Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • zafycom

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Braila
  • Masina: Agila 2001 Z10EX Parca
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Vreau sa montez un motor 1,7D pe o Astra F stie cineva cam cat costa montarea motorului pe masina in conditia in care am deja un motor montat in momentul de fata , deci mai e de munca si la demontat.


Ultima modificare facuta de zafycom la Vin 30 Dec, 2005 10:46 pm
Skip ads

  • fm

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2005

  • Mesaj Privat
E cam rupere la manopera, dar daca:
- ai curte sau garaj si motorul care il schimbi este identic cu cel vechi (mai ales la partea electrica);
- ai ceva surubareala in sange;
- stai rau cu banii;
- ai trusa de chei buna;
Poti sa te apuci sa iti faci treaba cu un prieten alaturi. Eu am facut chestia asta la un BMW mai vechi, impreuna cu un prieten si culmea e ca ne-a reusit dupa ceva munca. Motoarele au fost identice, iar cel mai important lucru, instalatia electrica era si ea identica. Nu a fost nevoie decat sa lasam semne la mufe, si le-am cuplat pe cele de la noul motor. Am avut o singura problema la legatura dintre cutie si motor, in sensul ca noul motor avea o gaura mai mare unde intra priza de la cutie, drept pentru care am intrebat unu' mai batran in d-astea si ne-a zis sa-i facem un fel de saiba mai mare si mai groasa din teflon.
Oricum ca sa mai faci o economie, poti sa il demontezi macar, insa trebuie sa fii foarte atent cu cablajele.
In 2000 cand am facut operatia asta, manopera pentru demontat/montat era in jur de 3.000.000 la banii de atunci, si bineinteles nu la un service BMW (la BMW numai o supapa era 500.000 iar un motor la mana a ii-a cu totul pe el l-am luat tot cu 3 mil!).


Ultima modificare facuta de fm la Joi 29 Dec, 2005 5:44 pm
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
eu am platit 100E scos motor c20ne, pus motor c20xe, si plecat cu masina pe roti. Dar era un prieten.
  • zafycom

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Braila
  • Masina: Agila 2001 Z10EX Parca
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Ieri am montan 1,7DR pe astra al meu , bucurie mare , ma costat 1 milion , demontat - montat , ce e drept am mai pus si eu mana dar asa ca nu puteam sa rezist sa ma uit la el Very Happy.
Skip ads

  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
eu am dat 100E, si am stat si am fumat langa mecanici Smile
  • fm

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2005

  • Mesaj Privat
zafycom a scris:Ieri am montan 1,7DR pe astra al meu , bucurie mare , ma costat 1 milion , demontat - montat , ce e drept am mai pus si eu mana dar asa ca nu puteam sa rezist sa ma uit la el Very Happy.
Oricum la banii astia, banuiesc ca nu ai calcat la service. De fapt, daca ai pus si tu osul....
  • zafycom

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Braila
  • Masina: Agila 2001 Z10EX Parca
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2005

  • Mesaj Privat
ToX - eu unul sincer nu sunt in stare sa ma uit la el o zi intreaga cum lucreaza e imposibil sa nu imi bag si eu mana , am fost la el sa il monteze pt. ca era frig si nu vroiam sa inghet eu , plus ca omul chiar are experienta , trebuie sa recunosc ca daca era sa il pun eu nu faceam aceeasi lucrare.


fm - iti dai seama ca nu am fost la service. Tipul are un service(garaj) acasa , important e ca se pricepe mult mai bine decat multi altii. S-a chinuit 3 ore sa scoata doua suruburi rupte in galerie , nu sa lasat pana nu l ea scos , foarte ambitios tipul si nu lasa numic la voia intamplarii , sincer dupa ce la montat imi venea sa ii dau doua milioane nu unu.
  • fm

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2005

  • Mesaj Privat
zafycom a scris:
fm - iti dai seama ca nu am fost la service. Tipul are un service(garaj) acasa , important e ca se pricepe mult mai bine decat multi altii. S-a chinuit 3 ore sa scoata doua suruburi rupte in galerie , nu sa lasat pana nu l ea scos , foarte ambitios tipul si nu lasa numic la voia intamplarii , sincer dupa ce la montat imi venea sa ii dau doua milioane nu unu.

De aceea iti zisesem in primul meu post sa ai trusa buna de scule. Eu am rupt mai multe chei la operatia care am facut-o atunci. Chinuiala mare a fost ca motorul vechi l-am dezasamblat, ca am vrut neaparat sa vad cum arata innauntru (motorul era blocat - se rupsese o supapa si sparsese un piston). Pana la urma m-am imprumutat de o trusa profesionala la un amic, ca erau anumite suruburi care nu le-am putut desface cu chei d-astea pentru omul de rand. Se indoiau de parca erau din plastilina. Iar la galerie a fost o adevarata aventura. Avea 6 pistoane motorul si erau mai multe suruburi, si ca sa fie tacamul complet, erau pentru niste imbusuri ciudate.
  • zafycom

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Braila
  • Masina: Agila 2001 Z10EX Parca
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Pai si eu m-am tot tzinut de mecanica , la coltul blocului cum se zice , dar am ajuns la concluzia ca daca nu ai scule nu faci nimic.
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
scule, garaj si rampa! asta e ce ma doare pe mine ca nu am cum sa ma bag sub masina Sad si macara din aia ca sa ridici motorul.
  • zafycom

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Braila
  • Masina: Agila 2001 Z10EX Parca
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Da Tox scripetele ala face totzi banii , eu la un moment dat am vrut sa imi iau garaj , dar am ajuns la concluzia ca e mai ieftin sa o tin afara Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR