Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • andrei FRJ

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2010

  • Mesaj Privat
invatati ma va rog cum sa fac k am avut saptamana trecuta accident,m am infipt intr un microbuz.n am pastrat distanta mai mult ma uitam dupa o gagicutza.m am inteles q omu a ramas pe sapt asta dar eu i am zis ca nu stau cu masina asa si o duc la facut.p el n prea l a interesat ca era masina firmei.diseara merg dupa masina mea iar el vrea sa mergem la asigurari.mentionez ca eu n i am dat nimic asigurare sau macar copie iar pagubele n sunt mari la el,are semnalizarea de ceata sparta si bara spate zgariat.eu am avut spoileru crapat si grila.el ma suna sa merg la asigurari ce sa fac?da ti un sfat dak ati mai patit.eu mergeam de sapt trecuta dar baiatu n a vrut k pleak in delegatie ca n stiu c....eu ce sa fac sa stau cu ea asa pana vrea el Rolling Eyes
Skip ads

  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
andrei FRJ a scris:invatati ma va rog cum sa fac k am avut saptamana trecuta accident,m am infipt intr un microbuz.n am pastrat distanta mai mult ma uitam dupa o gagicutza.m am inteles q omu a ramas pe sapt asta dar eu i am zis ca nu stau cu masina asa si o duc la facut.p el n prea l a interesat ca era masina firmei.diseara merg dupa masina mea iar el vrea sa mergem la asigurari.mentionez ca eu n i am dat nimic asigurare sau macar copie iar pagubele n sunt mari la el,are semnalizarea de ceata sparta si bara spate zgariat.eu am avut spoileru crapat si grila.el ma suna sa merg la asigurari ce sa fac?da ti un sfat dak ati mai patit.eu mergeam de sapt trecuta dar baiatu n a vrut k pleak in delegatie ca n stiu c....eu ce sa fac sa stau cu ea asa pana vrea el Rolling Eyes

Toti cei care au trecut prin asta,imediat s-au oprit la librarie si si-au cumparat o carte de gramatica.Apoi toate vin de la sine.
  • aalew

  • Mesaje scrise: 120
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Imi pare rau pentru evenimentul care l-ai avut.
In primul rand trebuia sa mergeti la firma de asigurari la care ai asigurata masina, unde se face o constatare amiabila, faceau poze la masina ta si a lui si apoi ii deschidea la cel pagubit dosar de daune pentru reparatii.
Din cate stiu, dar poate ma corecteaza colegii de pe forum, trebuie anuntat in maxim 24 de ore evenimentul, daca nu ati completat pe loc o foaie de constatari amiabila.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
nu mai fiti mai rai cu el.
Tuoricum i-ti faci masina pe banii tai ca a fost vina ta deci poti sa declari la politie si apoi o repari cu dovada sau faceti hartie amiabila caz in care trebuie sa te intalnesti cat mai repede cu el.
El sa si-o repare cand vrea numai ca are 30 de zile de la data scrisa in dovada.
Skip ads

  • andrei FRJ

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2010

  • Mesaj Privat
am fost la asigurari dar nu era nimeni ca era sambata.si aia amiabila am facut o ata.altceva nu i am dat.asta ma interesa sa n imi faca probleme cu seviciu ca lucrez intr un domeniu in care nu prea am voie de contraventii sau altele
  • andrei FRJ

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2010

  • Mesaj Privat
adica eu pot sa fac rost de un spoiler rau de la dezmembrari sa l pun in portbagaj si sa merg la asigurari sa mi faca poze sa zic ca asta e al meu.chiar daca al meu a fost crapat si numai l am facut.habar nu am ce sa fac.
  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
moshule , faci abiabil , faceti schimb de copii dupa : talon , asigurare , buletin , permis . ai terminat tot balciul . la unele firme de asigurari sunt chemate ambele parti ca sa reconstitue accidentul .
  • andrei FRJ

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2010

  • Mesaj Privat
multumesc o sa vad ce mai vrea.bafta baiete si iarna usoara
Skip ads

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Luati-o incet sa priceapa si ardeleanu de mine. Daca ti-ai reparat masina inainte sa mergi la asigurari/politie... ti-ai dat foc la valiza. Ar fi bine sa te intelegi cu omul si ii repari tu masina, altfel daca merge la politie/asigurari te-ai ales cu un dosar penal.

Unde ai RCA?
  • andrei FRJ

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2010

  • Mesaj Privat
pai de ce?
eu sunt obligat sa stau supa el daca eu l am rugat ca in timpul sapt astea sa mearga la asigurari,dar el era ocupat eu ce sa fac?
stiu ca astea sunt neantelegeri intre noi dar credema ca si eu sunt ocupat
rca il am la bcr
fratilor ce sa faci daca numai in moldova se intampla lucru asta.eu sper sa o scot la capat mai ales ca el are si casco si era si masina firmei
  • tannu

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Am inteles ca nu ati fost nici la asigurari, nici la politie. In rest nu prea m-am lamurit cu ce ai/n-ai facut.
Ideea sta in felul urmator, este posibil ca amandoi sa va luati amenda pentru ca va treziti sa mergeti dupa 1000 de ani si nu ati declarat nimic, nicaieri, pana acum.
Asigurarile ma indoiesc ca or sa mai vrea sa repare vreo masina daca va duceti dupa acesti 1000 de ani (chiar este dreptul lor sa refuze, pe buna dreptate).

In rest, pare simplu ca buna ziua, daca nu i-ai dat nimic, nu ai semnat nimic si ti-ai mai reparat si masina, ureaza-i sarbatori fericite si spune-i sa se duca singur la politie si la asigurari ca tu nu recunosti nimic. Eventual, ca sa nu fii "asa si-asa", ii poti spune ca in spiritul craciunului, te oferi sa ii platesti stopul de ceata sau ce avea el spart pe acolo.
  • rastafarianul

  • Mesaje scrise: 513
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2006

  • Mesaj Privat
andrei FRJ a scris:pai de ce?
eu sunt obligat sa stau supa el daca eu l am rugat ca in timpul sapt astea sa mearga la asigurari,dar el era ocupat eu ce sa fac?
stiu ca astea sunt neantelegeri intre noi dar credema ca si eu sunt ocupat
rca il am la bcr
fratilor ce sa faci daca numai in moldova se intampla lucru asta.eu sper sa o scot la capat mai ales ca el are si casco si era si masina firmei


Deci cat de greu poate fi sa completezi pe capota masinii un amiabil, apoi ii dadeai copii dupa talon, buletin, permis, RCA, el cateva poze cu masinile la impact, nu avea el aparat, faceai tu. O data completat acel amiabil, date copii dupa acte, eventuale poze, ii spuneai la revedere si nu mai tremurai pe aici pe forum. Sau :ai nelamuriri, direct la Politie. E atat de greu?
Skip ads

  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Sau declari alta data a accidentului .Mai recenta .... Evil or Very Mad
  • Kitty

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2004 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2006

  • Mesaj Privat
sau nu ar fi mai bine sa mergi la poilite si sa le spui alora adevarul,cum ca v-ati inteles sa ii faci masina pe banii tai,iar tu fiind inteles cu el,ti-ai facut masina si acuma el o da la intoarsa?cred ca s-ar rezolva mult mai repede problema
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Tannu are dreptate; este foarte posibil sa va luati amandoi amenda pentru ca nu ati declarat accidentul in 24h. Stiu caz asemanator cand ambii soferi au ramas fara permis pentru ca au declarat incidentul la cateva zile dupa producerea lui. Politistul a considerat ca erau beti (acesta fiind motivul nedeclararii accidentului in termen) cand de fapt nici unul nu bause.

Parerea mea: fa constatare amiabila (nu implica politie). Te intalnesti cu "victima", completati si semnati formularul de constatare amiabila. Exemplarul 1 i-l dai lui, pe al doilea il pastrezi tu. Amandoi tb sa ajungeti la o agentie a societatii de asigurari la care TU ai polita RCA si care are si birou de constatare daune.
Pot fi si agentii diferite, dar e preferabil sa mergeti impreuna la aceeasi agentie. Pe langa formular, tb sa-i mai lasi copie dupa permis, copie dupa talon si copie dupa RCA, in nici un caz copie dupa buletin.

Daca faci asta, nu mai ai absolut nici o raspundere. De acum, e problema "victimei" cum se descurca cu service-ul si asiguratorul. Pe tine nu te mai doare capul.

Vezi cum te intelegi cu el privind data incidentului si aveti grija ce spuneti si la asigurator. La tine e putin mai complicat pt ca deja ti-ai reparat masina.
Poti alege si varianta nesimtita: tu nu mai ai nimic la masina, deci nu tu l-ai accidentat, dar nu e prea frumos.
  • Kitty

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2004 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2006

  • Mesaj Privat
@alex_arhire problema e ca el si-a reparat masina si acuma pe a lui nu se mai vad urme de la accident,de aici toata aceasta discutie,nu ca ar avea el o problema in a merge la asigurari.asiguratorul trebe sa faca poze,iar in cazul lui fiind masina reparata nu se vor mai vedea urme de contact
  • valyd11

  • Mesaje scrise: 388
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2017 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Masina ta in momentul asta e intreaga da? Daca e intreaga lasa-l in pace ca nu are ce sa iti faca, negi pur si simplu ca a avut loc accidentul, nu ii mai raspunzi la telefon. Daca ajungi la Politie e GRAV pentru ca ti-a fost reparata masina fara a avea AUTORIZATIE DE REPARATIE, caz penal pentru tine si pentru cei care ti-au reparat-o
  • andrei FRJ

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2010

  • Mesaj Privat
va multumesc tuturor.
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
tannu a scris:Am inteles ca nu ati fost nici la asigurari, nici la politie. In rest nu prea m-am lamurit cu ce ai/n-ai facut.
Ideea sta in felul urmator, este posibil ca amandoi sa va luati amenda pentru ca va treziti sa mergeti dupa 1000 de ani si nu ati declarat nimic, nicaieri, pana acum.
Asigurarile ma indoiesc ca or sa mai vrea sa repare vreo masina daca va duceti dupa acesti 1000 de ani (chiar este dreptul lor sa refuze, pe buna dreptate).

In rest, pare simplu ca buna ziua, daca nu i-ai dat nimic, nu ai semnat nimic si ti-ai mai reparat si masina, ureaza-i sarbatori fericite si spune-i sa se duca singur la politie si la asigurari ca tu nu recunosti nimic. Eventual, ca sa nu fii "asa si-asa", ii poti spune ca in spiritul craciunului, te oferi sa ii platesti stopul de ceata sau ce avea el spart pe acolo.

Sa nu te superi colegu.. dar tu daca ai fi fost grabit, si ar fi intrat unul in tine si nu ti-a facut mare paguba, si te intelegi cu omu sa faceti actele altadata, iar mai apoi ala sa nu vina cand ati stabilit, cum te-ai fi simtit? Varianta a doua propusa de tine e cea mai corecta. II plateste omului stopu si gata. In cazul in care nu o sa vrea asa, sa se descurce.
  • tannu

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Nu ma supar, colegu', dar oricat de grabit as fi, caut sa nu-mi tai singur craca de sub picioare.
Daca ma doare undeva si o lalai aiurea din comoditate (deja la o saptamana nu mai e vorba de timp pentru o "amiabila"), depasesc timpul permis de lege pentru a declara evenimentul, ba mai mult, ii acord omului si timpul necesar sa isi repare masina, atunci inseamna ca o merit !
Am avut destule evenimente rutiere la care nu m-am dus in ziua respectiva pentru a evita aglomeratia; de regula ma duceam noaptea ca era mai liber Laughing Si inainte chiar ne permiteam pentru ca erau 48 ore.

Asa cum am zis si mai sus, ma indoiesc ca nu vor primi amenda amandoi si ma indoiesc ca asigurarile vor mai repara avariile tipului respectiv. Cum ar fi sa mergem noi doi la asigurari acum si sa declaram ca am o infundatura pe aripa stanga fata si vreau s-o repar pe asigurarea ta. Asiguratorul sa verifice si sa zica "bai nene, dar lovitura asta se vede ca e veche !" Si eu sa ii zic "Aaaa, da, e de anul trecut, dar n-am avut timp sa venim pana la matale. Ei si tu acu'... mai bine mai tarziu decat niciodata, nu ?" Cam asa ceva...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR