Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
pacat pentru ca ai fii ajutat pe multi care vor sa isi faca ceva fumos pe la masina
mai ales ca sti sa lucrezi cu piele si pe deasupra mai esti si croitor si ai ce iti trbuie acasa ,
daca te bagai sa faci la niste preturi sub pretul pietei ,sigur aveai clienti si printre ei si pe mine .
dar asta e
daca nici pentru tine nu te unduri sa te apuci sa schimbi ceva la masina ta chiar daca tapiteria ta este inca buna,
nu te-ai gandit sa o dai jos de pe scaune ,sa faci alta in doua culori pentru tine ,iar pe asta sa o vinzi unuia care vrea sa o puna pe scaunele care au textil din fabrica
era o idee

eu miam dorit din tot deauna sa am scune sport cu semipiele(decat pe lateral),visul s-a implinit decat pe jumatate ,am scaune spot dar din textil .
Skip ads

  • viorelxxx

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2010

  • Mesaj Privat
problema se rezuma doar la lipsa de timp ,serviciul pe care il am i-mi mananca toata energia psihica (nu depun efort fizic la munca ), abia astept sa ajung acasa la sfarsitul zilei sa ma odihnesc !

uite interiorul ma vectra mea
  • simonnette

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2011

  • Mesaj Privat
viorelxxx a scris:problema se rezuma doar la lipsa de timp ,serviciul pe care il am i-mi mananca toata energia psihica (nu depun efort fizic la munca ), abia astept sa ajung acasa la sfarsitul zilei sa ma odihnesc !

uite interiorul ma vectra mea


Buna, eu mi-am facut huse dintr-un material textil alb pufos putin elastic,(si eu sunt croitoreasa Cool ) si as vrea sa imi iau o imitatie de piele, de fapt cred ca e vinilin,e ceva moale super, are la confiscate Very Happy si ma ajunge ieftin vreo 70 Ron, dar vreau sa te intreb Viorel, daca ai cusut piele trebuie sa stii, pe la cusaturi pe dedesubt pun material, la cusatura aia dubla, in caz ca se aseaza cineva si intinde sa nu se rupa?Sau mai bine sa aleg vinilin mai tare ca pielea?AAA si stii ceva, vreun adeziv sau cu ce lipesc apoi de tapiteria veche, ca vreau sa fie ca din fabrica, daca tot ma chinui Smile .
  • viorelxxx

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2010

  • Mesaj Privat
pai sunt mai multe obtiuni , referitor la cusaturipe dedesubt inainte de a coase se poate lipi cu ajutorul fierului de calcat un material care se numeste "chimizat" nu stiu daca se gaseste in comert , eu folosesc in industria confectiilor unde lucrez . acest "chimizat " este de mai multe texturi si se prezinta sub mai multe forme respectiv cu insertie de fir pentru o rezistenta la intindere si se poate gasi sub forma de rola la diferite latimi sau la metru patrat! cei ce lucreaza in domeniu stiu la ce ma refer
acest "chimizat " confera o durabilitate sporita si o rezistenta la intindere si este foarte bine venit la cusaturile de la sezut pentru tapiteriile de piele .

ca si adeziv pentru lipit se poate folosi pentru piele cu succes prenandez la spray !

daca mai ai si alte nelamuriri te pot ajuta cu placere !
Skip ads

  • simonnette

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2011

  • Mesaj Privat
viorelxxx a scris:pai sunt mai multe obtiuni , referitor la cusaturipe dedesubt inainte de a coase se poate lipi cu ajutorul fierului de calcat un material care se numeste "chimizat" nu stiu daca se gaseste in comert , eu folosesc in industria confectiilor unde lucrez . acest "chimizat " este de mai multe texturi si se prezinta sub mai multe forme respectiv cu insertie de fir pentru o rezistenta la intindere si se poate gasi sub forma de rola la diferite latimi sau la metru patrat! cei ce lucreaza in domeniu stiu la ce ma refer
acest "chimizat " confera o durabilitate sporita si o rezistenta la intindere si este foarte bine venit la cusaturile de la sezut pentru tapiteriile de piele .

ca si adeziv pentru lipit se poate folosi pentru piele cu succes prenandez la spray !

daca mai ai si alte nelamuriri te pot ajuta cu placere !


Dar daca as pune insertie normala de textil, nu tine?Ca oiricum pe fata fac cusatura cu overlockul-2 ace,ca sa fie sport,asa ca o sa tina cred si aia. Am gasit spray TEMPORAR de lipit materiale,dar nu cred ca e bun, dar spray prenandez n-am cautat -caut Wink Am si luat materialele, de luni ma apuc de "tunat" fluturasul meu Very Happy , si pe tetiere o sa merg sa-mi imprim un S facut frumos,dar nu stiu daca se printeaza pe imitatie,dar daca nu, am imitatie de piele intoarsa crem si o pun pe aia,(crem-e imi. piele intoarsa si negru e imi. piele Wink ).Mersic de raspuns
  • viorelxxx

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2010

  • Mesaj Privat
e ok si cu insertie de tetil normal , sa folosesti la cusaturi ata de finete 18(groasa) si cu grad mare de poliester ptr ca este mai rezistenta si mai putin predispusa la uzura prin frecare si acele pentru cusut sa fie de grosime nu mai mica de 120 , vei avea surpriza placuta sa constati ca gaura facuta de acele ace in material dau un aspect foarte dragut !

ps . sa pui ceva poze sa vedem stadiul la care ajungi
  • simonnette

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2011

  • Mesaj Privat
viorelxxx a scris:e ok si cu insertie de tetil normal , sa folosesti la cusaturi ata de finete 18(groasa) si cu grad mare de poliester ptr ca este mai rezistenta si mai putin predispusa la uzura prin frecare si acele pentru cusut sa fie de grosime nu mai mica de 120 , vei avea surpriza placuta sa constati ca gaura facuta de acele ace in material dau un aspect foarte dragut !

ps . sa pui ceva poze sa vedem stadiul la care ajungi


Mrs mult, chiar ma gandeam sa folosesc ac mai mic, sa nu ramana gaura, ca am tapitat canapeaua de bucatarie, si la fel am cusut cu ac mai mic. O sa pun poze...daca iese Laughing , daca nu...
  • adinan_superstar

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
de ce nu incercati sa faceti din alcantara ?

sa pune-ti niste poze sa vedem si noi ...chiar m-ati facut curios
Skip ads

  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
simonnette daca vrei sa semene ca de fabrica de ce nu dai tapiteria de pe scaune jos si sa le faci pe cele noi dupa sablonul celor originale,asa nu mai fii nevoita sa lipesti nimic.
si pe mine m-ati facut curios sa vad cum iese.
asteptam poze
  • ichimcornel

  • Mesaje scrise: 653
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
simonette mai facut foarte curios,astepam cat mai multe poze,daca ai timp fa si niste poze din timpul lucrari,un mini tutorial cu poze Smile succes.
  • simonnette

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Adinan cred ca alcantara nu se gaseste pe la noi, ar fi fost super, dar nu are nimic ca si imitatia de piele intoarsa pare a “alcantara”, si e mai ieftina. Chiar si aia care iti fac tapiteria nu dau garantie mai mare de 2 ani, daca ma tine 4 -5 ani e bine Very Happy .
Am sa dau tapiteria veche jos, ptr ca are barele alea de metal care tre sa faca liniile alea intrate in scaun daca intelegi cum,deci sigur le dau jos,a si cred ca o sa scot si scaunele de tot, sa vad daca ma descurc, ptr ca as vrea sa schimb mocheta, e din aia nasoala ca de cate ori merg la plaja se baga nisipul in ea de nu mai iese decat cu aspiorator de 2500 W.
Fac poze azi: Before, si am sa fac si in timp, bancheta…. cum iese….cu aia incep ca e mai usor-cred…. Very Happy.
  • adinan_superstar

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
spor la treaba ,asteptam si pozele
Skip ads

  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
daca ne spui la ce masina o sa te putem ajuta
de obicei sesutul are 4 balamale cu arc ca si telescopul de la ceas de mana ,depinde daca este fractional
si se scot relativ usor ,la spatare sunt mai multe suruburi care sunt prinse cu pasta de fixare si ai nevoie de scule mai puternice ,dar si astea se dau usor ,eu am schimbat de curand interiorul la mine si am avut nevoie de chei mai solide ca sa nu stric nici surubul nici cheia.e nevoie totusi de 4 maini ca sa dai jos tot interiorul
la scaunele fata se desfac doar 6 suruburi(cate 3 suruburi pe scaun din care unul la centura) ,unde toate au pasta de fixare
  • simonnette

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Imi cer scuze scuze scuze, ptr cei care au asteptat o veste de la mine, am avut o problema de sanatate care m-a tinut la pat, in fine bine ca a trecut, si de azi dimineata m-am apucat de treaba. Am inceput cu ce e mai usor bineinteles, tapiteria de pe usi ca este din material textil,si era pacatoasa se murdarea repede si trebuie neaparat schimbata si ea, si am gasit autocolant imitatie de piele negru,ptr cine stie este mai gros decat autocolantul obisnuit, sper sa reziste si in timp.Multam ptr urari-spor sper sa am, ca in 2 saptamani trebuie sa termin caci vine sotul si vreau sa-i fac surpriza Very Happy .
  • simonnette

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Sunt atat de bucuroasa - azi am terminat cu usile si bordul, am mai facut pe parcurs niste poze ,am sa le bag la garajul meu cred,ptr ca sunt cam multe.Deci iata ce a iesit !
usa fata sofer:

usa fata dreapta:



usile din spate cum erau-cum au iesit:




si prostiutele de pe bord:



si de la aer:



.
Autocolant negru imitatie de piele si cremul tot autocolant cu niste forme in relief.

  • simonnette

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2011

  • Mesaj Privat
nu mi-au mai incaput poze cred in post asa ca mai pun:


incalzit autocolantul s-a mulat super, nu am avut eu cred rabdare sa fi insistat putin la usa pasager fata, nu l-am intins suficient si pare ca are aer dedesubt.


si cand erau usile golutze Razz :


si cand ii ieseau matele bordului:

mi-a sarit un mic arc si ceva minuscul de la chestiile alea de aer, si maine tre sa le caut ca nu mai merge sa schimb pozitia barilor in sus si jos, eh trebuia sa si stric ceva, nu?maine le caut ca acu e noapte Razz
  • simonnette

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Am adus bancheta din spate in casa, dar maine de dimineata ma apuc de ea, si va arat ce iese cand termin Very Happy
Astea sunt husele acelea albe de care spuneam:

  • zona_zooster

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2010

  • Mesaj Privat
simonnette a scris:Am adus bancheta din spate in casa, dar maine de dimineata ma apuc de ea, si va arat ce iese cand termin Very Happy
Astea sunt husele acelea albe de care spuneam:


foarte tare materialul asta. imi poti spune de unde l-ai cumparat? oricum felicitari pentru nunca depusa.Very Happy
  • ichimcornel

  • Mesaje scrise: 653
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Felicitari! Au iesit foarte frumos Wink Cum se prezinta pana acum ?
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
si unde este tapiteria din imitatie de piele si imitatia de piele intoarsa de care spuneai mai sus ,sau te-ai razgandit .
sa speram ca o sa tina destul de mult acel autocolant pe care l-ai folosit
sa nu fii muncit degeaba.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR