Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • MIMul

  • Mesaje scrise: 536
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Pe timp de crizã se fac unele dintre cele mai bune afaceri. Cine are bani acum ºi îi investeºte cu cap, atunci se poate spune cã a dat lovitura. Acestea sunt cuvintele pe care le auzim adesea ca fiind spuse de unii dintre marii jucãtori la bursã sau economiºti.

Brandurile Opel/Vauxhall detinute de General Motors ar putea fi cumparate de companii chinezesti, acestea manifestandu-si interesul pentru cele doua marci. Pe langa grupurile chineze, alti cativa investitori precum grupuri industriale europene si institutii financiare si-au manifestat interesul pentru Opel si Vauxhall, potrivit Automotive News Europe (ANE).

Cumpararea actiunilor majoritare ale Opel de la GM ar presupune o injectie de capital directa de 500 de milioane de euro din partea investitorului.

Nicio companie germana sau grupul italian Fiat, partener de traditie al Opel, nu sunt interesate de preluarea Opel/Vauxhall.

Pentru a preveni criza de lichidati, Opel a cerut ajutoare in valoare de 3,3 miliarde de euro de la statele in care producatorul detine fabrici. Germania a fost de acord in principiu sa ajute Opel, insa doar cu conditia ca producatorul sa gaseasca investitori straini.

Presiunea asupra Opel in ceea ce priveste banii a mai scazut, dupa lansarea cu succes a modelului Opel Insignia. De asemenea, modelele Opel Agila si Opel Corsa au avut succes in programul „Rabla” din Germania. Acest program a reusit sa relanseze vanzarile in cea mai mare piata auto europeana.
sursa
Skip ads

  • realcriss

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 1.7dti y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2008

  • Mesaj Privat
mama lor de "chineji" nu era de ajuns ca ne-au invadat, peste tot numai produse chinezesti, de la scobitori la electrocasnice etc
Masina ramasase printre singurele lucruri de care puteai sa zici ca nu e Made in China, acum si asta o sa fie facuta tot acolo (daca nu facuta, cel putin gandita)
Sad
  • @dyS

  • Mesaje scrise: 747
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Eu stiam ca e vorba de firma Fiat, ei vor sa achizitioneze Opel.
  • lucio

  • Mesaje scrise: 783
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2008

  • Mesaj Privat
deci pe viitor gata cu opelul ....trecem la alta marca ....
Skip ads

  • georgelul

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2009

  • Mesaj Privat
nicicand.daca nu ai e gand sa-ti cumperi una noua....tine la opelasul tau cel vechi....ca la asta nu au ce face chinezii. este al tau . nu ti-l va lua nimeni
  • MIMul

  • Mesaje scrise: 536
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
La mine nu se accepta masini in afara de cele nemtesti,poate decat Skoda(aproape Vw "curat") dar chinezesti sau japoneze niciodata(nici nu exista pentru mine).Daca Opel va fi intradevar cumparat de chinezi,garantat urmatoarea masina nu va mai fi Opel,poate doar un model care nu e gandit de galbejiti(de ex:Omega B2).
Eram cel mai fericit daca Opel era cumparat de nemti.
Nicio companie germanã sau grupul italian Fiat (partener de traditie al Opel) nu sunt interesate de preluarea Opel/Vauxhall.

  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
@dyS a scris:Eu stiam ca e vorba de firma Fiat, ei vor sa achizitioneze Opel.


Si eu tot de Fiat am auzit ca vor sa cumpere Opel. Ramane sa vedem daca pana la 1 iunie reuseste GM sa se redreseze, daca nu...
off: sa nu sariti pe capul meu acum, dar parerea mea e ca fiat e masina pe viata Embarassed (a se intelege nu mai scapi de ea)

LE: pentru cei ce stiu franceza
http://www.romandie.com/ats...0852.xeysetwq.asp
  • adi_iacob

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2008

  • Mesaj Privat
@MIMul
Sa compari masinile japoneze cu cele chinezesti dovedeste faptul cat de blocat esti pe ideea ta ca exista numai masini germane... si restul. Am venit in Belgia anl trecut chitit pe o japoneza, si numai termenul de livrare la cumparator pentru o benzinara (cel putin 6 luni) m-a facut sa trec la Opel. Sa compari calitatea japoneza cu petardele chinezesti ..... of, of, of, asta e crunt de dezamagitor venind din partea ta... Probabil ca de proaste ce sunt sunt si asa de scumpe japonezele, sa nu cumva sa se tepuiasca amatorii de bemveuri si tedeiuri...End off-topic
Ma indoiesc ca italienii au puterea financiara sa cumpere Opel, au si ei necazurile lor. Iar daca cumpara chinezii, cumpar piese de schimb in avans inainte de perfectarea contractului ca dupa aia Dumnezeu cu mila la calitatea lor...
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Se pare ca Fiat e in negocieri cu... Chrysler Embarassed piata US la care mancatorii de pizza nu prea au acces este mai importanta decat Opel... Exclamation
In alta ordine de idei, nu cred ca "partenerul chinez" vrea sa fabrice in China... ei sunt mai constienti decat oricine de "imaginea de marca" pe care o au, daca cumperi o pereche de bascheti, calitatea nu e esentiala (poti sa-i schimbi fara sa faci gaura in banca...) la o masina... criteriile de calitate sunt esentiale...
Ar lasa uzinele EU sa mearga relativ "normal", ar transfera tehnologia interesanta "la ei acasa" si vor "sari" pe piata cu produse proprii in 5 ani, dupa aceea va urma o masiva campanie de marketing de genul pe care Reno' il face cu Dacia.
Chinezarii cu nume sugestiv (de ex. "Blitz" sau "Olympia") vandute in reteaua Opel la pret de dumping.
Dupa aceea din ce in ce mai multe produse labelizate Opel vor fi produse la "mancatorii de orez" si , in fine, dupa circa 15 ani uzinele "istorice" din EU vor fi inchise.
Europa, batrana si umflata, va trai, odata in plus din amintiri si din banii pusi la ciorap, ca un pensionar care isi asteapta sfarsitul...
Iar noua clasa medie chineza va veni in "ghetoul care nu mai produce nimic" ca sa vada turnu' Eiffel si gondolele din Venetia...
Platind, evident, in moneda lor nationala, dolarul fiind in cacao chiar si mai mare decat Euro... Crying or Very sad
  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Pare fi adevarata stirea:
煙臺市沃爾多閥門有限公司 深圳天勤供應鏈服務有限公司 興邦商用科技有限公司 常州古茶葉食品有限公司
莆田市錦江塑膠有限公司
上海雨田(國際)化工有限公司
深圳市天利和磁業有限公司
愛邦(南京)包裝印刷有限公司
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Chinezii nu se sfiesc sa-si arate muschii in bagatelizarea oricarei marci. Daca in momentul de fata cant sunt tinuti in corzi de legile privind protectia marcilor isi permit sa faca ceea ce au facut la solonul auto de anul asta, ce se va intampla cand vor fi proprietarii acelei marci? Doar un exemplu de copiere a unei masini mai mult decat consacrate:



  • Bebel

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2008

  • Mesaj Privat
"Dupã ce mai multe companii chineze s-au arãtat interesate sã cumpere brandurile Opel/Vauxhall, ambele deþinute de General Motors (GM), ºi dupã ce preºedintele Fiat a negat cã grupul italian ar fi atras de cumpãrarea Opel, acum, acelaºi Fiat, ar urma cicã sã semneze marþea viitoare o scrisoare de intenþie adresatã GM pentru cumpãrarea participaþiei majoritare la divizia germanã a grupului american, potrivit publicaþiei Spiegel.
De asemenea, GM discutã ºi cu Magna Steyr (divizie a grupului canadian Magna International care construieºte minicamionete ºi alte modele pentru Chrysler în Austria) în legãturã cu vânzarea unei pãrþi din acþiunile Opel, precizeazã Spiegel pe pagina de Internet a revistei, neprecizând, însã, sursa informaþiei.
Ca preferinþe însã, GM, ca ºi ministerul Economiei din Germania, preferã un acord rapid cu Fiat."


nu se lasa fiat asa de usor...
Skip ads

  • MIMul

  • Mesaje scrise: 536
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
@ adi_iacob Eu mi-am spus parerea.Niciodaca nu o sa compar o masina japoneza cu una nemteasca.Pe mine nu ma incalzeste genul ala de reclama cu "7 ani garantie" sau alte "gogosi"...
Mercedes - Benz,BMW,Audi astea 3 sunt fruntea in industria auto.
Eu imi i-au ce imi place,tu iti i-ei ce iti place.Fiecare cu gusturile si preferintele lui.
Cand Mercedes fabrica "botul de cal" si "cobra" iar BMW "rechinul" japonezi fabricau capace de WC.
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Ei, hai sa nu exageram.Masinile japoneze sunt foarte fiabile.In occident sunt foarte apreciate pentru fiabilitatea lor.Se discuta si de posibilitatea unei investitii a Mercedes la Opel, dupa desprinderea de GM.Mercedes este interesat de fabricile Opel si de platformele Opel din clasa mica si compacta.Cel putin asa se afirma in publicatia Autobild.Fiatul ar fi o solutie...Motoarele Fiat sunt oarte fiabile, italienii fiind recunoscuti pt aptitudinea lor la motorizari insa la capitolul fiabilitate a caroseriei, exceptand marcile de lux, sunt ....varza.Daca cumpara chinezii marca Opel , vor scoate Audi, BMW-uri si Mertane avand sigla Opel Very Happy .
  • MIMul

  • Mesaje scrise: 536
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
As fi cel mai fericit daca Mercedes - Benz ar cumpara Opelul.
Motoarele diesel de la Fiat(si nu numai Fiat,ci ale tuturor marcilor italiene) sunt "praf".Printre cele mai proaste motoare diesel...
Chiar si posesorii de Fiat recunosc ca motoarele diesel sunt proaste...
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
In ziua de azi Fiat este (probabil) cel mai bun Dieselist european (pe cat de mediocre sunt motoarele lor "proprii" pe benzina, nu Alfa sau cele "imprumutate" de la Masseratti... )
Oricum, japonezii sunt campionii fiabilitatii, Mercedes si MAI ALES BMW sunt undeva in spate, la baie...
Numai parvenitii mioritici viseaza X5, milionarii californieni se dau in Lexus... Wink
  • MIMul

  • Mesaje scrise: 536
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:In ziua de azi Fiat este (probabil) cel mai bun Dieselist european (pe cat de mediocre sunt motoarele lor "proprii" pe benzina, nu Alfa sau cele "imprumutate" de la Masseratti... )
Oricum, japonezii sunt campionii fiabilitatii, Mercedes si MAI ALES BMW sunt undeva in spate, la baie...
Numai parvenitii mioritici viseaza X5, milionarii californieni se dau in Lexus... Wink

Good joke Laughing
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Dati pe gogu o cautare "fiat cumpara opel" si apoi "chinezii cumpara opel", a 2a cautare nu aduce nici un articol legat de subiectul cautat, asa ca nu stiu de unde a plecat stirea despre mancatorii de orez Question
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
MIMul a scris:
sorin666 a scris:In ziua de azi Fiat este (probabil) cel mai bun Dieselist european (pe cat de mediocre sunt motoarele lor "proprii" pe benzina, nu Alfa sau cele "imprumutate" de la Masseratti... )
Oricum, japonezii sunt campionii fiabilitatii, Mercedes si MAI ALES BMW sunt undeva in spate, la baie...
Numai parvenitii mioritici viseaza X5, milionarii californieni se dau in Lexus... Wink

Good joke Laughing


1.9 CDTI=1.9 MJTD din cate stiu eu


Ultima modificare facuta de Tzepozzz la Lun 27 Apr, 2009 11:38 pm
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
la fel si 1.3 cdti=1.3mjtd Wink
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR