Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • INGERUL NOPTII

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra W0L0ZCF6931151611
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Buna dimineata la tota lumea. Nu stiu daca postez bine ,am folosit si functia search da nu am gasit ,cel putin asa cred eu , ceva concludent , legat de filtru de particule. Pe scurt as vrea sa imi spuneti daca aveti idee , cum determin daca masina , un vectra c an 2003 motor Y 20 dth , are sau nu filtru de particule ,care sincer m ar ajuta un pic financiar la noua taxa . In speranta ca nu imi veti ocoli intrebarea va doresc tuturor o zi buna si fara evenimente neplacute.
Skip ads

  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=26900
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?p=286334
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
O discutie despre filtru de particule diesel (DPF) este aici: https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=17588

Y20DTH NU are DPF. Filtrul de particule a fost montat incepand cu 2006, initial ca si optiune, apoi obligatoriu.
  • opelgts2

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 2005 Z1.9DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2009

  • Mesaj Privat
DPF,este montat din 2004 ca optiune,si din 2005 obligatoriu,eu am o vectra C GTS fab 2004/10,model 2005,care a si fost trecuta in cartea de romania(2005),si are DPF,am aflat cand am facut o scurta diagnoza deoarece avea.m la bord aprins un martor(masina cu cheia service) era defect la DPF filtrul foarte infundat,si nu mai tragea cum trebe,dupa ce l.am dat jos si l.am spalat la o spalatorie auto cu jet fierbinte,acum merge super ok si acel martor de service a disparut,si nu mai este infundat,acel martor se aprinde la la cca 118% cand DPF este infundat.si eu am crezut ca ma ajuta cu taxa,dar ghinion,trebuia sa am certificat de comformitate unde sa ateste DPF.ul,caci in breaf.ul de germania nu specifica,decat in cartea masinii direct de la producator,caci si eu de abia inmatriculez masina,si ar fi fost taxa cu DPF 545 EURO,si fara DPF in carte ajunge undeva la 715 euro.DPF.ul este bun,dar si costisitor,bun caci scade destul de mult consumul,iar costisitor caci se infunda destul de des daca se merge cu motorul foarte mult subturat,si la gazul de la noi cam te lasa rece,filtrul trebe dat jos spalat si resoftat din softul masinii,care te mai costa ,diagnoza + demontat si spalat + remontat
multa bafta
Skip ads

  • gorby

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
pana la urma ai trecut in carte ca are filtru sau nu ? eu am unul de 1,9 cdti ( vectra C) si sunt in aceeasi situatie ca tine in legatura cu taxa
  • Roly

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia 2014 1.6 SIDI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Eu am facut RAR la Bistrita si nu am avut "certificat de conformitate" , dar baietii de acolo au sunat la Bucuresti si mi-au trecut in cartea de identitate DPF-ul. Deci se poate numai sa vrea cei de la RAR(FARA MICI ATENTII). Si pe aceasta cale le dau un 10+ baietilor de la Bistrita.
Pe motorul de 2.0 DTH nu este DPF.
  • gorby

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
esti sigur de informatie, ....eu am fost la o reprezentanta opel si mi-a spus ca are dpf, masina e din 2005 .09.
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Da, este sigur. Tu ai alt motor, deschide bine ochii inainte de a posta.
Topicul se inchide.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR