Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • cristian_

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Dupa o incercare de vacanta, nereusita, la Ranca , pe drumul de intoarcere spre Bucuresti , aproape de Manastirea Polovragi , am dat de Cheile Oltetului. Va las sa savurati:

























Skip ads

  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Cristian,da-ne mai multe detalii despre cum ajungi acolo,nr de km,posibilitati de cazare,pret,starea drumului(vad ca nu e asfaltat,pentru cei cu garda joasa cum am eu la masina e un chin).

Se poate sa ne lasi asa doar cu pozele....
  • cristian_

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Din Rm. Valcea spre Tg. Jiu, se merge pe DN67 , treci de Horezu , si faci dreapta spre Polovragi. Drumul pe DN e super ok, pe judetean e acceptabil. Ai indicator catre manastirea Polovragi , lasi masina in parcare, si la 200m de manastire este "intrarea" in cheile Oltetului:



Se vad cheile, peretele din dreapta e acoperit de turla.
Distanta 260 km , din Bucuresti.
Urmatoarea comuna pe dj665 este Baia de Fier, cu Pestera Muierilor si cheile Galbenului.

Ca sa nu fac reclama, poti cauta pe google Cazare Polovragi , Cazare Baia de Fier.

Nu pot recomanda un loc de cazare pentru ca nu am stat in zona , am stat in Ranca de unde, in trecere spre Buc., am facut pauze la Pestera Muierilor(unde n-am intrat , intrarea se face la ora fixa, din ora-n ora, eu am ajuns la 12.15), Pestera Polovragi(inchisa, fara explicatii) si Manastirea (din) Horezu.
  • stefan_daniel28

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Adevarat vorbesti cristian, am fost si eu la polovragi si chiar am vizitat pestera polovragi care este chiar superba, din explicatiile ghidului pestera are o lungime de vreo 20 de km dar nu poate fi explorata decat vreo 1, 5 km. este o minunatie si pot spune ca putin mai sus de polovragi se alfa pestera liliecilor in care se gasesc mii de lilieci din diverse speci, pestera care acum 50-60 de ani a adapostit moastele Sf. Parascheva daca nu ma insel oricum moastele unui sfant, este o priveliste superba.In pestera Polovragi o sa vedeti diferite chestii interesante gen o pictura (Iisus pe cruce) care rezista de foarte mult timp si multe alte chestii superbe, in poienita din fata Manastirii de la Polovragi este si un restaurant super unde se manaca pastrav foarte bun. Imi cer scuze pentru publicitate, nu am nici-un interes dar chiar mi-a placut in zona aceea. Daca se considera publicitate la ceea ce am scris eu aici rog moderatorii acestui blog sa stearga acest mesaj.
Skip ads

  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Asa dom-ne...frumos!
Am trecut-o pe lista.Acolo ma duc.Mai ales ca m-am saturat sa tot merg pe valea Prahovei.

In ultima perioada tot am facut Transfagarasanul in primul rand ca e mult mai usor de ajuns acolo.O iau pe DN si merg cuminte.In 3 ore sunt acolo.In plus am gasit zapada de fiecare data cand am mers.Si asta vroiam!
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
pot sa pun niste poze (dupa ce le scanez, au fost facute acum 2 ani in concediul petrecut la Horezu, in "Oltenia de sub munte" - detalii despre zona pe acilea, intre timp am luat digitala)
Pe drumul acela, in sus spre munte, e Curmatura Oltetului (trecerea intre Paring si Mtii. Capatinii) E un drum forestier pe care zamfirica l-a parcurs fara probleme... (e adevarat ca incetisor, batrineste.... ). A,da, am ajuns cu ea chiar pina acolo.. la 1600 si ceva de metri.
Pe drum am papat d-astea, proaspete... (pozele nu imi apartin); drumul e cam asa
  • dady_vale

  • Mesaje scrise: 896
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z16xp1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Va salut si eu am fost anul trecut pe Curmatura Oltetului numai ca nu stiam ca ii zice asa Smile , niste poze de acolo...drumul a fost destul de nasol pt o masina ca Opel am atins masina doar o singura data pe dedesupt.


Merita sa mergeti pe acolo si pe la Pestera desi eu nu am ajuns Sad , ramane anul asta sa merg.

Bafta
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Bravo baieti, ma bucur ca stiti sa apreciati si altceva decat Valea Prahovei! Si daca tot ajungeti acolo nu cumva sa ratati Cheile Sohodolului, mai sus de Runcu, merita! Despre Pestera Polovragi circula multe legende, se spune ca este pestera sacra a dacilor, locul unde a trait o vreme Zamolxe. Si Tismana e un loc aparte, de Horezu ati mentionat voi mai sus. Drmuri bune sa aveti!
  • GL99VRC!

  • Mesaje scrise: 616
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Va pot spune mai multe ,deoarece de pe acolo ma trag(Tg.Jiu).In zona puteti vizita:manastirea Hurezu,manastirea Polovragi ,pestera,cheile Oltetului,pestera muierii-electrificata in Baia de Fier,Tg.Jiu-complex Brincusi(la intrare oras coloana infinita,iar in parcul central-poarta sarutului,aleea scaunelor si masa tacerii.Deasemeni se poate vizita casa memoriala a Ecaterinei Teodoroiu-eroina de la Jiu(1916).La citiva km. spre Baia de Arama-casa memoriala Brincusi de la Hobita,manastirea Tismana ,ctitorie a parintelui Nicodim si unde sa ascuns Tudor Vladimirescu in 1821,pastravaria manastirii.Se merge mai departe la Pades-cimpia adunarii populare 1821 sub conducerea lui Tudor.DEasemeni se poate vizita Podul natural de la Ponoare ce a luat nastere prin suruparea tavanului pesterii din zona.Continuind drumul se poate ajunge traversind muntii Godeanu la Herculane pe valea Cernei.Pe Cheile Sohodolului sa -u turnat seriile cu"Ardelenii"Sunt stabilit in Galati din 1971 dar merg mereu pe acele locuri cind merg la rude.Este pecat sa nu vizitati acele locuri,oameni de caracter si ospitalieri.Veti gasii atit locuri interesante, cit si linistea care ne lipseste.
  • lupul1969

  • Mesaje scrise: 571
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc, ma straduiesc sa vizitez zona in aceasta vara!
  • lupul1969

  • Mesaje scrise: 571
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
A trecut un an, a venit o alta vacanta de vara...Planuri prin zona, ceva?
  • rudisoft

  • Mesaje scrise: 340
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1997 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Am fost în aprilie în zonã și a fost grozav, recomand tuturor!

Deși erau multe de vãzut, am fost doar la Peștera Muierilor și Peștera Polovragi.

Peștera Muierilor (Baia de Fier, Jud. Gorj):


Cheile Oltețului și Peștera Polovragi:


Chiar la ieșirea din Cheile Oltețului drumul este foarte rãu. Bine cã nu am prins vreme ploioasã Smile


LE: Era sã uit de filmulețe:


Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR