Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • deovex

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1996 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Am o problema cam ciudata. Cand e rece afara si e dupa ploaie sau ninsoare nu stiu , face condens undeva sau ce, dar atunci ambreaju nu prinde si intra greu in viteze sau nu intra deloc. Bag in viteza cu motorul oprit si cand dau cheie da sa plece usor, apoi dupa ce merg asa cu a 2-a si apoi cu carait a 3-a , merg asa vreo 500-1000 metrii si incepe sa intre normal in viteza dar prinde ambreaju foarte jos, chiar lipit de podea. Daca mai fac vreo 2-3 km prinde normal si e ok masina. In toamna am crezut ca e de la frig dar la -12 grade a intrat normal, iar acu ca au inceput iara ploi si ninsori , iar a apucat-o. Ce sa fac?
Skip ads

  • sandu_race

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Verifica daca mai ai ulei in cutie , eventual completeaza sau schimba-l , mai poate sa fie de la placa de presiune sau discul de ambreiaj, cand se incalzesc se si dilata , poate sunt uzate si nu mai functioneaza cum trebuie . o alta problema poate sa fie de la pompa de ambreiaj , poate nu baga destula presiune incat sa functioneze cum trebuie rulmentul de presiune , vezi ca pompa foloseste lichidul de frana ca lichid hidraulic pt. rulmentul de presiune .
  • lkn

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2008

  • Mesaj Privat
probabil trebuie aerisit circuitul hidraulic de la ambreiaj,sau e uzata pompa(mai precis garniturile).cand mai face asa fa mai multe pedale si apoi incerca sa bagi in viteza
  • boby1510

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2012 a20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2008

  • Mesaj Privat
la mine (vectra b) a fost pompa de ambreiaj aceleasi simptome k la tine. dak schimbi pompa si face la fel este pistonasul din cutie. dak ar fi din cutie nu ar mai intra nici la rece.
Skip ads

  • Cypher

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Am si eu o problema asemanatoare. In prima viteza intra greu si cand e rece si cand e calda si uneori in march-arriere face figuri. Tot pompa sa fie?
  • sandu_race

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
urmareste furtunul de presiune care merge de la pompa de ambreiaj pana in cutie , optureaza-l putin si pune pe cineva sa calce ambreiajul , daca furtunul nu se intareste atunci sigur e pompa
  • lkn

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Cypher a scris:Am si eu o problema asemanatoare. In prima viteza intra greu si cand e rece si cand e calda si uneori in march-arriere face figuri. Tot pompa sa fie?

nu,e uleiul din cutie
  • deovex

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1996 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Si cam cat ar fii pompa aia, si de ce daca nu e imezeala merge. Ca nu e de la frig pentru ca la -12 a mers perfect si la +5 dupa ploaie nu?
Skip ads

  • Cypher

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2009

  • Mesaj Privat
sandu_race a scris:urmareste furtunul de presiune care merge de la pompa de ambreiaj pana in cutie , optureaza-l putin si pune pe cineva sa calce ambreiajul , daca furtunul nu se intareste atunci sigur e pompa



Am schimbat pompa de ambreaj acum 1 an Sad
Mi-e sa nu fie ambreajul,placa de presiune sau discul.

@deovex: Eu am dat pe ea 300 lei.
  • boby1510

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2012 a20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2008

  • Mesaj Privat
te-a tinut ceva timp,eu am dat 350 lei si ma tinut fix 7 luni. era gata sa cumpar una de la dezmembrari k 450 lei k cica e originala GM. Asta care o am acum (tot noua 320 lei) a depasit 7 luni record asa k vezi ce faci sa dea domnu sa fie tot pompa si eu m-am gindit atunci k am pus-o sa vezi k e ambreiaj,cutie .....Bafta
  • cosminpdg

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
dap si eu am avut aceeasi problema, am fost la opel service am dat la un mecanic 30 de lei pe sub maneca si mi-a zis ca-s garniturile si e o problema des intalnita la opel ... deci dak ai avea aceeasi problema ar fi simplu ... ideea e sa ai grija unde mergi cu cateva zile inainte fusesem la un alt service mai de cartier care mi-au zis ca trebuie sa schimb tot kitul de ambreiaj .. aku cum iti e norocu.. succes... si dupa ce o rezolvi sa ne scrii si noua cum ai rezolvato
Razz ciao
  • Cypher

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Pai poti desface pompa ca sa ii schimbi garniturile? Sau ce garnitur?
Skip ads

  • cosminpdg

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
nush ce garnituri nush la ce a umblat dar a durat undeva la 20 de min ... si mi-a zis ca a schimbat un fel de garnitura ... nush exact ce ca n-am satat sa intru in detalii eram multumit ca merge ... si la 30 de lei imi venea sa-l pup ... oricu aveam aceleasi simptome nu intra in viteza cand era rece sici in prima treapta nici in a 2-a si de la a 3-a in sus intra dar mai greu ... de multe ori plecam cu a 3-a de pe loc ... aku merge oke ... dar o intrebare cum verific cat ulei mai am la cutie ? ms
  • boby1510

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2012 a20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2008

  • Mesaj Privat
uleiul din cutie si eu ma gandeam sa vad sa verific dar cineva ma sfatuit dak merge dupa ce am schimbat 2 pompe de ambreiaj si merge masina sa nu ma mai complic si sa-mi fac de lucru(am auzit k ar fi garantat 300.000,400.000 km) Referitor la pompa primul lucru care l-am facut dupa ce am schimbat-o a fost sa o desfac cumva dar era de plastic asa k am spart-o sa vedem dak am fi putut sa remediem ceva, logic schimbai garnituri dar cum o mai puteam monta dak am spart-o. curios cum a desfacut-o mecanicu? secret profesional
  • dorin_lavu

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Salutare! Am o intrebare legata tot de ambreaj! am aproape 130.000 cu o zafira din 2001 si as dori sa stiu cam la cati km trebuie schimbat ambreajul? nu de alta dar urmeaza sa fac un drum mai lung cu masina si nu as vrea sa am surprize!
  • tomytm

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1999 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Parerea mea e sa verificati prima data uleiul din cutie, chiar daca e garantat foarte multi KM e posibil de acolo sa apara asa ceva in momentul in care se ingroasa eleiul, cel putin asta e cel mai uzual lucru ce se intampla.
O alta chestie e sa verificati uleiul folosit de ambreiajul hidraulic(cine are)
Piese puteti gasi aici: www.autokarma.ro (Eu am cautat aici si au si poze ale pieselor si preturi, macar va puteti face o idee).
  • crblx2

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2009

  • Mesaj Privat
am si eu aproape aceiasi problema la astra caravan motor 2000 dth ca si voi numai ca la mine intra in viteza usor dar ramine schimbatorul blocat dimineata cind e rece afara si pedala de ambreaj lipita si blocata la podea si pierd lichid de frina ce sa fie oare?
  • crblx2

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2009

  • Mesaj Privat
urmeaza sa schimb pompa de ambreaj si postez sa va spun si voua daca merge cum trebuie
  • deovex

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1996 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Acum ambrealu s-a inmuiat de tot si nu mai braiaza. E ca daca s-ar fii rupt cablu de ambreaj. Este problema de la pompa de ambreaj? Trebuie schimbata nu?
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Pai daca te mai intrebi mult inchide la magazine...Suna un prieten,sa te ia sa te duca repede la service,sau daca aveti voi aptitudini tehnice,cu atat mai bine...Normal ca tb schimbata,ca numai garnituri nu stiu daca gasesti si oricum e la risc si mai mult de munca.Eu ti-as recomanda una SH.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR