuplu destul pentru viteza a 6`a.Deci degeaba.
Ce ai putea face daca tot te intereseaza este sa schimbi sincronul la viteza a 5`a la cutia care o ai acum .Sa-l faci sa fie mai lung pentru consum.Dar totul depinde cat de des mergi pe unde se poate utiliza o semenea viteza.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR