Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • Cristi G

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1994 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Ceau, am tot cautat problema similara si se pare ca nu am gasit, asa ca apelez la sfaturile voastre...
Am si eu o Vectra A din 94 si de vreo jumatate de an scartaie pedala de ambreaj tot timpul....(ca si la dacile vechi Smile ) Precizez ca este pedala de ambreaj cu cablu si l-am schimbat acum 1 an (ca s-a rupt cablul vechi..si acolo ciudat, ca s-a rupt partea metalica turnata si nu firele...)
Am dat cu vaselina chiar si cu spray cu ulei la pedala unde este prinderea si arcul dar tot scartaie Sad
ce ar trebui sa verific sau sa fac (nu am experienta in mecanica auto, dar ma duc la un mecanic daca primesc sfaturi... Laughing )
Multumesc
Skip ads

  • VIVAVECTRA

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1990
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Pe mansonul cablului exista (spre pedalier) o piesa masiva (cilindrica) din otel.pe aceasta piesa (spre pedalier) este un fel de manson de cauciuc care intra in orificiul din pedalier. Vezi daca nu cumva aramas (de la cablul vechi ) o bucata din mansonul de cauciuc prinsa in gaura din tabla pedalierului.
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Ai avut intentii bune,dar lipseste practica...Pedala de ambreiaj este fixata [n pedalier cu un boltz,strans la capat cu o piulita cu siguranta de sarma otelita.Scoti siguranta,scoti piulita,si apoi boltul din pedala.Probabil va avea o parte mancata din cauza frecarii,si acolo trebuie sa dai cu vaselina multa.Il bagi la loc,stergi surplusul care n-a intrat in gaura si pui piulita si siguranta ei.Cam asta e. Cablul nu scartaie,ca n-are de unde...Aia e boala veche la Opelurile cu ambreiaj pe cablu.Sincer,din proprie experienta,iti recomand un cablu SH,ca eu am pus nou si m-a tinut 1 luna FIX...Am luat din targ unu`cocarjat si vechi,si m-a tinut un 2 ani jumate.De fapt am vandut masina si e si acum la locul lui,la noul proprietar.
  • VIVAVECTRA

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1990
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Dragos, te contrazic... cablul propriu - zis este imbracat intr-un manson de plastic ( in original din teflon) care ,daca se uzeaza ,permite cablului din otel sa se frece de mansonul exterior tot din otel=>zgomot.Eu am incercat variantele cu scosul pedalei,chiar am prelucrat pe bolt un fel de santuri care sa retina vaselina, am incercat vreo 3 feluri de vaselina si pana la urma am schimbat cablul si am gasit ce am scris mai sus!Intr-adevar cablurile after market sunt foarte proaste,probabil pentru faptul ca acel manson este facut din plastic ordinar si nu din teflon...
Skip ads

  • Cristi G

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1994 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc deocamdata de sfaturi, am sa verific si va tin la curent cu ce rezolv...
  • rave

  • Mesaje scrise: 503
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Poti sa citesti si topicul asta https://www.clubopel.com/vie...t=pedala+ambreiaj
Si mie imi scartaie pedala si am de gand sa ma contorsionez pe acolo zilele astea ca sa o ung Very Happy
  • Cristi G

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1994 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Vreau sa va MULTUMESC pentru sfaturi, acum pe weekend m-am strecurat si eu sub pedala de ambreiaj si v-am urmat sfatul...am dat bine cu vaselina si fericire pe mine..."este liniste"...nu mai scartaie Smile (cu ocazia asta am verificat si cablul sa nu fie tocit si pare ok, este second dar se tzine inca bine Smile) )
Multumesc inca odata pentru sfaturile bune Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR